1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Amaç suç oluşmadan önlemek
Amaç suç oluşmadan önlemek

Amaç suç oluşmadan önlemek

Amaç suç oluşmadan önlemek

A+A-

İç Güvenlik Sektörünün Sivil Gözetiminin Geliştirilmesi Projesi Birinci Yerel Önleme ve Güvenlik Komisyonu toplantısı pilot illerden biri olan Gaziantep'te başladı. Uzman Dr. Sevcan Akıncı, projenin amacının suç oluşmadan önüne geçmek olduğunu, yerel yönetimlerle, sivil toplum örgütleriyle istişare yapacaklarını ve bir güvenlik ve çözüm planı hazırlayacaklarını söyledi. Akıncı, proje sonunda hazırlacakları planın yasa metnine gireceğini belirtti.

Şahinbey Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nda dün yapılan toplantıya Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, Şahinbey ilçe Emniyet Müdürü Recep Emol, Şahinbey İlçe Jandarma Komutanı Oruç Fevzi Kara, Türkiye Muhtarlar Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Ökkeş Titiz, Sakatlar Derneği Gaziantep Şube Başkanı Hulusi Kalender, BM uzmanı Mathhieu Zagrodzki, uzman Hande Tek Turan'ın yanısıra çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı.

YERELİN SORUNLARI İRDELENECEK

Pilot ellerden sorumlu uzman Dr. Sevcan Akıncı, yerel önleme ve güvenlik komisyonunun kurulma gerekçesi, yerel önleme ve güvenlik komisyonunun işleyişi,yerel önleme ve güvenlik planı nedir, nasıl hazırlanır, plan hazırlamadan kimler sorumludur konularında bilgi verdi. Toplantıda, bir sonraki yerel önleme ve güvenlik komisyonu toplantısı için çalışma planı ve iş bölümü, suç istatistikleri, güvenlik ile ilgili kurumların ihtiyaçları, farkındalık arttırma etkinlikleri, bir sonraki oturumda kendi kurumlarının suç önleme faaliyetlerine ilişkin çalışmalarını anlatttı. Yerel önleme ve güvenlik planı hazırlanacağını, çözüm üretim plan hazırlayacaklarını belirten Sevcan Akıncı, önleyici eylemlere odaklanılacağını, yerelin sorunlarının irdeleneceğini belirterek, "Amaç suç oluşmadan suçu önlemek. Suçluyu da mağdur etmemek" dedi.

AVRUPA'DAN KOPYA YAPMAYACAĞIZ

Buradan çıkacak sonucun, geri bildirimlerin yasa metnine yansıyacağını belirten Akıncı, "AB ülkelerinde yıllardır yerel güvenlik sorunları konuşuluyor. Yani Avrupa'da çok yaygın. Ancak biz Avrupa'dan kopyala yapıştırma yapmayacağız. Bizler kendimize uygun projeler yapacağız. Bizde de suçun önlenmesi için bazı projeler uygulanıyor. Örneğin toplum destekli polislik var, jandarma kırsalda sorunlar dinliyor. Ancak bu projeyle plan yapılacak, suç işlenmeden önüne geçilecek" diye konuştu.

GÖZÜMÜZ AYDIN

Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan da, Şahinbey'in 800 bin nüfusu ile büyük bir ilçe olduğunu, kentteki kurum ve kuruluşların, sivil toplum örgütlerinin el ele birlik beraberlik içinde ortak akılla kentin menfaati için çalıştığını söyledi. Turan, "Gözümüz aydın, artık suçun önlenmesi yolunda bir yol haritamız, planımız olacak" dedi. Gaziantep'in kendi özgü gelenekleri olduğunu örneğin düğünlerde havaya para atıldığını söyleyen Turan, "En popüler düğünlerde bile bu alışkanlık var. Düğün salonlarındaki müzisyenler sahte paralardan rahatsız" dedi. Şahinbey ilçe Emniyet Müdürü Recep Emol ise büyük bir ilçe olmasına karşın, Şahinbey'de suç oranının nüfusa oranla büyük olmadığını belirtti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.