1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gül'den hakim ve savcı hamlesi
Gül'den hakim ve savcı hamlesi

Gül'den hakim ve savcı hamlesi

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yeni adli yılın açılışında önemli mesajlar verdi.

A+A-

Gül, "Yeni dönemde yüz bin kişi başına düşen hâkim ve savcı sayısı oranımızı yükselteceğiz. Hâkim ve savcı sayımızdaki artışı, altyapı ve sürekli eğitim anlayışıyla destekleyeceğiz. Adliye binalarını yenileme çalışmalarımız hız kesmeden devam edecektir. Milletimizin adalet sistemine duyduğu güveni pekiştirecek adımları ve vatandaş odaklı uygulamaları artıracağız" dedi. 

Yeni adli yılında, yargı sistemimin daha hızlı ve etkin çalışması amacıyla birçok iyileştirici uygulama ve önlemler üzerinde çalıştıklarını belirten Gül, "Hakkını arayan vatandaşlarımız için yargı süreçlerinin tatmin edici ve hızlı olması birinci önceliğimizdir. Nitekim hak ve özgürlüklerin genişletilmesi, hukukun üstünlüğünün sağlanması ve adalet sisteminin güçlenmesi doğrultusunda son 16 yılda birçok önemli reformu hayata geçirdik. Adalet sisteminin etkin işleyişine yönelik reform çabalarımızı, bundan sonra da artan bir tempoyla sürdüreceğiz" diye konuştu. 

HEDEFLERİMİZ VAR

"Bu çerçevede; vatandaşlarımızın adalet hizmetlerinden memnuniyetinin artırılması, kişi hak ve özgürlüklerinin korunup geliştirilmesi, uzun süren yargılamaların son bulması, mevzuat altyapısının güncel ve ihtiyaca cevap veren bir perspektifle gözden geçirilmesi, fiziki ve teknik alt yapının daha da güçlendirilmesi, performans ve verimlilik odaklı bir sistem geliştirilmesi gibi hedeflerimiz bulunmaktadır" diyen Gül "Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı adına 16 Nisan halkoylamasıyla gerçekleştirilen Anayasa değişikliği yargı sistemi açısından da en önemli reformlardan biri olarak tarihe geçmiştir.16 Nisan halkoylaması sonucu milletimizin iradesiyle yürürlüğe konan Anayasa değişikliğine yönelik uyum düzenlemeleri de önümüzdeki çalışma dönemimizin öncelikleri arasındadır. Birlik ve bekamızın, güvenlik ve özgürlüklerin, hak ve adaletin en güçlü teminatı hızlı ve etkin işleyen yargı sistemimizdir. Geçmişteki bazı yargısal karar ve tasarrufların, hukuk dışı amaç ve tasavvurlarla birlikte anılması sistemin üzerine düşen en büyük gölge, sistemin meşruiyetini kemiren büyük bir tehlike olmuştur. Diğer yandan son dönemde bazı çevrelerin; yalan ve iftira ile milletimizin nezdinde yargıya duyulan güveni zedelemeye çalıştıklarına şahit oluyoruz. Milletimizin adalete olan inanç ve itimadını yıpratmaya yönelik hiçbir girişime izin vermeyeceğimizin bilinmesi gerekiyor. Her ne surette olursa olsun bu tür algı operasyonlarına müsaade etmeyecek, hâkimlerimizin, savcılarımızın ve adli teşkilatımızın itibarını, hak ve hukukunu her zaman ve her zeminde korumayı sürdüreceğiz" HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.