1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. GRİP AŞISI HAYAL OLDU
GRİP AŞISI HAYAL OLDU

GRİP AŞISI HAYAL OLDU

Herkes başının çaresine baksın

A+A-

Yaklaşan kış mevsimi öncesi Korona’ya yakalanmamak için alınacak tedbirlerin başında gelen Grip aşısı için şok gelişme.. Risk grubunda yer alan hastalar ile 65 yaş üstü insanlara kalp hastaları, Koah, organ nakli ve kemoterapi tedavisi görenler için kötü haber. Sağlık Bakanlığı bu hastalar için grip aşısı veremiyor. Ülkemize getirilen 2 milyon 100 bin civarındaki grip aşısından Gaziantep’e sadece 10 bin aşı geldiği öğrenildi. Aşıyı bekleyen birçok hasta bu gelişme üzerine kendi kaderine terkedildi. Enabız sistemine giren özellikle risk grubunda olan ve 65 yaş üstü hastalara “İnfluenza açısından 1. Öncelikli risk grubunda değilsiniz. Durumunuz ileride yeniden değerlendirilecektir”mesajı veriliyor. Bu gelişme üzerine görüşlerini aldığımız Eczacılar Odası Başkanı İrfan Demirci, “Yeni bir risk grubu oluşturulmuş. Görünen o ki, grip aşısına kesin ihtiyacı olanlar bu listede yer almıyor” dedi.   Kent Konseyi Başkanı Samet Bayrak ise, “ben 65 yaş üstü bypass olmuş birisiyim. Bana grip aşısını uygun görmemişler. Böyle bir anlayış mı olur”diye konuştu. 

SAMET BAYRAK TEPKİLİ 

Bu duruma tepki gösteren Gaziantep Kent Konseyi Başkanı Samet Bayrak, “ben bypass olmuş birisiyim. 65 yaş üstü bir kişi olarak sağlığımı korumak zorundayım. Bunun için de mutlaka Grip aşısı olmalıyım. Ama maalesef bakanlık bana aşıyı vermiyor. Benim gibi milyonlarca insan kendi kaderine terkediliyor. Böyle bir anlayış olur mu?”dedi. 

İRFAN DEMİRCİ: KRİTİK NOKTAYA GELDİK 

Görüşlerini aldığımız Eczacılar Odası Gaziantep Şube başkanı İrfan Demirci ise "Çok düşük sayıda grip aşısı geldiğini belirterek “aşı sayısına göre yeni bir Risk grubu belirlediler. Doktorlar aşı yazamıyor çünkü bakanlık bunu geçerli kılmıyor. Gaziantep’e gönderilen az sayıda grip aşısı kimlere verilecek bunu biz de bilemez olduk. Herkes enabız’a baksın, eğer orada risk grubundasınız diye yazıyorsa aşı verilecek. Yoksa verilmeyecek. Kritik bir noktaya geldik maalesef”diye konuştu. 

YENİ BİR RİSK GRUBU OLUŞTURULDU 

Bu sistemin nasıl işleyeceği konusunda bilgilendirilmediklerini söyleyen Demirci, 65 yaş üstü hastaların mutlaka grip aşısı olması gerektiğini ama bu durumda onlara grip aşısının engellendiğini dile getirdi. Eczacılar olarak son derece sıkıntılı bir noktaya geldiklerini belirten Demirci, "insanlar bizi sıkıştırıyor ama bizim yapacak birşeyimiz yok. Herşeye bakanlık karar veriyor. Herkese ayrı ayrı bilgi veriyoruz ama insanlar haliyle çaresiz bırakılıyor. Çok üzücü bir durum”dedi.   Vatandaş bu ortamda aşılanmak istediğini dikkat çeken İrfan Demirci, “Hastaların başvurduğu hekimde ve de eczacıda uygulama bilgisi yok . Bakanlık grip aşısındaki net durumumuzu açıklamalıdır”dedi. Demirci konuşmasına devamla, “ Şu anda Gripten korunmak için aşılamadaki durumumuz ; yeterli miktarda grip aşısı temin edilmeyince, Gripten korunmada hastalık risk grupları, dünyanın bu zamana kadar bildiği ve uyguladığı kriterlere göre değil aşı stokuna göre daraltılarak güncelleniyor.” şeklinde konuştu.  

BAKANLIK AÇIKLAMA YAPTI 

Bu arada Sağlık Bakanlığı'ndan grip aşısı açıklaması geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamada aşının risk grupları sıralanarak kademeli bir şekilde yapılacağını bildirdi. 

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle: 

"Bakanlığımız, geçmiş yıllarda olduğundan daha fazla influenza aşısı temin etmek üzere bağlantılarını sağlamış durumdadır.  Ancak tüm dünyada üretim kapasitesinin sınırlı olması nedeniyle belli bir zaman diliminde peyderpey temin edilmektedir. Bu nedenle belirlenen risk grupları ağırlık derecesine göre sıralanarak kademeli bir şekilde aşı yapılması öngörülmüştür. 

1-Vatandaşlarımız risk durumlarını E-nabız sistemi üzerinden öğrenebileceklerdir. 

2. İlgili aşı, hekimler tarafından sadece Reçetem Sistemi üzerinden yazılacaktır.  Manuel yazılan reçeteler işleme alınmayacaktır. 

3. İlgili aşı yalnızca serbest eczanelerce temin edilecektir. Eczanenin Reçetem Sistemi’ne reçeteyi girmesi ile İlaç Takip Sistemi’nde (İTS) aşı temin hakkı oluşturulacaktır."  HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum