1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Günde 4 milyon 900 bin adet ekmek israf ediliyor
Günde 4 milyon 900 bin adet ekmek israf ediliyor

Günde 4 milyon 900 bin adet ekmek israf ediliyor

Ekmek israfı artıyor

A+A-

Türkiye Fırıncılar Konfederasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, günde 4 milyon 900 bin adet ekmeğin israf edildiğini ve bu rakamında çok ciddi bir rakam olduğunu söyledi.

4 milyon 900 bin adet ekmeğin bir günde israf edilmesinin çok ciddi bir rakam olduğuna dikkat çeken Balcı, ekmek israfının ise üretim fazlasından kaynaklandığını ifade etti. Balcı, “Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası” ile 6 milyon adet günlük ekmek israfının yüzde 18 azalışla 4 milyon 900 bin adede düşürüldüğünü ve günlük bir milyon 100 bin, yıllık 384 milyon ekmeğin israf edilmekten kurtarıldığını belirtti. Geçtiğimiz yıllara kadar Türkiye’de her gün 6 milyon adet ekmeğin israf edildiğini hatırlatan Balcı, bu rakamın 4 milyon 900 bin adede düşmüş olmasına rağmen israfın halen devam ettiğini anımsattı.

FIRINLARIN SAYISI ARTIYOR

Fırın enflasyonunun önüne geçilmesi gerektiğini ve işletme sayılarının da kentlerin nüfus oranına göre belirlenmesinin sağlıklı bir çalışma olacağını belirten Balcı, “En fazla ekmek israfı fırın enflasyonundan kaynaklanmaktadır. Yani fırıncı esnafımız ürettiği ekmeği satamadığı zaman israf gerçekleşmektedir. Yine vatandaşlarımızın geçmişten gelen alışkanlığını devam ettirmesinden dolayı kaynaklanan israf vardır. Vatandaşımız, ‘bir ekmek fazla alayım’ alışkanlığını devam ettirmektedir. Vatandaşlarımızın da fazla ekmek alma alışkanlığından vazgeçmesi lazım. Halkımız tüketeceği kadar ekmek alırsa, esnafımız da satabileceği kadar ekmek üretirse ve yetkili merciler fırın enflasyonun önüne geçmek için gerekli çalışmayı yaparsa öyle ümit ediyorum ki her gün israf olan 4 milyon 900 bin adet ekmeği daha aşağıya çekmek mümkün olacaktır.” dedi.

SATABİLECEĞİ KADAR EKMEK ALMALI

Gelinen noktada günde bir milyon 100 bin adet ekmeğin israf edilmekten kurtarıldığını belirten Balcı, “Elbette bu yeterli değildir. Bu çalışmaların devam etmesi, bir milyon 100 bin adet ekmeğin israfını önlemek için bu rakamı daha fazla yükseltmemiz gerekiyor. Yine ekmek israfının ana sebebi olan fırın enflasyonun önüne geçmemiz, ruhsatsız işletmelerin kapatılması lazım. Eğer fırın enflasyonun önüne geçemezsek, açılan fırın belli bir rakamda ekmek çıkartma alışkanlığını devam ettirmesi veya ayakta kalabilmesi için belli miktarda ekmek üretmesi gerekiyor. O ekmeği de satamadığında, o ekmek israf oluyor. Yine bu şekilde ekmek satan bayilerde satacağım düşüncesi ile almış olduğu ekmeğin fazlasını iade etmemesi gerekiyor. Yani bir-iki tane ekmek fazla satacağım diye ve akşamüzeri yüklü miktarda ekmek alıp onu sabahleyin yaklaşık 50 tanesini iade etme alışkanlığı devam ettiği müddetçe biz israfın önüne geçemeyiz.” ifadelerini kullandı. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.