1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. GÜNDEM EKONOMİ OLMALI
GÜNDEM EKONOMİ OLMALI

GÜNDEM EKONOMİ OLMALI

31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimlerinin ardından gözler ekonomiye çevrildi.

A+A-

Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırımsonuçların tüm ülke için hayırlara vesile olması temennisinde bulunarak ekonomi için önümüzdeki sürecin önemli bir fırsat olduğuna dikkat çekti. Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi ise “Ülkemiz demokratik bir seçimin ardından yeni bir sürece girmiştir. Seçimler artık gündemimizden çıkıyor ve önümüzde dört buçuk yıllık, kesintisiz bir dönem var. Artık ekonomiye odaklanmalı, gecemiz gündüzümüz ekonomi olmalıdır” ifadelerini kullandı. Ticaret Borsası  Başkanı Mehmet Akıncı, yerel seçim sonuçlarının Türkiye’ye hayırlı uğurlu olmasını dileyerek, “Yaklaşık 4,5 yıllık seçimsiz bir sürece giriyoruz. Yapısal reformları hayata kazandırarak yeni başarı hikayeleri yazmak için bu süreçte ana gündem maddemiz mutlaka ekonomi olmalı” dedi.

YILDIRIM: ÖNEMLİ BİR FRISAT

Ticaret ODası Başkanı Tuncay Yıldırım, ""Ülkemizde önümüzdeki 4,5 yıl seçim gündemi olmayacak. Bu süreç ekonomiye odaklanmak adına önemli bir fırsat”  dedi.  Yıldırım şu değerlendirmelerde bulundu: “Türk milleti sandığa gidip oyunu kullanarak, seçime yüksek katılım göstererek demokrasiye ve demokratik haklarına sahip çıkmış, tüm dünyaya da demokrasinin ülkemizdeki işlerliğini göstermiştir. Bazı münferit olaylar dışında huzur içinde geçen seçim sonuçlarının ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Uzun dönemdir gündemimizde hep seçimler vardı. Bu gündem, hem ekonomiyi hem de toplumu yordu. Biraz dinginliğe ihtiyacımız var. Seçimsiz geçecek dönem ekonomik toparlanma için bir fırsat olacaktır.  İş dünyası olarak bu fırsatı doğru değerlendirebilmek için çalışacağız. Seçimsiz geçecek 4,5 yıllık süreçte Türkiye'nin ilk gündem maddesi ekonomi olmalı. Ekonomiye odaklanarak hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız. Türk iş dünyası olarak el birliği ile daha çok üretmek, daha çok yatırım yapmak, istihdam yaratmak için çalışacağız."

ÜNVERDİ: HAYIRLI OLSUN

Uzun zamandır ülke gündeminde seçimlerin olduğunu ve 31 Mart itibari ile demokratik seçimler sonucu millet iradesinin sandığa yansıdığını dile getiren Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, “Demokrasimiz ve ülkemizin geleceğine sahip çıkan tüm yurttaşlarımıza teşekkür ediyor, vatan ve millet sevdasıyla ülkemize hizmet için seçimlere giren tüm adayları ve belediye başkanlarımızı kutluyorum” dedi.

DOĞAL GÜNDEME ODAKLANILMALI

Yerel seçimlerin tamamlanmasının ardından ülkemizin hızla kendi doğal gündemine odaklanması gerektiğine vurgu yapan Ünverdi, şu değerlendirmelerde bulundu: “Ülkemizin önünde dört buçuk yıllık kesintisiz bir zaman dilimi var. Bu zamanı her anlamda çok iyi değerlendirmeliyiz. Önceliğimizi ekonomiye vermeli ve gecemiz gündüzümüz ekonomi olmalı. Ekonomide beklenti en önemli unsuru teşkil ediyor. Seçimle ilgili beklenti algısını geride bıraktık. Bundan sonra istikrar ve güvenin tesis edilmesi ile dört buçuk yılda çok büyük mesafeler kat edebiliriz. Bu dönemde yapısal reformalar hızla hayata geçirilmeli, eğitimi önceleyerek yatırım ve katma değerli üretimi artırmalıyız. Kaybedecek zamanımız da yok. Bu dönemi sorunlar değil çözümler dönemi olarak değerlendirmeliyiz. Hem içeride hem de yurtdışında tesis edeceğimiz yeni köprüler ve güven ortamı ile ticaret hacmimizi artırabilir, ekonomimizi çok daha iyi noktalara taşıyabiliriz.”

AKINCI: MADDE EKONOMİ OLMALI

Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Akıncı, yerel seçim sonuçlarının Türkiye’ye hayırlı uğurlu olmasını dileyerek, “Yaklaşık 4,5 yıllık seçimsiz bir sürece giriyoruz. Yapısal reformları hayata kazandırarak yeni başarı hikayeleri yazmak için bu süreçte ana gündem maddemiz mutlaka ekonomi olmalı” dedi.

Türkiye’nin seçim atmosferinden bir an önce çıkarak ekonomi gündemine odaklanması gerektiğine işaret eden Akıncı, “Önümüzde seçimsiz geçireceğimiz ve çok iyi değerlendirmemiz gereken 4,5 yıllık bir fırsat zamanı var. Kesintisiz icraat yılları olarak gerçekleşmesini beklediğimiz bu zaman diliminde, ekonomimizin temel dinamiklerini  güçlendirecek yapısal reformların hayata kazandırılması ülkemiz adına büyük önem taşımakta. Bu bağlamda birlik ve beraberlik içerisinde el ele daha güçlü bir Türkiye için hep birlikte hareket etmemiz gerekiyor. Bizler iş dünyası olarak  ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda yeni başarı hikâyeleri yazmak için, istihdam seferberliğini kararlılıkla sürdürmeye, üretim ve ihracat için daha fazla çalışmaya dün olduğu gibi bugünde var gücümüzle devam edeceğiz “diye konuştu.

ÇELENK: BÜYÜME TRENDİ ORTAK  GAYE OLMALI

MÜSİAD Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Çelenk, yerel seçimlerin tüm ülkeye ve bölgeye hayırlı olmasını diledi. Çelenk açıklamasında 31 Mart yerel seçimleri sonrasında hedeflerinin ekonomi olması gerektiğini belirterek, “Yerel Seçim sonuçlarının ülkemiz ve milletimiz için hayırlar getirmesini dileriz. Kazanan tüm belediye başkanlarını tebrik eder ve tüm belediye başkanlarına belediyeciliğin, halkın hizmetlere erişimi bakımından hayati öneminin idraki ile başarılı bir görev süresi temenni ederiz. 4.5 yıllık seçimsiz bir yönetim sürecinde kamusal dönüşümlerin tamamlanması, ‘Yeni Ekonomik Plan’ sonrası ortaya konacak ekonomik reformların netleşmesi, üretim-yatırım-ihracat hattında yeniden biçimlenen ekonomik modellerin uygulamaya konması, istihdamın desteklenerek sosyal refah ortamının iyileştirilmesi ve ülkemizin yeniden büyüme trendini yakalaması ortak gayemiz olmalıdır” diye konuştu. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.