1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gökdağ OHAL'ın kaldırılmasını istedi
Gökdağ OHAL'ın kaldırılmasını istedi

Gökdağ OHAL'ın kaldırılmasını istedi

CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ,“TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, OHAL'in kaldırılması ve normal hayata dönülmesi gerektiğini savundu.

A+A-

Gökdağ, görüşülmekte olan OHAL kararnamelerinin büyük bir çoğunluğunun Anayasa'ya aykırı olduğunu ve bunlar için Anayasa Mahkemesine iptal başvurusunda bulunulacağını kaydederek, “15 Temmuz hain darbe girişimi bütün siyasi partilerin karşı duruşu, siyasi anlayış farkı gözetmeden bütün yurttaşlarımızın ortak ve kararlı çıkışı, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin içindeki Atatürkçü, demokrasi ve parlamenter sisteme bağlı vatansever askerlerimiz tarafından önlenmiştir. Hep birlikte cumhuriyete, demokrasiye, parlamenter sisteme, halkın iradesinin temsil edildiği en yüksek kurum olan Türkiye Büyük Millet Meclisine sahip çıkılmış ve bunda da başarılı olunmuştur” dedi.
AK PARTİ SÜRECİ FIRSATA ÇEVİRDİ
Gökdağ, "Herkes biliyor ki AKP anlayışı ve yönetim şekli FETÖ'yü besleyip büyütmüş ve darbe yapmaya kalkacak kadar güç vermiştir. Zaten gördüğüm kadarıyla buna karşı çıkan da yok, sadece "Kandırıldık." ve Allah'ım ve milletim bizi affetsin demekle geçiştirilmeye çalışıldığını söyledi.
Gökdağ Ak Parti'nin darbe girişimini fırsata çevirdiğini iddia ederek şunları söyledi:"Anayasamızın 120 ve 121. maddelerinden de çok açık anlaşılacağı şekilde sadece ve sadece olağanüstü hâlin gerekli kıldığı konularda kanun hükmünde kararname çıkarabilirsiniz, aksi davranış Anayasa'ya aykırıdır, Anayasa'yı ihlaldir. Çıkarılan kararnamelere baktığımızda, olağanüstü hâlin ilan gerekçesiyle uzaktan yakından ilgisi olmayan, aslında kanunla düzenlenmesi gereken konular kanun hükmünde kararnameyle düzenlenmiş ve Meclis devre dışı bırakılmıştır" dedi. 
ANAYASAL SUÇ İŞLENİYOR
Ak Parti'nin anayasal suç işlediğini öne süren Gökdağ, "Görüşmekte olduğumuz bu kanun hükmünde kararname bakın ne düzenliyor? Merkez Bankasının bazı alımlarının Kamu İhale Kanunu'nun dışına çıkarılması, kamu bankalarında batık alacakların varlık yönetim şirketlerine satılabileceği, ön ödemeli konut satışları, kamu şirketlerinin Varlık Fonu'na devredilmesi. Bunların olağanüstü hâlle, terörle ne ilgisi var? Ak Parti aylardan beri Meclisin gündemine gelmeyen Kanun Hükmünde Kararnamelerle ülkeyi yöneterek Anayasal suç işlemektedir” dedi.

 
 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.