1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gökhan Çeliktürk 5 cm'lik olayın iç yüzünü gazetemize açıkladı
Gökhan Çeliktürk 5 cm'lik olayın iç yüzünü gazetemize açıkladı

Gökhan Çeliktürk 5 cm'lik olayın iç yüzünü gazetemize açıkladı

'Bu işin arkasında bir bit yeniği var'

A+A-

Pandemi sürecinde resen yapılmış 5’er cm’lik işçilik hatasından dolayı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından 1 yıl men cezası alan İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Çeliktürk, yargıya gidiyor. Türkiye’de 5 cm için ilk ceza yiyen mühendisin kendini olduğunu belirten Çeliktürk, “Bu iyi niyetli bir davranış değil.  23 Haziran 2020’de yeni ruhsat düzelmiş haliyle çıkıyor. Belediye Çevre şehircilik il müdürlüğüne aykırılık olmadığını beyan ediyor. Sıkıntının giderildiğini GAÜN’den rapor alındığını bildiriyor.  1 sene sonra nedense Gaziantep İl yapı denetim kurulu komisyonu bu konuyla ilgili 1 yıl men cezası veriyor hem de alel acele. Gerekçe bu hatalar yapılırken siz neredeydiniz ? Gidin belediyelere yüzlerce tadilat dosyası mevcut. Niye bunlara tutanak tutulmuyor” dedi. 

Olayın pandemi sırasında olduğunu, binanın bittiğini ve insanların oturduğunu belirten Çeliktürk, “Şimdi bizim inşaat sektöründe inşaatı yaparken bir torna makinasından geçirilemez. İllaki işçilik hataları olabilir. Ama Yönetmelikler içinde onlara müteahhitlere tanınan haklar içerisinde olursa betonarme bittiği zaman bir tadilat projesi verilir ve iş legalleşir. Gaziantep’te değil, Türkiye’nin her yerinde olan bir şey.” diye konuştu. 

NORMALLEŞME İLE GİDERİLDİ

Pandemi sürecinde yaşanan sorunun normalleşme süreciyle birlikte giderildiğini anlatan Çeliktürk “Burada istenmeyen bir işçilik hatası var. Kontrollerde biz bu hatayı gördük. Firmayı uyardık. 4 tane kolonda 5 cm’lik projeye aykırılık var dedik. Bunları tespit edip, düzeltmesi için 20 gün süre verdik. Firma 20 gün içerisinde üniversiteye başvuruyor. Bilir kişi isteniyor. Üniversite inceliyor ve güçlendirme çalışması yapılıyor. Ancak 1 yıl sonra tüm raporlara rağmen ceza kesiliyor.  5 cm ile ceza diyen tek firma biziz. Bana verilen cezanın emsali bir kat kaçak fazla yapı ile aynı. Yani en ağır ceza.  Bana tutanak tutan kişiler hayatta daha önce kaç defa 5 cm için tutanak tutmuşlardır.” dedi. 

RUHSATI BİLE ALINDI

Çeliktürk, tüm bu gelişmelerde sonra Şehitkamil Belediyesinin ruhsatı verdiğini belirterek, “Binada Güçlendirmeyi yapıyorlar. 23 Haziran 2020’de yeni ruhsat çıkıyor. Düzeltilmiş haliyle. Çevre şehircilik il müdürlüğüne aykırılık olmadığını beyan ediyor. Sıkıntının giderildiğini rapor alındığını bildiriyor.  1 sene sonra nedense Gaziantep İl yapı denetim kurulu komisyonu bu konuyla ceza veriyor. Bu hatalar yapılırken siz neredeydiniz diyor.  Belediyelere sorun yüzlerce tadilat dosyası mevcut. Niye bunlara tutanak tutulmuyor. Ben buradan soruyorum. Yüzlerce yapı var tadilat ruhsatı alan. Niye bu tutanaklar tutulmuyor. Bu iyi niyetli bir davranış değil. 5 cm için kamuoyunun karşısına çıkmamam lazımdı. Özür diliyorum. Çünkü koca camiler 7 sene boyunca yapıldı. Çevre şehircilik il müdürlüğü görmedi mi bunu ? Yapı denetim komisyon başkanı görmedi mi bunu ?   Çöken bina yapılırken neredeydiniz ?  Ben bunlara Hakkımı helal etmiyorum. Bizler şehir için çalışıp, emek veriyoruz ? Bu şehrin faydası için her zaman valiliğimizin belediyemizin yanında olduk. Ama bu yapılan şeyler iyi niyetli şeyler değil. Biz hakkımız varsa başvurumuz yapacağız” diye konuştu. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.