Gaziantep Şehitkamil Halk Eğitim Merkez Müdürlüğü ile işbirliği içinde gerçekleştirilen kurs, çölyak hastalarının evlerinde glutensiz yiyecekler yapabilmelerini sağlıyor.

Kursa katılanlar, 2 aylık peryodlarla 10'ar kişilik gruplar halinde, glutensiz yaş pasta, ekmek, tatlı tuzlu kurabiye, pizza, hamburger ve çiğ köfte yapımını öğreniyor. Kursiyerler, hem sağlıklı hem de lezzetli glutensiz ürünler yapmanın püf noktalarını Glutensiz Bir Başka Kafe'nin deneyimli şeflerinden alıyor. Kursun amacı, çölyak hastalarının yaşam kalitesini artırmak, onlara sosyal bir ortam sunmak ve glutensiz beslenmenin zorluklarını kolaylaştırmak.

Yemeklerimizi dünya konuşuyor Yemeklerimizi dünya konuşuyor

İNSAN HAYATINA DOKUNUYORUZ

Her insanın hayatına dokunmak gerektiğini söyleyen Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Engelliler Daire Başkan Yusuf Çelebi, “Öncelikle bu tür insanların ihtiyaçları değişkendir. Ama yaşam biçimi hepsi insandır. Öyle olunca çölyak aslında bireylerin yedikleri ürünlerin onlara rahatsızlık vermesi sebebiyle tıp olarak o ismi almıştır. Glutene alerjisi olan insanlar yeme içmesine dikkat etmesi gerekiyor. Bu sebeple de Başkanımız Fatma Şahin, her insanın hayatına dokunmamız gerektiğini söyledi. Bizde yola çölyaklı hastalarımızı düşünerek çıktık. Onların beslenmelerini araştırdık ve onlarında normal insanların tükettiği her şeyi yemeleri için böyle bir farkındalık oluşturduk. Bir çocuğun annesinden glutenli bir yemek istemesi sonucu hem annede üzüntü oluşacak hem de o çocuk istediğini yiyemez diye düşündük. Bu yüzden de glutensiz bir başka kafeyi açtık. Ayrıca korumalı iş yeri olan kafede çalışan garsonlarımız da engelli bireylerden oluşmaktadır. Kafede çalışan garsonlarımızda engellilerden oluşuyor. Onlarda diğer kafede çalışan garsonlar gibi hizmet vermekte. Biz çölyak durumunda olan bireylerimize hizmet vermekteyiz. Şehir dışına ve internet üzerinden de hizmetlerimiz mevcut” dedi.