1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gözler listelerin ilk sıralarında
Gözler listelerin ilk sıralarında

Gözler listelerin ilk sıralarında

Tüm gözler bugün siyasi partilerin Yüksek Seçim Kurulu'na vereleceği milletvekili aday listesine çevrildi. CHP'de ilk on kişinin ön seçimle belirlendiği,...

A+A-

Tüm gözler bugün siyasi partilerin Yüksek Seçim Kurulu'na vereleceği milletvekili aday listesine çevrildi. CHP'de ilk on kişinin ön seçimle belirlendiği, ancak kontenjan konusunda kargaşanın devam ettiği, AKP'de 47 aday adayından kimin ilk 10'a gireceği ve mevcut milletvekillerinin konumunun ne olacağı bugün net şekilde belirlenecek. 52 aday adayı bulunan MHP'nin ne yapacağının bilinmediği, ANAP ve DYP birleşmesinin çatırdamasının ardından listelerin nasıl belirleneceğinin merak konusu olduğu şehrimizde, herşey bugün saat 17'de belli olacak.

DOĞAN NE YAPACAK?

Celal Doğa'ın ne yapacağı ise merak konusu. DP'den aday gösterileceği tahmin edilen ancak bölünmenin ardından durumunun ne olacağı belli olmayan Celal Doğa'ın kararını bugün vereceği öğrenildi.

ANAP VE DYP'DE NELER OLACAK ?

Gözler ANAP ve DYP'ye çevrildi. Birleşme konusunun çıkmaza girdiği iki partinin listesinde kimlerin yer alacağı bugün açıklanacak isimlere çevrildi. Gaziantep'te kimin ilk sıraya geleceğinin bilinmediği her iki partide, herşey bugün belli olacak.

MHP'DE İŞLER KARIŞIK

MHP'nin Gaziantep kanadında işler biraz karışık. 52 aday adayı bulunan MHP'de, özellikle kimin ilk 5 sırada yer alacağı netlik kazanmaz iken, genel merkezin partiye zarar vereceğini düşündüğü isimleri listeden çıkardığı iddia edildi.

AKP NE YAPACAK ?

47 aday adayını tek tek mulakattan geçiren AKP'nin Gaziantep'teki sıralamasında surpriz isimler olacağı belirtildi. Mevcut Milletvekillerinin tekrar aday olduğu AKP'de sıralama bugün açıklanacak liste ile ortaya çıkacak.

10 HAZİRA'DA RESMİ GAZETEDE YAYINLANACAK

YSK, siyasi partilerin verdikleri aday listelerini hemen incelemeye alacak ve saptayacağı eksiklikleri ilgili siyasi partilere bildirecek.

Siyasi partiler, aday listelerindeki eksiklikleri, 8 Haziran Cuma gününe kadar tamamlayacaklar. Milletvekili geçici aday listeleri, 10 Haziran Pazar günü radyo, televizyon ve Resmi Gazete'de yayımlanacak. Aynı gün geçici adaylar, ilgili il seçim kurulu ve YSK'ca doğrudan incelemeye alınacak. Bu adaylara karşı yapılacak itirazlar da incelenecek.

15 HAZİRA'DA SON ŞEKİL ALACAK

YSK, istifa, itiraz veya inceleme üzerine adaylıktan çıkarılanlar nedeniyle ortaya çıkan aday eksilmelerinin tamamlanmasını 15 Haziran Cuma günü siyasi partilere bildirecek. Milletvekili aday listelerindeki eksiklikler, ilgili siyasi partilerce tamamlanarak 17 Haziran Pazar gününe kadar YSK'ya iletilecek. YSK, milletvekili kesin aday listelerini 20 Haziran Çarşamba günü radyo, televizyon, Resmi Gazete ve illerde ilan edecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.