Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

GTO’DA GÜVEN ŞART

A+A-

 

Ticaret Odası'ndaki gelişme ister istemez mide bulandırdı. Elbette bir ABD'deki Watergate'ye veya Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dahil, son olarak Alman Başbakanı Merkel'in dinlenmesine veya özel alanlarına yerleştirilen böceklere de benzemiyor durum. Büyütmeye gerek yok diyorsunuz ama bu gelişmenin de bundan sonraki tüm toplantılarda herkesin birbirine şüpheli yaklaşım sergilemesi yönünde bir anlayışa sürüklendiğini görmemezlikten gelemeyiz.
Çünkü ortada bir odanın başkanı ve personeli arasında geçen bilgilendirme ilişkisi var. Buna ispiyon da diyebilirsiniz, personelin işgüzarlığı da. Ama ortaya çıkarıldığına göre, üzerine gidilmesi gerek. Sayın Eyüp Bartık'ın bu yöndeki hislerini ve düşüncelerini, gerçekleri net şekilde ortaya koyup güven tazelemesi lazım. Ben konuştum Sayın Bartık ile. Anlattı olanları. "Keşke anında bir hamle yapsaydın ve üzerine giderek kuşkuları, kafa karışıklıklarını giderecek bir hamle yapsaydın" dedim. "Sonra yapacağım" dedi. Muhalefetin bu işin üzerine farklı yönüyle giderek kendisini yıpratma amacı da olabileceğini ima etti. Tabii kendine göre haklı tarafları olabilir Eyüp Bey'in. Umarım gecikmez ve yapacağı açıklamayla bunun bir işgüzarlık veya başkana yaranma adına yapılan bir teşebbüsten öteye bir şey olmadığı kanaatine varılmasını sağlar. Böyle de olması gerekir, çünkü aksi halde GTO da bundan sonraki dönem, asla eskisi gibi olmayabilir.
 
ŞAHİNBEY'DE HAZ ÇIKTI, SIRA ŞEHİTKAMİLDE Mİ?
 
AK Parti'de Büyükşehir Belediye Başkanlığı için belirsizlik son noktasında. Sürekli yazıyorum Başbakan kimi işaret ederse başkan adayı O'dur diye. Ve, Başbakan'ın düşüncesinin de, mevcut oy oranını koruyacak veya artısını getirebileceği isim üzerinde olacağını ifade ediyorum. Onun için fazla detaya girmek istemiyorum bu konuda.
Ama ilçelerde Başbakan'ın sadece onayını vereceği adayların durumu Büyükşehir'inkine benzemiyor. Oralarda biraz da teşkilatların, bakanlar ve milletvekillerinin tercih ağırlığı ile tepedeki karar vericilerin oybirliğiyle belirleyeceği isimler aday gösterilecek. Gaziantep'te özellikle haftalardır dikkat çekiyor ve Şahinbey'de farklı çalışmalar olduğunu, Mehmet Tahmazoğlu'nun koltuğu için değişik hesapların yapıldığını dile getiriyordum. Bu gerçekleşti de, şimdi sıranın Şehitkamil'e geldiği yolundaki duyumlar aldığımı burada belirtmeliyim. En sorunsuz olarak gözüken Şehitkamil'de hareket yaşanmaya başlandığını ve kafaları karıştırmak adına müthiş çalışmalar yapıldığı duyumları alıyorum. Önümüzdeki günlerde ayrıntıları verebilirim. Çünkü gelişmeler çok taze.
 
SEVİYELİ YARIŞ İSTİYORUZ
 
Neyse dönelim Şahinbey'e. İşte Sayın Mehmet Haz'ın çıkışı ve Şahinbey'e adaylığını koyuşu, benim dikkati çekmeye çalıştığım gelişmenin ve bu siyasetçinin akılcı biçimde uzun süreli tabana yönelik bölgesel çalışmaların sonucudur.
Mehmet Haz biliyorsunuz bundan önceki dönemin belediye başkan yardımcısıdır. Şu anda AK Parti Gaziantep İl Yönetimi'nde Teşkilatlardan Sorumlu Başkan Yardımcılığı'nı yapmaktadır. Genellikle doğu oylarında söz sahibi isimlerin arasında hatırı sayılır yeri vardır. Etkili bir isimdir. Sessiz ama derinden giderek bu noktalara gelmiş birisidir. Hiç oturmuşluğum ve konuşmuşluğum yoktur ama bu noktaya gelmesindeki başarısı her zaman dikkatimi çekmiştir.
Şimdi Mehmet Haz, Şahinbey için Belediye Başkanlığı'na aday adayı olmuştur. Son noktaya kadar beklediğine göre, bu zamana kadar döşediği taşlarla kendine oluşturduğu yolun, bir zamanlar Ömer Can ile birlikte yaptırdığı belediye binasında sonlanması için çalışma yapmaktadır. Bundan sonra, Mehmet Haz'ın aday adaylığını koymasıyla birlikte Şahinbey'de aday belli olana kadar ciddi manada dosya savaşlarına şahit olacağımızı şimdiden söylemeliyim. Biliyorsunuz, Mehmet Haz ve Ömer Can, Şahinbey'e Mehmet Tahmazoğlu geldikten sonra, mahkemeye verilmişlerdi. İkisinin de bu konuda Mehmet Tahmazoğlu'na karşı müthiş bir öfke beslediklerini teşkilatta herkes çok iyi biliyor. Zaten ilk açıklamaları projelerin kendilerine ait olduğunu söylemiş olmaları. Umarım daha ileri gidilmez ve eleştiriler karşılıklı suçlamalar ve bel altı vuruşlara uzanmaz. Ben her iki aday adayına da seviye ortamını korumalarını öneriyorum.
GAGİAD'A BİR DE ELEŞTİRİ VAR
Geçen hafta yazmış ve övmüştüm. Çok samimi duygularımı dile getirmiştim ödül konusunda GAGİAD ile ilgili. Bir okurum mail atmış, bu yazım sonrası. Diyorki, "Ökkeş bey gerçekten sizi takdir ediyorum. Ama GAGİAD, madem bu şehre hizmet getirenlere, şehrimiz için emek sarfedenlere ödül veriyor, peki Şahinbey Belediyesi hiç mi hizmeti takdir edecek bir şey yapmadı. Bence haksızlık etmişler Şahinbey Belediyesine"
Evet. Böyle yazıyordu bir okurumuz. Elbette saygı duydum ve köşeye aldım. Biliyorsunuz ödül işleri hem kolay hem zor. Maşallah bu ülkede ve şehrimizde ödül enflasyonu yaşanıyor. Hoşlanmıyorum bende bu kadar çok ödül dağıtılmasından.
İşin parayla ödül yönü ayrı kalsın tabii, çünkü en iğrenci onlar. Ama bazı kurumlar var ki, ödülleri çok değerlidir. İşte bunların arasında GAGİAD vardır. Hatır-gönül işleri olmamalıdır seçicilikte. Ki ben son derece titiz davrandıklarını düşünüyorum. Nitekim bunda art niyet aramamak gerektiğini belirtiyor, ama yine de dikkatlerini çekmeyi kendime görev sayıyorum.
Hepinizi iyi haftalar

Ticaret Odası'ndaki gelişme ister istemez mide bulandırdı. Elbette bir ABD'deki Watergate'ye veya Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dahil, son olarak Alman Başbakanı Merkel'in dinlenmesine veya özel alanlarına yerleştirilen böceklere de benzemiyor durum. Büyütmeye gerek yok diyorsunuz ama bu gelişmenin de bundan sonraki tüm toplantılarda herkesin birbirine şüpheli yaklaşım sergilemesi yönünde bir anlayışa sürüklendiğini görmemezlikten gelemeyiz.Çünkü ortada bir odanın başkanı ve personeli arasında geçen bilgilendirme ilişkisi var. Buna ispiyon da diyebilirsiniz, personelin işgüzarlığı da. Ama ortaya çıkarıldığına göre, üzerine gidilmesi gerek. Sayın Eyüp Bartık'ın bu yöndeki hislerini ve düşüncelerini, gerçekleri net şekilde ortaya koyup güven tazelemesi lazım. Ben konuştum Sayın Bartık ile. Anlattı olanları. "Keşke anında bir hamle yapsaydın ve üzerine giderek kuşkuları, kafa karışıklıklarını giderecek bir hamle yapsaydın" dedim. "Sonra yapacağım" dedi. Muhalefetin bu işin üzerine farklı yönüyle giderek kendisini yıpratma amacı da olabileceğini ima etti. Tabii kendine göre haklı tarafları olabilir Eyüp Bey'in. Umarım gecikmez ve yapacağı açıklamayla bunun bir işgüzarlık veya başkana yaranma adına yapılan bir teşebbüsten öteye bir şey olmadığı kanaatine varılmasını sağlar. Böyle de olması gerekir, çünkü aksi halde GTO da bundan sonraki dönem, asla eskisi gibi olmayabilir.

ŞAHİNBEY'DE HAZ ÇIKTI, SIRA ŞEHİTKAMİLDE Mİ? 

AK Parti'de Büyükşehir Belediye Başkanlığı için belirsizlik son noktasında. Sürekli yazıyorum Başbakan kimi işaret ederse başkan adayı O'dur diye. Ve, Başbakan'ın düşüncesinin de, mevcut oy oranını koruyacak veya artısını getirebileceği isim üzerinde olacağını ifade ediyorum. Onun için fazla detaya girmek istemiyorum bu konuda.Ama ilçelerde Başbakan'ın sadece onayını vereceği adayların durumu Büyükşehir'inkine benzemiyor. Oralarda biraz da teşkilatların, bakanlar ve milletvekillerinin tercih ağırlığı ile tepedeki karar vericilerin oybirliğiyle belirleyeceği isimler aday gösterilecek. Gaziantep'te özellikle haftalardır dikkat çekiyor ve Şahinbey'de farklı çalışmalar olduğunu, Mehmet Tahmazoğlu'nun koltuğu için değişik hesapların yapıldığını dile getiriyordum. Bu gerçekleşti de, şimdi sıranın Şehitkamil'e geldiği yolundaki duyumlar aldığımı burada belirtmeliyim. En sorunsuz olarak gözüken Şehitkamil'de hareket yaşanmaya başlandığını ve kafaları karıştırmak adına müthiş çalışmalar yapıldığı duyumları alıyorum. Önümüzdeki günlerde ayrıntıları verebilirim. Çünkü gelişmeler çok taze. 

SEVİYELİ YARIŞ İSTİYORUZ

Neyse dönelim Şahinbey'e. İşte Sayın Mehmet Haz'ın çıkışı ve Şahinbey'e adaylığını koyuşu, benim dikkati çekmeye çalıştığım gelişmenin ve bu siyasetçinin akılcı biçimde uzun süreli tabana yönelik bölgesel çalışmaların sonucudur.Mehmet Haz biliyorsunuz bundan önceki dönemin belediye başkan yardımcısıdır. Şu anda AK Parti Gaziantep İl Yönetimi'nde Teşkilatlardan Sorumlu Başkan Yardımcılığı'nı yapmaktadır. Genellikle doğu oylarında söz sahibi isimlerin arasında hatırı sayılır yeri vardır. Etkili bir isimdir. Sessiz ama derinden giderek bu noktalara gelmiş birisidir. Hiç oturmuşluğum ve konuşmuşluğum yoktur ama bu noktaya gelmesindeki başarısı her zaman dikkatimi çekmiştir.Şimdi Mehmet Haz, Şahinbey için Belediye Başkanlığı'na aday adayı olmuştur. Son noktaya kadar beklediğine göre, bu zamana kadar döşediği taşlarla kendine oluşturduğu yolun, bir zamanlar Ömer Can ile birlikte yaptırdığı belediye binasında sonlanması için çalışma yapmaktadır. Bundan sonra, Mehmet Haz'ın aday adaylığını koymasıyla birlikte Şahinbey'de aday belli olana kadar ciddi manada dosya savaşlarına şahit olacağımızı şimdiden söylemeliyim. Biliyorsunuz, Mehmet Haz ve Ömer Can, Şahinbey'e Mehmet Tahmazoğlu geldikten sonra, mahkemeye verilmişlerdi. İkisinin de bu konuda Mehmet Tahmazoğlu'na karşı müthiş bir öfke beslediklerini teşkilatta herkes çok iyi biliyor. Zaten ilk açıklamaları projelerin kendilerine ait olduğunu söylemiş olmaları. Umarım daha ileri gidilmez ve eleştiriler karşılıklı suçlamalar ve bel altı vuruşlara uzanmaz. Ben her iki aday adayına da seviye ortamını korumalarını öneriyorum.

GAGİAD'A BİR DE ELEŞTİRİ VAR

Geçen hafta yazmış ve övmüştüm. Çok samimi duygularımı dile getirmiştim ödül konusunda GAGİAD ile ilgili. Bir okurum mail atmış, bu yazım sonrası. Diyorki, "Ökkeş bey gerçekten sizi takdir ediyorum. Ama GAGİAD, madem bu şehre hizmet getirenlere, şehrimiz için emek sarfedenlere ödül veriyor, peki Şahinbey Belediyesi hiç mi hizmeti takdir edecek bir şey yapmadı. Bence haksızlık etmişler Şahinbey Belediyesine"Evet. Böyle yazıyordu bir okurumuz. Elbette saygı duydum ve köşeye aldım. Biliyorsunuz ödül işleri hem kolay hem zor. Maşallah bu ülkede ve şehrimizde ödül enflasyonu yaşanıyor. Hoşlanmıyorum bende bu kadar çok ödül dağıtılmasından.İşin parayla ödül yönü ayrı kalsın tabii, çünkü en iğrenci onlar. Ama bazı kurumlar var ki, ödülleri çok değerlidir. İşte bunların arasında GAGİAD vardır. Hatır-gönül işleri olmamalıdır seçicilikte. Ki ben son derece titiz davrandıklarını düşünüyorum. Nitekim bunda art niyet aramamak gerektiğini belirtiyor, ama yine de dikkatlerini çekmeyi kendime görev sayıyorum.

Hepinizi iyi haftalar

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.