1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. FATMA ŞAHİN HERŞEYİ AÇIKÇA SÖYLEDİ
FATMA ŞAHİN HERŞEYİ AÇIKÇA SÖYLEDİ

FATMA ŞAHİN HERŞEYİ AÇIKÇA SÖYLEDİ

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, şehrin ulaşımından, trafiğine, havasından, mutfağına, arkeolojisinden, son günlerde tartışma...

A+A-

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, şehrin ulaşımından, trafiğine, havasından, mutfağına, arkeolojisinden, son günlerde tartışma konusu olan basın konutlarına varıncaya değin, her konuda merak edilenleri Gazetemize konuştu. Usta gazeteci Leyla Özekşi Polat ve Meral Kınacılar ile bir araya gelerek bilgi veren Fatma Şahin, "2016'da ciddi, bol yatırım yapacağız, ciddi kararlar alacağız. Özellikle Trafik düzenlemeleriyle başlıyoruz" dedi.

 

Fatma Şahin, Gaziantep'te ulaşımda adeta devrim niteliğindeki kararını uygulamak istediklerini söyleyerek "Bize bağıracaklar ama biz onlara bu yapılanın 2 Milyonun menfaati için gerekli olduğunu anlatıp onlardan bu fedakarlığı bekleyeceğiz"dedi. Günün yarısını dolaşmakla geçirdiğini dile getiren Şahin, Mezarlık, Grand ve Kayaönü kavşaklarında değişim yapacaklarını söylerken, bu arada son günlerde tartışma konusu olan basın konutları için, "Ben bu işin olmasına inandım ve alan açtım. Bundan sonra ben alandan çekildim ve arkadaşlar direk TOKİ ile beraber çalışıyorlar. TOKİ ve Cemiyet beraber gittiler. Milletvekilleri oradaydı, bir protokol yapıldı. Alan geniş, isteyen herkes girecek. Cemiyete üyelik şart değil" diye konuştu.

 

GASTRONOMİ LANSMANI ÇIRAĞAN DA OLACAK

 

- "Gaziantep'te temel ihtiyaçlar konut ve ulaşım. İkincisi de şehrin kentler yarışında öne çıkmasını sağlamak. Bunun da uluslararası bir boyutu var. Unesco ve Gastronomi bu anlamda önemli. Arkeoloji, antik kentler ve gastronomide şehrin dışarıda lansmanı ve piarını yapmamız gerekiyor. Gastronomide beyaz bir sayfa yani yeni bir pencere açıldı. Mutfağımızda çeşitliliği artırmamız gerekiyor. Yerel mutfağı gösterecek ve tarihi dokuyu artıracak çalışmalara ağırlık verdik. O yüzden biz sezona Hışva hanını yetiştiriyoruz. Hürrem'de yerel mutfağa geçiyoruz. Gaziantep'i turlarla cazibe hale getirmemiz gerekiyor. Bunun çok iyi reklamını yapmamız gerekiyor. Bulgur, salça festivali, köfte festivali de yapabiliriz. Çok iş var. Çok ciddi bir sorumluluk var, meşakkatli bir yolculuk. Bu işin önce ilk lansmanını yapacağız, 20 Şubat'ta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'dan tarih aldık, Çırağan'da Almacı pazarının o tadı, rengi, kokusu, Unesco'nun bütün temsilcileri, kültür ataşeleri, gurmeleri İstanbul'daki bütün bu işte markaların, sektör temsilcilerinin içinde olacağı bir lansman yapacağız. 1 yıllık planlamayla, çalıştaylarla, festivallerle şehrin uluslararası boyuttaki sesini, Gastronomi ve arkeolojiye daha güçlü duyuracağız. Daha sonra Asım Başkan'ın geçici listeye aldırdığı Yesemek ve Zeugma'nın kalıcı listeye alınması, Karkamış'ı çalışma, antik kentler üzerinden şehri pazarlamamız gerekiyor. Bizim en önemli alanlarımızdan bir tanesi kültürel alan."

 

İNSANI MERKEZE ALAN SOSYAL BELEDİYECİLİK

 

-Önem verdiğimiz dördüncü kısım ise sosyal alan. Öncelikle bizim göçü yönetmemiz lazım. Hem Suriyeli mültecilerin göçü var, hem sanayi bölgesi olmamız nedeniyle iç göçümüz var. Bu şehre gelen herkesin adaptasyonu, medeniyete ve bu kültüre uyumlu hale dönüştürülmesiyle ilgili sosyal destek projeleri ve burada özellikle çocuklar ve gençler üzerinden spor çalışmalarına önem veriyoruz. Kadınların meslek edinmeleri ve sağlıkları, örneğin kanserle mücadele veya tüp bebek merkezleri gibi. Yani 2 milyon herkesin, herkesimin, her ekonomik durumdaki insanların yaşamında bir farkılık olmak ve bir farklılık sağlamak durumundayız. Bunu da yapacak sosyal belediyecilik. İnsanı merkeze alan, kapsayıcı bir belediye ortaya koymamız gerekiyor.

 

-SAVAŞLARIN NEDENİ, ENERJİ

 

-Birde çevre ve enerji konusu var. Hava  kirliliği ve gürültü kirliliği haritamız da çıktı. Orada almamız gereken kararlar var. Kendi çalışmamızdan sonra valimize gideceğiz. Bütün birimleri içine alan bir çalışma programı ortaya koyacağız. Enerji önemli çünkü Ortadoğudaki savaşların tamamı enerji üzerinden gidiyor. Rusya krizinde de gördüğümüz kendi enerjimizi üretecek güce ulaşmamız, enerji verimliliğini sağlamamız gerekiyor. Özellikle güneş enerjisi için 1 megavatlık projeyi başlattık, 15 megavata başvurduk. Biyogazdan enerji üreteceğiz. Kalkınma ajansından destek aldık, 10 trilyonluk  bir yatırım yapacağız. Bunu da ilk kez bir büyükşehir belediyesi yapıyor. Çevrenin de uluslararası boyutu çok yüksek. Asım başkanın başlattığı çalışmalar var. Bunu büyüterek çevrenin dışarıdaki algısı açısından göstermemiz gerekiyor.

 

AKILLI ŞEHİR İÇİN ÖNEMLİ ADIMLAR ATMALIYIZ

 

-"Teknolojiyi kullanan akıllı şehir için önce kendi içimizi akıllı hale getirmemiz gerekiyordu. Bunun içinde Universal'la beraber biz önce kendi içimizde teknolojik altyapımızı kurduk. Bu ayın sonunda bütün birimler kendi içinde teknolojik altyapıya ulaşıyor. Arkasından şehirde yaşayanların bundan istifade edeceği, bu teknolojiyi kullanacakları bir altyapıyı şu anda koyuyoruz. Bunların hepsini biraraya getirince, bu şehirde yaşayan herkesin, büyükşehirde yaşamanın avantajına ulaşırken, dışardan gelen biri de neden bu şehre gelecek, nerede yatacak, nerede yiyecek, bunun cevabını verecek zenginliği ve çeşitliliği üretmemiz lazım. Eğer bu soruların cevabını iyi koyarsak, bu dönemi çok başarılı bir şekilde geçirmiş olacağız."

 

İŞE TRAFİK DÜZENLEMELERİYLE BAŞLIYORUZ

 

-"2016'da ciddi, bol yatırım yapacağız, ciddi kararlar alacağız. Trafik düzenlemeleriyle başlıyoruz. Şehir gösteren trafiğe açıldı. Biz imar master planı ve ulaşım master planını paralel götürüyoruz. Ulaşım master planını meclis üyeleri oda başkanları ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerine sunduk. İmar master planının 100 binliği de hazır. Bu şehirde neresi yeşil alan olacak, neresi sanayileşecek, nerede jeotermal var, nerede küçük sanayi olacak bunun cevabı için benim 100 binlik planı görmem ve ikisini de birbiriyle entegre etmem gerekiyordu. 1 ay sonra da 1/100 binlik imar planını mecliste anlatacağız."

 

İMAR PLANINI NÜFUSUNA GÖRE GÜNCELLEMEK GEREK

 

-"İmar planının 25 binliğini de beraberinde çalışıyoruz. İmar planında yeşil alan, ticari alan neresi olacak, fuar alanı neresi olacak. Örneğin yatırımcı geldi, ben özel okul yapmak istiyorum dedi. Neresi özel okul alanı, neresi spor alanı olacak, 100 binliği üzerinde adam bakınca tak tak onları görecek. Bu imar planı bize 2040 yılına kadar gider. 4.5 milyon nüfusa göre planlama yapılıyor. Biz ona göre yolumuzu alacağız. İmarla ilgili konuşurken 1933-35 yıllarında Atatürk'ün tavsiyesiyle Gaziantep'e gelen Profesör Jansen'in planlarını konuşacağımıza artık kendi planlamalarımız üzerinde konuşacağız. Hem o plan bu kadar detaylı değil. Birde zaten imar planını şehrin nüfusuna göre güncellememiz gerekiyor."

 

150 BİN KİŞİ HER GÜN ŞEHRİN BİR BAŞINDAN DİĞERİNE GİDİYOR 

 

-"Ulaşım master planını bekleseydim iki sene hiç bir şey yapmamalıydım. Bununla ters düşmeyen, şehirde sıkışma noktalarını çözmem gerekiyordu. Bir taraftan metronun cevabını beklerken, diğer taraftan en acil olan kısımla ilgili çözümler ürettik. Sıkışma noktalarını açmamız gerekiyordu. Sıkışma noktalarından en büyük kısımda D 400'dü. D 400'de bağlantılar zayıf olduğu ve tahliye hızlı olmadığı için merkeze yığılma yapıyor, haliyle merkez sıkışıyordu. Bu nedenle şehrin tahliyesini hızlı yapmamız gerekiyordu. En büyük sıkışma noktası Fevzi Çakmak'tı. Biz Bedri İncetahtacı ile Fevzi Çakmak'ı, Asım Güzelbey ve Şehir gösteren'le de Bedri İncetahtacı'nın yükünü azalttık. Dolayısıyla Şehitkamil'de bu yaptığımız çalışmayla 150 bin kişinin her gün şehrin bir başından öbür başına organizeye gittiği alanda sıkışma noktalarını ilk aşamada aştık."

 

KAYAÖNÜ KAVŞAĞI İÇİN KARAYOLLARINI İKNAYA ÇALIŞIYORUZ

 

"Mezarlıkta acayip sıkışma var. Mezarlıktaki projeyi tamamladık, orada genişletme ve yan yollarla o sıkışmayı önlememiz gerekiyor. Sıkışma noktalarından biri de Grand'ın önü. Grand'ın önündeki sıkışmayı almamız için Çetinkaya'nın önünden Kayaönü'ne geçişi sağlamamız lazım. O geçiş olmayınca bütün araçlar buraya geliyor ve burayı sıkıştırıyor. Şu anda Kayaönü'nü çalıştırıyoruz. Sorun şurada. Karayollarının  buna onay vermesi için projemizin standarda uygun olması lazım. Ama her tarafı çevrilmiş bina, bir tarafında otel, bir tarafında yüksel binalar var. Elimizdeki kalan meydana göre projeyi yaptığımızda bazen standartlara uymayabiliyor, karayolları da bunu onaylamıyor. Şu anda orada orta noktayı bulmaya çalışıyoruz."

 

KARŞIYAKA TÜNELİNİ DOĞRUDAN KORUTÜRK CADDESİNE BAĞLAMAK İSTİYORUZ

 

-"Şehitkamil'in merkez binasının devamında Karşıyaka tüneli var. Tüneli, Korutürk'e bağlamamız lazım. Tüneli Korutürk'e bağlamamız için Şehitkamil'in şu anda kentsel dönüşüm yaptığı ana bina var. Ana caddenin önünde. Orada belediye kentsel dönüşüm yaparken, bizim o tünelin karşısındaki kısmı yol dönüşümüne çevirip, Şehitkamil'inde eksik kaldığı kısmı büyükşehir olarak biz tamamlayıp Korutürk'e çıkarmamız lazım. Yani karşılıklı yol aksları olmayınca bu sefer sıkışmalara neden oluyor. Bunun için şu anda bu çalışmaları burada yapıyoruz."

 

ASKERİYE'NİN YANINDAKİ YOLU AÇTIK, 120 TANE BİNA YIKTIK

 

-"Şahinbey bölgesinde de, Ordu caddesinden yapacağımız planlamayı yapabilmemiz için önce Askeriyenin yanındaki yolu açmamız lazım. Orada 120 tane bina yıktık, güvenlik duvarı yapılıyor, Mart ayına yetişecek. Biz buradan Şahinbey'e bağlanacağız. Şahinbey'de oto sanayicileri Karataş'a taşındı. Burada kamulaştırma sorunu çözülünce, Özdemirbey caddesine gelecek. Biz Özdemirbey caddesindeki sıkışmayı önlemek için 10 nolu caddede bir köprülü kavşak planladık. Birde Yeşilvadi'yi çalıştık. Yeşilvadi'de o kot farkını giderecek çalışmalar yaptık. Şahinbey'de de aynı şekilde, havaalanından gelen, Yeşilvadi'nin önüne giren kişi hiç takılmadan üniversiteye gelecek şekilde aksı sağlamamız lazım.

 

-BİZE BAĞIRACAKLAR, İTİRAZ EDECEKLER AMA, BU 2 MİLYONUN MENFAATİ

 

Bizim merkezde alacağımız kararları yapmamız için tek yön kararı aldık. Çünkü tek yön olmayınca parklanmadan dolayı iki gidiş iki gelişler hep tek gidiş tek dönüşe dönüşüyor. Korkunç kuyruklanmalar oluyor. Bu nedenle tek yön ve sola dönüşleri yasaklıyoruz. Bu konuda etki analizini çıkardılar, sola dönüşleri yasaklayıp, tek yöne geçtiğimizde yüzde 70 iyileşme oluyor ve bir dakikada geçen araç sayısı artıyor. Buna itiraz edecekler. Çünkü sola dönüşü yasaklayınca adam evine gitmek için yolu uzatacak. Ama ben yüzde 70 iyileştirme yapıyorsam, vatandaşta bu fedakarlığı göstermek zorunda. Bize bağıracaklar ama biz onlara bu yapılanın 2 Milyonun menfaati için gerekli olduğunu anlatıp onlardan bu fedakarlığı bekleyeceğiz. Diş hekimliği önünde bunu yaptık, ilk denedik 4 fazı iki faza düştü acayip şekilde kuyruklanma azaldı. Gerek tek yön, gerek sola dönüş uygulamaları hemen hayata geçecek. Ancak tek tek. Önce Fen işlerinin kaldırım düzenlemesi gerekiyor, gidiş gelişleri ona göre ayarlaması gerekiyor, ekip başladı şu anda çalışıyor. Esas ulaşım master planının cevabını iki ay sonra alacağız.

 

POZİTİF GÜNDEMLİ ÇÖZÜM

 

"Güvenlik konusunda Allah için, bütün birimlerimiz, emniyet, jandarma, valiliğimiz çok ciddi gayret gösteriyorlar. Bölge çok hassas, sürekli biz bunları gündem yapınca konuşmamız gereken şeyleri konuşamıyoruz. O yüzden bizim ortaya pozitif gündem koymamız ve insanların psikolojisini, toplum psikolojisini buna göre rehabilite etmemiz gerekiyor. Bunu iyi yönetmemiz lazım, bunu fırsata dönüştürmemiz gerekiyor.

 

HIZIR GİBİ YETİŞTİ

 

-"Japon kredisi hızır gibi yetişti. Norveçlilere, Japonların dışında destek aldığımız bir ülke olmadı dedim. Japonlar geçenlerde yine geldiler, altyapı tamam, bu seferde sosyal destek vermek istiyorlar. Engelli, yaşlı, çocuk bunlarla ilgili de çalışmak istiyoruz dediler. 7 yıl sonra ödemeli ve de hibe gibi. "

 

KENTSEL DÖNÜŞÜM ŞART, VATANDAŞLA ANLAŞIYORUZ

 

-"Çarpık kentleşmiş yerlerde çok ciddi sorunlar var. Yani şehrin o bakımdan o bölgelerinde dörtte üçünde kentsel dönüşüm gerekiyor. Kentsel dönüşüme şu anda biz iki yerde başladık. Hem Aydınlar, sanayi bölgesi Göllüce'de. Göllüce'deki vatandaşları Güzelyurt'ta yaptığımız rezevr yerlere geçireceğiz ya da paralarını vereceğiz. Yarısıyla anlaştık. Aydınlar'da tasarım hazırladık. Anket yaptık, ne istiyorsunuz ev mi para mı diye soduk. Onlar kendi içinde dönüşüm istediler. Zemin etüdlerini yaptık. Mağara olmayan yerlerde kendi içinde dönüşecek bölgelerde tasarım yaptık. Hem çok katlı, hem iki üç katlı evler yaptık."

 

TRAFİK IŞIKLARINDA DURUYORUM. AKILLI KAVŞAK İSTEDİĞİMİZ GİBİ ÇALIŞMADI

 

-Işıklarda duruyorum baştan beri. Bekleme süresi dikkatimi çekiyor. Geçen Karataş'a giderken daha fazla durduğunu, daha az geçiş verdiğini gördüm, hemen ekibi aradım, sistemden kaynaklı bir sorun olabilir, hemen kontrol edin dedim. O tür sorunlar oluyor, ben hemen uyarıyorum. Işık düzenlemeleri tekrar yapılacak. Akıllı kavşakta yapmaya çalıştığımız şey, balık gözüydü. Arkadaki kuyruklanmaydı. Ama altyapı yeterince kuvvetli olmayınca, kuyruklanma her taraflı olunca, o balık gözü istediğimiz verimlilikte çalışmadı. Dolayısıyla bizim onu kendi içinde yeniden yönetmemiz gerekiyor. Bu da şu anda masada çalıştığımız konulardan biri. 

 

YER ALTINDA BÜYÜK BİR HAZİNE VAR

 

-"Mağaralar, Kasteller de aynen Gastronomide olduğu gibi bütün dünyanın dikkatini çekiyor ve bizde çok ciddi güç var. Kurtuluş mücadelemizde bu kadar başarılı olmamızın nedeni hep yeraltı. Bizde yer altında büyük bir hazine var. Gastronomide olduğu gibi bununda uluslararası karşılığı çok yüksek. Dünya artık buralarda, farklı bir şey istiyor, tek tipten kurtulmak istiyor. Yeraltı mağaraları onlar için çok farklı geliyor. Bunu iyi pazarlarsak bu da başka bir turizm getirecek. Bunun üzerinde çalışılıyor."

 

KARATAŞ YAKINDA AÇILACAK

 

-"Karataş Köprülü kavşağı iki ayımızı yedi. Önce zeminde sorun gözükmüyordu, o kadar sert ki, küçük gözeneklerin altında koca mağaralar var, gözükmedi, anlaşılmadı. Çünkü çok sert bir zemin. Bir tarafta makina kırıyor, aşırı sert, bir tarafta da o sert zeminlerin arasında kuş gözleri var, açtığın zaman gözüktü. Altta mağaranın büyüklüğü de belli değil, enjeksiyon yapa yapa doldurunca anlaşılıyor büyüklüğü. Ama sorun kalmadı, yakında açılacak."

 

BEDESTEN'İ SU BASTI

 

-"Burayı su bastı. Kapalı otoparkın kaba inşaatı bitti. Yeni bir garaj sistemi düşünüyoruz. İstanbul'da da var. Normalde orası 200 araçlık, yeni sistemle 350 araca çıkıyor. Sezonda açılıyor."

 

VALİLİK VE  KAMU KURUMLARI TAŞINACAK

 

-"Savunma bakanımıza gittik. Valimiz 2 milyon m2 yer istedi. Bakanımız da, yerine vereceği yeri bana getirin Genel kurmayla görüşeyim dedi. Bu hafta Valimiz yeniden gidiyor. 2 milyon metrekare alınca, TEDAŞ'ın yanındaki askeri bölgeye, valilik dahil, kamu binalarının hepsini taşıyacağız. Bu alanları da yıkarak meydana dönüştürme çabamız var."

 

KUZEY ANTEP'TE MÜRACAATLAR TOKİ'YE YAPILACAK

 

-"Kuzey Antep nasıl bir şehir olacak, kaç katlı olacak, tasarımı hepsi belli. Yol açmaya başladık. Bir taraftan Yavuzeli'nden buraya geliş, Aktoprak'tan buraya geliş, Organizeden buraya geliş, bir taraftan da bu yolların planlamasını yapıyoruz. TOKİ'de bu ayın sonunda 3 binin talebini toplamaya başlıyor, ihaleye çıkacak. 7 bini de bu yıl için planlıyor. Yani toplam 10 binin talebini toplamış olacak. 5 milyon metrekarenin 1.5 milyon metrekaresini büyükşehir olarak biz alalım, bizde kendi yerel müteahhitlerimizle daha hızlı çalışacak bir modelle size destek verelim dedik, ona da tamam dediler. Bu konutlarla ilgili müracaatlar TOKİ'ye yapılacak.

 

BASIN KONUTLARI İÇİN HERKES ÇABA GÖSTERDİ

 

-"Daha önce talep edilen bir yer vardı, biz TOKİ başkanına gazeteci arkadaşların böyle bir talebi var, Bursa'da bu yapıldı. Bu şehirde siyasetçi olmakta, gazeteci, öğretmen, polis olmakta zor. Dolayısıyla bizde gazetecilerin haklı taleplerine yardımcı olalım dedik. Allah için hem Abdulhamit başkan hem vekiller hem bakanımız ekip çok kuvvetli olunca TOKİ başkanı tamam dedi. Biz aracılık yaptık ve çıktık. Ondan sonra tamamen cemiyet ve TOKİ üzerinden çalışma devam etti. Ben hep şunu söyledim herkes ev alsın, kim olursa olsun yardımcı olmalıyız ve burada herkesin sistemin içinde olması noktasında adaletli olmalıyız. Gene aynı şeyi söylüyorum. Onun dışında hiçbir şeyden haberim yok"

 

EV ALMAK İÇİN CEMİYETE ÜYELİK ŞART DEĞİL

 

-"Ben bu işin olmasına inandım ve alan açtım. Bundan sonra ben alandan çekildim ve arkadaşlar direk TOKİ ile beraber çalışıyorlar. TOKİ ve Cemiyet beraber gittiler. Milletvekilleri oradaydı, bir protokol yapıldı. Alan geniş isteyen herkes girecek. Cemiyete üyelik şart değil. 

 

Ben bu şehirde şunu görüyorum. Bizim amacımız üzüm yemek. Hangi meslek grubu olursa olsun bizim oturduğumuz koltuk sorumluluk makamı, yardımcı olmalıyız. Niyet hayır, niyet ev sahibi olmak. Bunun da yolu oturmak konuşmak, ortak dile ortak söyleme ulaşmak. Bu tartışmanın basın mensupları ve bu işten faydalanmaya çalışan hiç kimseye bir faydası yok. Dolayısıyla ben bana düşen kısmıyla herkesi bir araya getirmeye hazırım. Amacımız üzüm yeme, bizim bağcı dövmeyle ne zamanımız var, ne yüreğimiz var, gerek yok. Kim ev sahibi olmak istiyorsa bu fırsatı değerlendirmeli. Bize toplu konut bu fırsatı veriyorsa, buralara dikenli tellere takılmadan üzümü yiyelim.Ama burada yanlış anlaşılmanın nedeni oturup konuşulmuyor. Eksik bilgiyle fikir sahibi olunuyor bizim en büyük sorunumuz bu, eksik bilgi üzerinden gidiyoruz. Yani yanlış anlaşılmanın nedeninin eksik iletişim olduğunu düşünüyorum. 

BÜTÜN TARAFLAR BİR ARAYA GELMELİ EVE İHTİYACI OLANLAR BELİRLENMELİ

 

"Bütün taraftar bir araya oturduğunda yarım saat sonra bu şehirde ev ihtiyacı olanlar, ortak bir söyleme gelir, ön yargılardan uzaklaşıp üzüm yiyecek hale gelir. Her alanda böyle öyle yapalım. Bende o konuda bana düşen neyse yardımcı olurum. Bu tartışmaların kimseye bir faydası yok. Niye bir camianın kendi içinde sorunları belli. Birlikte hareket edebilirsiniz. Bu şehir her yönde birinci sınıf olmalı, biz sorunumuzu arkada bırakarak çözüm odaklı gitmeliyiz, herkesin bir ve beraber olduğu bir çözümde, biz üzerimize düşeni yaparız. Siyaset, teşkilat hayatında gördüğüm birlikte rahmet var, herkesin kendine bu şehir için ne yapabiliriz, basını için ne yapabiliriz, buna dönün hiç gerek yok. Bu hak onların şahsına verilen bir hak değil ki. 15 sene ödemeli böyle bir fırsattan herkes faydalanmalı." 

 

Leyla ÖZEKŞİ POLAT, Meral KINACILAR

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum