1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. GTO hedefe ulaştı
GTO hedefe ulaştı

GTO hedefe ulaştı

Ticaret Odası ve Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi iş birliği ile 2-4 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen Kent, İnşaat ve Ekonomi Kongresi bin 500’den fazla katılımcıyı ağırladı.

A+A-

 Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım,  "Bu kongreyi büyük bir emeğin sonucunda elde edilen haklı bir başarı olarak değerlendiriyorum. İşbirliklerinin, bilimin, sanatın bir araya geldiği bir çalışma oldu.  Bu kongrede hem bilim insanlarına hem de halka dokunduk" dedi. 

Ekonomik gelişmelerin kent ekseninde ve inşaat sektörü ile ilişkilendirilerek bilimsel çerçevede tartışıldığı KİE kapsamındaki 13 oturum, 8 tematik sunum ve 5 konferansa toplamda bin 540 kişi katıldı. Yıldırım, “Kentimiz için çok özel bir etkinliği başarı ile tamamlamanın gururunu yaşıyoruz. Emeği geçen herkesi kutluyorum” dedi.

KÜLTÜR GELİŞİMİNE KATKI

KİE’nin Gaziantep’te kongre kültürünün gelişimine de büyük katkı sunduğunu belirten Yıldırım, 35 Üniversiteden 100’ye yakın akademisyen tarafından nesnel, bilimsel değerlendirmelere dayalı, özgün bildirilerin sunulduğu ve 5 konferansta önemli isimlerin ağırlandığı kongreye ilişkin şunları söyledi. “Bu kongreyi büyük bir emeğin sonucunda elde edilen haklı bir başarı olarak değerlendiriyorum. İş birliklerinin, bilimin, sanatın bir araya geldiği bir çalışma oldu. 3 gün boyunca süren bu başarılı kongre, düzenleme kurulumuz ve kongre sekretaryasının 6 aylık yoğun çalışma ve saatlerce süren çok sayıdaki toplantılar neticesinde gerçekleşmiştir.”

BÖLGE PLANLAMASI

Kongrede sunulan 56 bildirinin Türkiye’nin siyaset bilimi, mimarlık, mühendislik, ekonomi ve sosyoloji alanlarındaki en önemli 20 akademisyeninden oluşan bilim kurulu tarafından incelendiğini belirten Yıldırım, bildirilerin 6 sosyoloji, 7 mühendislik, 7 iktisat, 1 iletişim, 10 kamu yönetimi, 21 mimarlık ve 4 adet de şehir ve bölge planlaması disiplinlerinde olduğunu söyledi. Yıldırım, “Bildirilerin dışında mimarlıktan, ekonomiye, inşaattan, sosyolojiye çeşitli alanlarda da uzman akademisyenler tarafından 8 tematik sunum gerçekleştirildi. Bu kongrede hem bilim insanlarına hem de halka dokunduk. Akademisyenler, mimarlar ve üniversite öğrencilerinin katılım sağladığı; bildiri ve tematik sunumların gerçekleştirildiği oturumların yanı sıra, halkın her kesiminin ilgisini çeken konferanslar ile de kongremizi taçlandırdık.  Ekonomist Erkin Şahinöz, Ekonomist Prof. Dr. Emre Alkin, Mimar Nevzat Sayın, Mimar Cem Sorguç, Gazeteci Bağış Erten ve İktisatçı Dr. Mahfi Eğilmez’in konuşmacı olduğu konferanslarımız büyük ilgi gördü” dedi. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.