1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. GÖZLER GAÜN’E ÇEVRİLDİ
GÖZLER GAÜN’E ÇEVRİLDİ

GÖZLER GAÜN’E ÇEVRİLDİ

Gaziantep Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak görev yapacak akademisyen ilanında aranan şartların AKP’ye yakınlığıyla bilinen Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Gaziantep İl Temsilcisi Mahmud Tekin’e

A+A-

özel hazırlandığı iddiaları kamuoyunda yer almaya devam ediyor.

 İddialara göre Mahmud Tekin, ön elemeyi geçen tek kişi olarak 20 Ocak’taki sınava girmeye hak kazandı. Dayanaksız bir şekilde elenmiş olan adayların durumlarının yeniden değerlendirilerek Üniversitenin bu konuda gerekli düzeltmeleri yaparak yeni bir sınav takvimi belirlemesi bekleniyor.  Gaziantep Üniversitesi, ilan metninde e-devletten sunulan belgeleri ilanında kabul edeceğini belirtmesine rağmen başvuruda adayları bu gerekçeyle eledi!  Gaziantep Üniversitesi tarafından 29 Aralık 2020 tarihli Resmi Gazete'de farklı birimlerde öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi kadrosu ilan edildi.

İlan metninde; "Öğretim Görevlisi İle Araştırma Görevlisi Kadrolarına Başvuruda İstenen Belgeler" başlığının dördüncü fıkrasında; "Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora mezuniyet belgesi (Yurtdışından alınan diplomaların ise denkliğinin onaylanmış olması gerekmektedir. E-Devlet'ten alınan kare kodlu ve barkod numaralı olan Lisans ve Lisansüstü Mezuniyet ve Öğrenci Belgeleri/Noter Onaylı veya Resmi Kurum Onaylı Mezuniyet Belgeleri de kabul edilecektir." hükmü yer alıyor. 

ONAYLI HİZMET BELGESİNİN OLMAMASI

Üniversitenin 15 Ocak 2021 günü ilan ettiği, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Gıda İşleme Bölümü Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi programı ön değerlendirme sonuçlarını incelediğimizde; 38 sıra numaralı aday "ONAYLI YÜKSEK LİSANS MEZUNİYET BELGESİNİN OLMAMASI" açıklaması ile elendi.  İşin diğer bir garip tarafı ise ilan özel şartında "İlgili bölümden lisans ve tezli yüksek lisans mezunu olmak" yer almasına rağmen, 37 sıra numaralı aday "ONAYLI HİZMET BELGESİNİN OLMAMASI" gerekçesiyle elendi. 

TALİMAT NE DİYOR?

Bilindiği üzere, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı tarafından tüm kamu kurumlarına gönderilen yazıda, e-devletten alınabilen belgeler için vatandaştan ayrıca fotokopi veya asıl hiç bir belgenin istenilmemesine yönelik talimat verilmişti. 38 inci sıradaki aday e-devletten mezun belgesi koymasına rağmen onaylı belge olmadığı gerekçesiyle elendi. Ayrıca Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) kapsamında veri işleyen kurumlar başvurularda istemiş oldukları belgelerin hukuki gerekçelerini hazırlayacakları Kişisel Veri İşleme Envanteri ile ortaya koymaları gerekirken tecrübe şartı istenmeyen bir ilanda başvuru sırasında hizmet belgesi istenerek kanuna aykırı bir veri işleme oluşturması, ilanda aranmayan bir şarttan kaynaklı olarak başka bir adayın elenmiş olması da ayrı bir hukuki sorunu doğurmaktadır. HALİL ŞARKLI

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum