Tüketici Hakları Derneği Gaziantep Şube Başkanı Eczacı Bülent Yılmaz, grip ve soğuk algınlığı ilaçlarına olan talepte yüzde 50’lik artış olduğunu belirtirken, 65 yaş üstü ve kronik hastalara kalabalık ortamlarda maske takmalarını önerdi.


BİLİNÇSİZ ANTİBİYOTİK KULLANMAYIN


Mesafeye ve hijyene dikkat etmemizin dışında  bilinçsiz şekilde antibiyotik kullanılmaması gerektiğini de dile getiren Yılmaz, “Son günlerde grip ve soğuk algınlığı çok fazla. Grip ve soğuk algınlığı ilaçlarına olan talepte yüzde 50’lik artış var. Ateş, halsizlik, gıcık şeklinde öksürükle kendini gösteriyor. 3 gün ile bir hafta içinde geçiyor. Grip ilacı çok özel durumlarda gerekebilir, herkese verilmemelidir. Grip ve soğuk algınlığı için vitamin takviyesini de öneriyoruz” dedi.


MASKE TAKSINLAR

Kalem klavyeden de keskin Kalem klavyeden de keskin


Pandemi döneminde maske, mesafe ve hijyene uyulması nedeniyle gribe çok az rastlandığını belirten Yılmaz, “Ancak şu anda bu kurallara uyulmadığı için grip çok fazla arttı. Pandemi dönemindeymiş gibi mesafeye, temizliğe, büyük önem vermemiz gerekiyor. Toplu taşıma ve kalabalık olan ortamlarda özellikle yaşlı ve kronik hastalığı olan vatandaşların maske kullanması gerekiyor. Korona normal gribe döndü, öldürücü özelliğini yitirdi, ancak normal grip devam ediyor” diye konuştu.