1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gül'ü değerlendirdiler
Gül'ü değerlendirdiler

Gül'ü değerlendirdiler

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin Cumhurbaşkanlığı adayını grup toplantısında açıkladı ve bekleyiş sona erdi... Çok az kişinin tahmin ettiği...

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin Cumhurbaşkanlığı adayını grup toplantısında açıkladı ve bekleyiş sona erdi... Çok az kişinin tahmin ettiği Cumhurbaşkanı adayı Dışişleri Bakanı Abdullah Gül olarak açıklandı... Gül'ün aday olması, şehrimizde de yankı uyandırdı. Sanayi Odası Başkanı Nejat Koçer, Gül'ün özellikle dış siyaset ve iş dünyasına olan yakınlığı ile başarılı olacağına inandıklarını söylerken, Mehmet Aslan, Abdullah Gül'ün, Cumhurbaşkanlığına aday gösterilmesi konusunda şu anda bir değerlendirmede bulunmak için henüz erken olduğunu belirtti.

Abdullah Gül'ün aday gösterilmesi konusundaki düşüncelerini aldığımız siyasi ve sivil toplum örgütlerinin görüşleri şöyle :

KOÇER: Layıkı ile yapacağına inanıyorum

Sanayi Odası Başkanı Nejat Koçer, kararı verecek olan kurumun TBMM olduğunu ancak Abdullah Gül'ün içeride ve dışarıda ülke yararına çok güzel şeyler başarmış birisi olduğunu söyledi.

Gül'ün Cumhurbaşkanı adaylığını değerlendiren Koçer, Abdullah Gül'ün önemli bir devlet deneyimine sahip olduğunu, uzlaşmacı, uyumlu ve ılımlı yapısı ile seçilmesi halinde tüm ülke insanını kucaklayacağına inandığını ifade etti. "Partisi tarafından Cumhurbaşkanlığı adaylığına sayın Abdullah Gül'ün gösterilmesi fevkalade olumlu olmuştur" diyen Koçer, "Ülkenin içinde bulunduğu geçiş döneminde ihtiyaç duyulan hassasiyeti göstereceğine ve toplumun beklentilerine cevap vereceğine inanıyorum. Türkiye'nin yeni bir değişim sürecinde olduğu şu sırada, ekonomik ve siyasal birikimi ile yararlı hizmetlerde bulunacağı kanaatini taşıyoruz. Piyasalardaki gergin bekleyiş sona erecektir. Zaten şu anda gördüğümüz kadarıyla piyasalar olumlu tepki vermiştir. Dışişleri Bakanlığı görevinde ülkemizi en iyi şekilde temsil ettiğine inanıyorum. Aynı başarıyı, seçilmesi halinde Cumhurbaşkanlığı görevinde de sürdürecektir. Ekonomiye olumlu yansımaları olacaktır. Bu adaylık ülkemiz insanları için de olumlu bir gelişme olmuştur. ''

Aslan: Bir şey söylemek için erken

"Bize göre doğru bir belirleme. Başbakan kendisi aday olsa, ülkede bir gerginlik söz konusu olabilirdi. Baştan beri savunduğumuz bir şey var. Siyasi Partiler Yasası yeniden gözden geçirilerek TBMM lider sultasından kurtarılmalıdır. Cumhurbaşkanı siyasi parti liderlerinin göstereceği adaylar arasından seçilecekse yetkileri sınırlandırılmalıdır. Cumhurbaşkanı bu yetkilerle halk tarafından seçilmeli, sorumlu tutulmalıdır. Bir Cumhurbaşkanı hem yetkili hem sorumsuz olmaz. Abdullah Gül'ün adaylığına gelince, parti kimliğini bırakıp, kişilik ve dengeli tutumu ile görevini yaptığı sürece ülkeye yararlı olacağını umuyorum."

Aziz Canatar: Çoğulcu demokrasiden yanayız

Baro Başkanı Canatar; "Çoğulcu demokrasiden yana olduğumuzu her fırsatta ortaya koyuyoruz. Bize göre uzlaşılarak bir aday üzerinde karar kılınsa, halkın çoğunluğunun tasvip edeceği bir isim üzerinde durulsa daha iyi olurdu."

Mehmet Kenger: Etik değil

DSP İl Başkanı Mehmet Kenger ise, "Yapılanlar yasal olarak doğrudur ancak etik değildir. Bize göre, Atatürk'ün koltuğuna oturtulacak kişi, onun zihniyetinde ve onun savunduğu değerleri savunan biri olmalıydı. ABD'nin değil, Türkiye'nin uzlaştığı ulusalcı bir aday üzerinde karar kılınsa çok daha iyi olurdu diye düşünüyorum."

Efiloğlu: Alınan karar sevindirici

Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Zekeriya Efiloğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisiínin (TBMM) kararına herkesin saygı duyması gerektiğini savunarak, alınan kararın sevindirici olduğunu söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı adayı olarak açıklanmasını değerlendiren Efiloğlu, kararın sevindirici olduğunu söyledi. Efiloğlu, AK Parti'nin kendine yöneltilen suni gündemlere prim tanımadan TBMM içerisinden halkın bildiği ve tanıdığı bir aday göstermesinin Türkiye için iyi olduğunu belirterek, "Sivil toplum örgütleri olarak aylardır ëMeclisin kararı, halkın kararıdırí sloganı ile hareket ediyoruz. Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı adayı olmasını biz Eğitim Bir-Sen olarak gayet makul bir şekilde karşılıyoruz. Oluşturulmak istenen suni gündemlere aldırış etmeden alınan bu karar yerinde bir karardır. Türkiye'nin geleceğini düşünmeyen ve meclis kararına saygı duymayan insanların bundan sonra söyleyecekleri pek bir şey kalmamıştır. Meclisimiz Türkiye için gerekli olan en iyi kararı vermiştir. İnşallah memleketimize hayırlı olur" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.