Tüm dünya çocuklarının başucu kitabı olan ve yüzlerce dile çevrilen Küçük Prens’in, Antep ağının korunarak gelecek kuşaklara aktarılması için Gazikültür A.Ş., yeni çalışmasını tamamladı. Dr. Filiz Mete ve Muhammed Şerbetçi tarafından yazılan Güccük Pirens kitabında, orijinalinin içerisinde bulunan uluslararası üne sahip çizimlere sadık kalındı, sadece kapakta Küçük Prens’i simgeleyen çocuk Gaziantep’in yöresel kıyafetleriyle resmedildi. 

Öz Türkçe izleri taşıyan Antep ağzıyla yazılan ve 112 sayfadan oluşan kitap, Panorama 25 Aralık Müzesi, Gaziantep Zeugma Müzesi ve Arkeoloji Müzesi, Gazikültür mağazalarında, Türkiye çapında seçkin kitapçılarda, Gazikültür’ün internet sitesi “magazagaziantep.com” ve kitap satışı yapan seçkin internet sitelerinden temin edilebilinecek.  Şehrin kültürü, sanatını, geleneklerini ve geçmişini geleceğe taşımak ve belgelendirmek için birçok eseri hazırlayarak yayınlayan Gazikültür A.Ş., Güccük Pirens kitabıyla genel kapsamda kadim Türk milletinin dilinin tarihin aktarılmasını hedefliyor. Özelde ise dünyaca tanınan eserin Antep ağzıyla gündeme gelmesiyle hem Gaziantep hem de şehrin somut olmayan kültürel mirasına sahip çıkan bireyler için değer taşıyacağı düşünüldü.  

İhsan Güvenç yaza merhaba dedi İhsan Güvenç yaza merhaba dedi

ANTEP AĞZINI GELECEK KUŞAKLARA AKTARMAYI AMAÇLIYOR

Gazikültür Genel Müdürü Prof. Dr. Halil İbrahim Yakar ise yayınlanan kitap ile dünyanın en çok okunan kitaplarından olan Küçük Prens’i çocuklarla buluşturduklarını aktararak şu ifadeleri kullandı: “Gelecek kuşaklarımıza şehrimizin sembolü olan Antep ağzını da unutturmamak adına; bir dünya klasiği olan Küçük Prens’i “Güccük Pirens” adıyla Antep ağzına aktarılmış olarak yayımladık. Bu çalışmayı hazırlarken iki amacımız vardı: Çocuklarımızın hayal gücünü arttırmak ve Antep ağzını gelecek kuşaklarımıza aktarmak. Böylece kitap, Antep ağzımızı unutulmaktan kurtulup koruyarak gelecek nesillere aktarmak amacıyla büyük bir titizlikle hazırlanmıştır.”