1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. GTO'YA NASIL BİR BAŞKAN VE "EKONOMİ - POLİTİK"
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

GTO'YA NASIL BİR BAŞKAN VE "EKONOMİ - POLİTİK"

A+A-

Kuruluşundan bu yana tarihinin en tartışmalı yönetim anlayışıyla deprem üzerine deprem yaşayan GTO (Gaziantep Ticaret Odası) sonunda kendini nadasa bıraktı.

Aslında gelinen bu nokta biriken enerjinin kendini patlamasından öte bir durum değildi. Tarih GTO koşulları  içinde doğal bir ayıklanmayı  da işaret ediyor. GTO girdiği kabın şeklini almanın ötesinden tam da küçük bir Ankara Modülasyonuydu.

Başkentte ekonomi üzerine açıklamalarda bulunan Başbakanın 'Size ne kardeşim. Dolar inerde çıkarda" anlayışının Gaziantep versiyonu "Saldım çayıra, mevlam kayıra" modundaki GTO'dan başkası değil.

Kabine Başkanın ekonomi bilmezliğiyle politik yetersizliği birleşince en hayati konuların içinden dahi bayatlamış esprilerle sıyrılma taktiğinin sonuç vermeyeceği kısa sürece anlaşılacaktır.

Dünya'da "Ekonomi - politik" diye bir gerçeklik var. Ticaret sadece bire alıp üçe satmak, kaynağı belli olmayan paralarla büyüdükçe büyümek, küçükleri yok ederek sınır tanımayan egolarla ve insan etiyle beslenen vahşi kapital mantığıyla vakaya yaklaşmak değil.

Ticaretin gözardı edilen bir milli bir de insani yönü var. Eğer siz bizim milli paramız dolar, başkentimiz Washington- Brüksel, kıblemiz "Yeni Dünya Düzeni" derseniz Neocon'lardan bir farkınız kalmaz.

Her iki dünya savaşının da aslında birer paylaşım savaşı olduğunu bilmiyorsanız. Okyanus ötesinden Ortadoğu'ya ihraç edilen kargaşa ve kaosun aslında yeraltı ve yerüstü kaynaklarına çökme ve pazar paylaşım kavgası olduğunu idrakinizde tutmuyorsanız..

Önce Türkiye'nin durduğu yeri, sonrasında GTO'nun nasıl bir öneme haiz olduğunu anlamıyorsunuz demektir.

Dünya'da Ortadoğu, Ortadoğu'da Türkiye. Türkiye'de Gaziantep.

Emperyal başkentlerin 4,5 ila 5 milyon nüfusu istihdam edecek şekilde planladığı demogratif yapısını hızla değiştirerek, kitlesel göçlerle coğrafi konumunu tartışmalı ve çok kimlikli hale getirdiği, bu manada ekonomisine de çok uluslu bir tanım yükleyerek, işbirlikçiliği dayattığı bir kent gerçeği.

İşte şeytanın bile imrenerek baktığı ayrıntılar. Onun için nasıl bir GTO hedefliyoruz ? Hangi özelliklere sahip başkana ihtiyaç duyuyoruz ?

Bu soruların cevabı en hafif tabirle hikayeti hakikatin de cevabı olacak.

Güçlü, şahsiyet sahibi, dirayetli, varlığı güven telkin eden, dünyadaki genel gidişata vakıf, enternasyonel birikimi yedeğinde tutan ancak kesinlikle milli bir kafa yapısına sahip, bir GTO Başkanı…

En az başkanı kadar donanımlı, ciddi, birikimli. titiz, görev tanımı ve sorumluluk sahası anlamında işinin ehli bir GTO Meclisi ve onun saygın üyeleri.

Beklediğimiz, istediğimiz ve belki de en önemlisi Türkiye ve Gaziantep böylesi olağanüstü bir dönemden geçerken, tarihin bizi zorladığı eylem biçimi ve aklın emri gereği almamız gereken pozisyon bu. Gerisi zaten kendiliğinden gelir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.