1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gönül seferberliği bitti, Biz bize yeteriz başladı
Gönül seferberliği bitti, Biz bize yeteriz başladı

Gönül seferberliği bitti, Biz bize yeteriz başladı

Tartışılan yardım açıklaması

A+A-

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla 81 ilin belediyelerine gönderilen genelge ile, yardım toplama kampanyalarına ilişkin yapılan uyarının ardından, İstanbul, Ankara ve Antalya Büyükşehir Belediyelerinin bağış kampanyası hesaplarına bloke konulmasıyla birlikte yapılan tartışmalar yeni bir boyut kazandı. Benzer yardımlaşmanın Gaziantep'te de yapıldığı yolundaki söylentilere Valilikten açıklama yapıldı. Valilik 22 Mart'ta başlatılan gönül seferberliğinin bittiğini ve 31 Mart itibarıyla Biz bize yeteriz kampanyasının başladığını bildirdi.

Gaziantep Valiliği, SYDV bünyesinde başlatılan “Gönül Seferberliği Yardımlaşma ve Dayanışma Kampanyası”ndan kaynaklı bilgi eksikliğini gidermek için açıklama yaptı. Bilgi eksikliğinden dolayı farklı yorumların yapıldığı belirtilen açıklamada, "Gönül Seferberliği Kampanyası 22 Mart 2020 Tarihinde Gaziantep Valiliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile ilimizdeki bütün belediyeler, odalar, borsalar ve Gaziantep’i Geliştirme Vakfının destekleri ile başlatılmıştır" denildi. Açıklamada ayrıca, "Bundan sonraki süreçte fabrikaların kendi ürettikleri ve hayırseverlerin ayni bağışları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca kabule devam edilecek olup, nakdi bağış yapmak isteyenler ve kişisel bağışlarımız Milli Birlik kampanyasına yönlendirilmektedir" değerlendirmesini yapıldı

YARDIMLAŞMA DUYGUSU ÜST SEVİYEDE

Açıklamada, "Gaziantep Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın kullanılma sebebi 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanuni ile 2860 sayılı Yardım Toplama Kanununun ilgili maddelerine uygun olmasıdır. Yardım kampanyasının yapılma amacı belediyelerin, kamu kurum ve kuruluşlarının STK’ların ve hayırseverlerin münferit olarak verdikleri yardımların mükerrerliğe sebep oluşturmasını engellemektir. Gerek salgın hastalık dolayısıyla gerekse de mübarek üç ayların başlamasıyla hayırseverlerin, yardımlaşma duyguların üst seviyede olduğu bu dönemde, şehrin kaynaklarının tek elde toplanması, ihtiyaç sahiplerine adaletli bir şekilde ve kendilerini rencide etmeden dağıtılması planlanmıştır"

İHTİYAÇ SAHİPLERİNE DAĞITILIYOR

"Gaziantep, gıda üretiminin güçlü olduğu şehirlerden bir tanesidir; bundan dolayı yukarıda bahsettiğimiz proje ortaklarının telkinleri, tanıtımları ve destekleri ile hayırsever işadamları imal ettikleri ürünlerden valiliğimize ayni olarak bağışlamaktadırlar. Ayrıca; buna ilave olarak SYDV tarafından Tarım Kredi Kooperatifinden satın alınan 200 TL tutarındaki gıda kolileri İçişleri Bakanlığınca illerde kurulan Vefa Sosyal Destek Grubu tarafından ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaktadır."

BUNDAN SONRAKİ SÜREÇ BİLGİSİ

"Bundan sonraki süreçte fabrikaların kendi ürettikleri ve hayırseverlerin ayni bağışları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca kabule devam edilecek olup, nakdi bağış yapmak isteyenler ve kişisel bağışlarımız Milli Birlik kampanyasına yönlendirilmektedir.  Nakdi olarak aldığımız bağışlar Sayın Cumhurbaşkanımızın “Biz Bize Yeteriz Türkiye” sloganı ile başlatılan Milli Birlik ve Dayanışma kampanyasından sonra sonlandırılmış olup, bu bağışlar Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın Ankara merkezli ilgili hesaplarına yönlendirilmektedir. Proje ortaklarımız ile 31 Mart 2020 tarihinde yapılan toplantıda alınan kararla harekete geçilerek bir gün içerisinde yaklaşık 5 Milyon lira ilgili hesaba yatırılmıştır."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.