Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

GÖZÜMÜZ AYDIN

A+A-

HAVAİ FİŞEK VE GÜRÜLTÜ MEVSİMİ AÇILDI GÖZÜMÜZ AYDIN

Maalesef Gaziantepte yaşayan vatandaşlar olarak, özellikle gece yarıları atılan havai fişeklerin çıkardığı bomba etkisi yapan gürültülere mahkum edilmiş durumdayız.. Yıllardır bu kentin Valileri, Emniyet Müdürleri başta olmak üzere tüm yetkililer bir türlü radikal kararlar alıp havai fişek olayını disipline edemediler.. Geçtiğimiz yıl gazete olarak çok fazla üzerine gittik.. Emniyet bunun için toplantılar yaptı ama havai fişekler konusu maalesef çözülemedi. Bunun birçok nedenleri var elbette. Hep yol gösterdik oysa.. İşin başının havai fişeklerin satıldığı işyerleri olduğunu, emniyetin buralara uygulayacağı formüllerle havai fişek satın alanların bunları şartlı imza karşılığında kullanmaları gerektiğini, saat sınırı ve bulundukları bölgeye göre, yüksek ses oranının tespiti ve daha birçok nedenleri yazmış, yetkililere yol göstermiştik.. Hatta Valilikten genelge bile çıkarıldı bu konuda. Havai fişek atmak için saat sınırı 22 olarak tespit edilmişti..Ama sadece sözde ve yazıda kaldı. Uygulamada geçerli olmadı..

Aslında sadece havai fişek olayı değildi geçen yıl uğraşımız. Gece düğün konvoylarının saat 01lerde düğün sonrası araç konvoyları oluşturup  klaksonlarını çalarak mahalleyi ayağa kaldırdıklarını, bunların silah sıktıklarını, yolları işgal ettiklerini dile getirmiş ve bunun için de formüller üretip Emniyete sunmuştuk.. Buna ek olarak düğün salonlarını tavsiye etmiş, düğün sahiplerine devriye polis ekiplerinin uyarıda bulunması yolunu bile göstermiştik..

(Bu yazı 3 Haziran 2012 tarihinde yazılmıştır)

SAYIN VALİ DEBUNLARI  YAŞAYACAKTIR

Eğer bu köşeyi Gaziantep Valisi Sayın Erdal Ata okuyorsa, yukarıda yazdıklarıma sakın şaşırmasın.. “Bu olumsuzluklar benim valisi bulunduğum şehirde mi oluyor” demesin.. Hatta inanmıyorsa gazetemizin geçen yıl onlarca kez, bu köşenin ise yine defalarca bu havai fişek ve gürültü konusundaki sorunları dile getirdiğini, vatandaşların şikayetlerini mutlaka görecektir.. Sayın Vali geçen yaz mevsiminde şehrimizde olmadığı için, bu yıl gece yarıları, yani saat 24ü geçtikten sonra bomba kadar etki yaratan, insanları yatağından fırlatan, hastaları strese sokan, çocukları korkudan yatağından fırlattıran, kuşları yuvalarından eden, doğanın dengesini bozacak kadar etkileyen havai fişek rezaletine mutlaka şahit olacaktır..

(Bu yazı 3 Haziran 2012 tarihinde yazılmıştır)

KÖŞEBAŞLARINDAKİ DİLENCİLERE BİRİLERİ DUR DİYECEK Mİ ?

Mutlaka dikkatinizi çekiyor hatta görüp muhatap oluyorsunuzdur.. Şehrin araç trafiği yoğun olan kavşakları resmen parsellenmiş.. Her birinde bir dilenci gurubu var. Çoğunluğu kadın. Yaşlısı, genci ve çocuklusu var. Kırmızı ışık yanınca bunlar harekete geçiyor. Ellerini açıp arabaya yanışıyor.. Verseniz bir türlü vermeseniz bir türlü.. Araba kullananlar kendi güzergahlarında mutlaka görüyordur dilenciler hep aynı kadınlar..Yani anlaşılan o ki, bu kavşakları parsellemişler..Bunlara kim diyecek bilmiyorum.. Ama Gaziantep için hiçte iyi bir görüntü olmadığını belirtmek zorundayım..

(Bu yazı 3 Haziran 2012 tarihinde yazılmıştır)

CUMARTESİ PAZAR TRAFİĞİ

Kimse dile getirmiyor, belki de ciddiye almıyor.. Ama bu kentte artık özellikle cumartesi ve pazar trafiği karmaşasına bir çözüm bulunmasının zamanı gelmiştir.. Çok net şekilde ifade etmem gerekirse, Gaziantepe sosyal yönlü gelişim sağlayarak inanılmaz bir değişime imza atanlar, maalesef trafiği hesap edememiştir.. Bunun acısını sürücüler çekmektedir.. Kış mevsiminin sona ermesiyle bu daha net ortaya çıkmıştır.. Özellikle Sanko Alışveriş Merkezi, Masal Park, Plenetaryum ve Ayyuş Hanım Konağı ile Harikalar Diyarını çerçeveleyen bölge trafik yönünden S.O.S vermektedir. Durum bununla bitmiyor tabii.. Metro önünden başlayan ve Binevler istikametine giden yol ile Piknik dönüşlerinde Burç kavşağından başlayan trafik yoğunluğu ve tıkanıklığı Binevlere kadar etkisini sürdürmektedir. Aynı durum Dülük ormanlarından gelişte, Tuğay kavşağı ile birlikte Kalyon kavşağına ve sonrasına uzanan güzergahtaki tıkanıklıktır..

Çok ayrıntıya girmek istemiyorum, ama bu konunun süratle masaya yatırılmasının zamanın geçtiğini ifade etmekte yarar görüyorum.. Ve bu meseleyi özellikle Büyükşehir Genel Sekreteri Sayın Fuat Özçörekçinin dikkatine sunuyorum..

  Bu yazı 28 Mart 2011 tarihinde yazılmıştır)

GAZİANTEP YOLLARI KİLİTLENİYOR

Gaziantepte güzel şeyler olduğu kadar can sıkan, vatandaşı bıktıran, bazen de ümitsizliğe düşüren şeylerde olmuyor değil..Haliyle bu iki farklı durum, bazıları için şehri güzel ve mükemmel, bazıları için ise kentimizi yaşanmaz ve çekilmez gösteriyor..

Bu kentin en can sıkan gerçeği trafik ve ulaşım..Maalesef yollar çok yetersiz kaldı..Kentin eski caddeleri zaten yetersizdi şimdi tamamen bitti sayılır. Yeni bölgelerdeki caddeler ise trafiği kaldırmıyor. Kent merkezinin İbrahimli bölgesiyle olan bağlantısı kilitlenecek noktaya ulaşmış durumda. Tuğaydan başlayan ve Başkarakol kavşağına kadar olan bölüm iflas etmiş sayılır..Maariften, Karagöze kadar zaten felç olmuş durumda. Tek yönlü bu yol 3 araçlık.. Birisinde barkomat  var, ikinci sırayı geçici park edenler ile dolmuşlar işgal ediyor. Geçiş sadece tek araca kalıyor.Ve böylece trafik kilitlenip kalıyor.. İnanılır gibi değil ama maalesef öyle..Maanoğlu sigorta kısmı zaten bitmiş durumda..Kırkayak -Başkarakol  işkence yolu olmuş..Şimdi Grand otelinin bulunduğu kesimde artık trafiği kaldırmıyor. Akşam saatlerinde ipekyoluna kadar kuyruk var, gerisini siz hesap edin artık..

Bunlar özetleyebildiğim sadece yüzde 10luk kısımlar..Çare bulacak ve çözüm üretecek olanlar, belki trafik ekipleri önceden kendilerine yolu açtıkları için göremiyebilirler..Ama ne olursa olsun, bu işi boşvermeden ele almaları ve çözüm bulmaları gerek. Yoksa şehir kilitleniyor, haberleri ola..

BELEDİYELER CADDE VE SOKAKLARI GÖRMELİ

Büyükşehirin işi ana arterler.. Ara cadde ve sokaklar, haliyle Şahinbey ve Şehitkamil Belediyelerine kalıyor. Hem Mehmet Tahmazoğlu, hemde Rıdvan Fadıloğlu bu ara cadde ve sokaklara bir göz atmalı.. Ben geziyorum ve yolların o rezaletini görüyorum. Araçların bir numaralı düşmanı olan yollardaki çukurlar, kazılmış ve öylece bırakılmış çukurlar, inanın Gaziantepe yakışmıyor..Her iki başkan da, güvenebilecekleri bir ekip oluşturup yolların durumu hakkında rapor aldıklarında, inanın hayret edeceklerdir.. Buna kesinlikle inanıyorum..

(Bu yazı 27 Kasım 2011 tarihinde yazılmıştır)

 

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR  

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum