1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Gübre maliyeti gıda fiyatlarını tehdit ediyor
Gübre maliyeti gıda fiyatlarını tehdit ediyor

Gübre maliyeti gıda fiyatlarını tehdit ediyor

Kovid-19 salgını kaynaklı sıkıntıların etkisiyle tüm zamanların en yüksek seviyesini gören gübre ve zirai ilaçların maliyetleri, çiftçilerin karları ile gıda fiyatlarını tehdit ediyor.

A+A-

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını tedarik zincirlerini kesintiye uğratırken, kötü hava şartları ve lojistik sıkıntılarla birlikte tüm sektörlerde olduğu gibi tarım sektörünü de olumsuz etkiliyor. Dünya salgının etkilerini atlatmaya çalışırken, tarımsal üretimde ABD'de tonu 1000 dolara çıkan azotlu gübre fiyatının küresel mahsulü tehlikeye atacağı uyarısı yapılıyor.

İklim değişikliği, kuraklık ve iş gücü sıkıntısının yanı sıra tüm zamanların en yüksek seviyesini gören gübre ve zirai ilaç maliyetleri çiftçilerin karlarını tehdit ediyor.

Gübrenin ham madde fiyatı arttı Kovid-19 krizinde tüm dünyada emtia fiyatları artarken, gübrenin ham maddesi olan amonyak, sülfürik asit, nitrik asit, doğalgaz, fosforik asitin fiyatının da yüksek bir artış gösterdiği dikkati çekiyor. Kovid-19 salgınıyla küresel ticarette arz-talep dengesinin bozulması deniz taşımacılığında lojistik sıkıntıları beraberinde getirerek, konteyner dar boğazıyla başlayan sorunların navlun fiyatlarındaki artışlara neden olduğu biliniyor. Bu artışlar, dünyanın hemen her yerinde hissedilirken, tarım sektörünün de maliyetlerini artırıyor. Gıda güvenliği ve yerel üretimin artırılması hedefiyle Hindistan, Latin Amerika ve Avrupa gibi bölgelerde gübre ve tarım ilaçlarına olan talebin de artış gösterdiği kaydediliyor. Enerji krizinin sonucu olarak elektrit maliyetinin artmasıyla Rusya ve Çin gibi büyük gübre üreticilerinin üretim kesintisi gibi önlemi arzı kısarken, talebin yükselmesiyle gübre fiyatlarının da ivme kazandığı aktarılıyor. AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.