1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gıda israfında zirvedeyiz
Gıda israfında zirvedeyiz

Gıda israfında zirvedeyiz

Uluslararası Gıda Kaybı ve İsrafı Farkındalık Günü'nde gıdadaki israfın boyutu gözler önüne serildi.

A+A-

Dünya'da üretilen gıdaların dörtte birinin çöpe gittiği çalışmada Türkiye yılda 18,1 milyon ton gıda israfı ile 15 ülke içinde. UNEP raporuna göre 214 ülke arasında Türkiye en fazla gıda israfının yaşandığı ülke oldu. Çöplerdeki atık miktarının yarısından fazlasını gıdanın oluşturduğu ülkemizde gıda israfında, sebze ve meyveden sonra ekmek başı çekiyor. Dünyada 700 milyon insan açlık çekerken 670 milyon kişi ise obezite sınırında yaşıyor. Buna karşın üretilen tüm gıdaların neredeyse dörtte biri çöpe gidiyor.   

KARNEMİZ KIRIK 

UNEP raporuna göre 214 ülke arasında Türkiye en fazla gıda israfının yaşandığı 15. Ülke. 2020’de yapılan araştırmaya göre her yıl 18,1 milyon ton gıda israf ediliyor. Çöplerdeki atık miktarının yüzde 52’sini gıda oluşturuyor. Günde 4,9 milyon ekmek israf ediliyor. İkinci sırada sebze meyve işletme başına 4,2 milyon ton. Evsel gıda atığı yılda tahmini 7 milyon 762 bin ton. Bu da 603 bin adet çöp kamyonunun muhteviyatı demek. Tüm bunlar yılda kişi başı 93 kilogram gıda atığı oluşturduğumuzu gösteriyor. Avrupa Birliği ortalaması yılda 75 kg.  

YİYECEKLER ÇÖPE ATILIYOR 

EUFIC Genel Direktörü Laura Fernandez Celemín’in sunumunda Türkiye’deki gıda israfı vahametini gözler önüne sererken Avrupa’da da durumun hiç parlak olmadığını ortaya koydu. Celemín, “AB, ithal ettiğinden çok daha fazla yiyeceği çöpe atıyor. Avrupa ülkeleri yıllık 153 milyon ton gıda israf ediyor ve bunun da kıtaya sevk edilenden en az 15 milyon ton fazla olduğu görülüyor” dedi.  

ŞOK EDEN SONUÇ 

Türkiye, yıllık 18,1 milyon tonla Birleşmiş Milletler Çevre (UNEP 2021) Raporuna göre gıda israfının en fazla yaşandığı 214 ülke arasında 15. sırada yer alıyor. Bu şoke edici sonuçla birlikte ekmek israfının önüne geçmek için dikkat edilmesi gereken bazı detaylarda açıklandı.  

Gıda israfının en yüksek olduğu ülkeler arasında 15. sırada yer alıyoruz. Çöplerdeki atık miktarının yarısından fazlasını gıdanın oluşturduğu ülkemizde gıda israfında, sebze ve meyveden sonra ekmek başı çekiyor. 

EN ÇOK İSRAF EDİLEN GIDA EKMEK 

Türkiye çapında yürütülen araştırma sonucuna göre katılanların yüzde 75’i ekmeğin 'en çok israf edilen gıda' olduğunu düşünüyor. Ancak 10 kişiden 8’i 'evlerinde ekmek israfı olmadığını' söylüyor. 

EN BÜYÜK KAYIP MEYVE SEBZEDE 

En büyük kayıp meyve sebzede yaşanıyor. Türkiye’nin israf karnesinde üretilenin yaklaşık yüzde 50’sinin kayıp olduğu meyve ve sebze tüketiminden sonra yılda 2.000 litre ile içecek sektörü, 4,2 ton kayıp ile de hizmet sektörü başı çekiyor. Türkiye’deki evsel gıda atığı ise yılda tahminî 7 milyon 762 bin 575 ton. Bu oran yılda kişi başı 93 kilograma denk geliyor.Leyla Özekşi Polat  

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.