1. HABERLER

  2. KADIN

  3. GÜÇLÜ KADIN-GÜÇLÜ TÜRKİYE
GÜÇLÜ KADIN-GÜÇLÜ TÜRKİYE

GÜÇLÜ KADIN-GÜÇLÜ TÜRKİYE

Kadına yönelik şiddet ve cinayetler gündemdeki yerini korumaya devam ediyor.

A+A-

 Bunun son örneklerinden biri de Ordu'da cezaevi firarisi tarafından bıçaklanarak öldürülen balerin Ceren Özdemir. Maalesef kadınlarımızın kimisi eski eşi, kimi eski sevgilisi veya son örnekte olduğu gibi hiç tanımadığı biri tarafından hayattan koparılıyor. Peki hergün canımızı yakan, burnumuzun direğini sızlatan kadınlarımıza yönelik cinayetlerin önüne nasıl geçilecek? Bu soruyu kadınlarımıza sorduk. Ceren Özdemir cinayetinin son olmasını isteyen TOBB Kadın Çalışmalar Kurulu Başkanı Hülya Akkaya aile ve eğitimin önemine dikkat çekti ve “Çocuklar ebeveynlerini örnek alarak büyürler. Öncelikle ebeveynlerin eğitimi ve kadına aile içinde verilecek değer bu anlamda çok önemli. Kız ve erkek çocukları ayrıştırmadan, ötekileştirmeden çocuk olarak büyütmeliyiz. Biz daha pembe mavi diye bebeklikten ayırıyoruz. Anne babalar çocuklarını eşit haklarla, eşit şanslarla, eşit fırsatlarla büyütmeli”derken, Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, “Özellikle eğitim kurumlarımızda,  şiddetin nedenlerini ve çözümünü ortaya koyan, iyi insan olmaya yönelik çalışmalara ağırlık verilmelidir” dedi. Arsan Seyahat Acentası sahibi Ayşenur Yılmazer, ise, “Kadın örümcek kafaları aydınlatacak, daha güzel bir dünya yaratacak, daha adil bir dünyada yaşayacak çocuklar yetiştirecek. Yeter ki örümcek kafalar gölge etmesin” dedi.

AKKAYA:PEMBE-MAVİ DİYE BEBEKLİKTEN AYIRIYORUZ

Türkiye’de ve dünyada kadına yönelik şiddet konusunun sorun olmaya devam ettiğini belirten Akort Fuarcılı Genel Müdürü Hülya Akkaya, kadının güçlü olduğu bir toplumda ailenin de güçlü olacağını belirtti. Akkaya, “Başka Cerenler ölmesin istiyoruz. Bir kadın olarak,  bir anne olarak her türlü şiddetin karşısındayız ve önlenmesi için de yapılacak her çalışma, atılacak her adımın arkasındayız. Aile içinde kadına verilecek önem toplumun kadına bakışını da şekillendirir. Kadın toplumun temelidir. Aile içinde kadına verilecek önem toplumun kadına bakışını da şekillendirir. Kız ve erkek çocukları ayrıştırmadan, ötekileştirmeden çocuk olarak büyütmeliyiz. Biz daha pembe mavi diye bebeklikten ayırıyoruz. Çocuklarımızı,geleceğimizi vatana, ülkesine, ailesine, sağlıklı faydalı birey olarak yetiştirlmeliyiz. Anne babalar çocuklarını eşit haklarla, eşit şanslarla, eşit fırsatlarla büyütmeli” dedi.

GÜÇLÜ KADIN GÜÇLÜ TÜRKİYE

‘Kadın ne kadar üretken olursa, o kadar güçlü olur’diyen Akkaya,”Kız çocuklarımızı ve genç kızlarımızı çok daha güçlü bir şekilde geleceğe hazırlamalıyız. Bunun için de çocuk gelinlerle mücadele başta olmak üzere, genç kızlarımızın ekonomik özgürlüklerini elde edebilmelerini sağlayacak ortamı oluşturmak zorundayız. Kadınlarımızın iş gücüne katılımını arttırmalıyız. Kadının güçlenmesi, bireysel hak ve menfaatlerine daha kolay ulaşmasını sağlar. Kadının güçlenmesi aile ve toplumsal yapımızı güçlendirir, daha güçlü kadın, daha güçlü Türkiye demektir” dedi.

AYŞENUR YILMAZER:TÜRKİYE’DE KADIN OLMAK ZOR

Arsan Turizm sahibi Ayşenur Yılmazer, Türkiye’de çağdaş ve özgür olmanın zor, çağdaş ve özgür kadın olmanın ise daha zor olduğunu söyledi.Yılmazer, “Çağdaş, özgür ve çalışan kadın olmak bu devirde neredeyse imkansız. Türkiye’de, bazı insanların tepkisini çekmeden özgür ve çağdaş olmak zor, özgür ve çağdaş kadın olmak daha zor, birçok cephede savaşmadan özgür, çağdaş, çalışan kadın olmak bu devirde neredeyse imkansız. Örümcek kafalara çağdaşlığı anlatamıyorsunuz, kadın olmakla eşitlikten asla taviz vermeyeceğinizi hiç anlamak istemiyorlar.. Bir de üstüne üstlük işveren, çağdaş ve özgür kadın olmak, neredeyse imkansız. Her kadın cinayetinde “ ama “ ile başlayan anlamsız cümleleri duymaktan bıktık. ‘Ama geç saatte sokakta, ama açık giyinmiş, ama gülüyordu’. Şunu anlatamadık : Kadın her istediğini yapar; sırf eşit bire§y olmaktan dolayı” dedi.

FATURA HEP KADINA ÇIKARILDI

Eskidende içten içe her hatanın faturasının kadına çıkarıldığını belirten Yılmazer, “Hatta bu bizim genlerimize yıllarca zalimce işlendi . Cami avlusuna bebek bırakıldığında “ Gaddar anne yavrusunu bırakmış” dediler, “ Gaddar baba” hiç sorgulanmadı. Kadınlar yine de erkeklerin arkasını toplamaktan yılmadılar. Bu dünya biraz yaşanılası bir dünya ise buradaki aslan payı kadınların oysa. Ahlaki değerlerinin ne kadar zayıf olduğunu bildiği halde, kendilerini çok erdemli gösteren erkekleri aklım almıyor. Merci olduklarını düşünerek insanları yargılayanları da anlamak mümkün değil. Ama yine de kadın örümcek kafaları aydınlatacak, daha güzel bir dünya yaratacak, daha adil bir dünyada yaşayacak çocuklar yetiştirecek. Yeter ki örümcek kafalar gölge etmesin” diye konuştu.

ARIKAN:ŞİDDET TOPLUMSAL BİR SORUN

Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan da, kadina şiddet, insana, canlıya şiddetin kabul edilemeyeceğini söyledi. Arıkan, “Şiddet bir insanlık suçudur, temel hakların ihlalidir. Şiddet  bireysel ve toplumsal bir sorundur. Gelecek nesiller için bir tehlikedir. Fiziksel ve duygusal şiddete maruz kalan birçok olayla  karşılaşıyoruz maalesef. Ailelerin ve ögretmenlerin, çocukların davranışlarını test etme ve sorun tespit ettiklerinde, ilgili tedaviye yönlendirme altyapılarının oluşturulmasını önemsiyoruz. Özellikle eğitim kurumlarımızda,  şiddetin nedenlerini ve çözümünü ortaya koyan, iyi insan olmaya yönelik çalışmalara ağırlık verilmelidir. Bu konuda yapılan tüm çalışmaları destekliyoruz ve Oda olarak her zaman destek verdik ve vermeye de devam edeceğiz” şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.