1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gıda da yapacak çok iş var
Gıda da yapacak çok iş var

Gıda da yapacak çok iş var

Ticaret Odası, KOBİ’lerin ve İş Gücünün Uluslararası Rekabetçiliğinin Artırılması Projesi kapsamında düzenlediği “Food B2B Turkey-Gaziantep” organizasyonu ile 13 ülkeden 37 gıda ithalatçısı firmayı üyeleriyle buluşturdu.

A+A-

 Organizasyon ile Gaziantep gıda sektörü ve kentin ihracat kapasitesinin artırılması için önemli bir etkinliğe daha imza atıldı.

GTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Uğur Acıoğlu,  İkili iş görüşmeleri organizasyonuyla farklı ülkelerin gıda firmalarıyla üyelerini bir araya getirerek yeni iş bağlantıları kurmayı hedeflediklerini belirtti.  “Bu organizasyon, dünyanın ‘gıda krizini’ konuştuğu bir dönemde tedarik zincirinin güçlenmesi adına oldukça önemli" diyen Acıoğlu "Gaziantep’te de güçlü bir gıda endüstrisi var. Pek çok üründe büyük bir üretim kapasitesine sahibiz. 2021 yılında gıda sektörümüzün ihracatı 2,9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Kısacası bu şehirde yapılacak çok iş var. Dünyanın gıda krizini konuştuğu bu süreçte Gaziantep olarak önemli bir sorumluluk yüklenebiliriz. Umut ediyorum ki bu toplantının da meyvelerini alarak tedarik zincirine önemli katkılar sağlayacağız.” ifadesini kullandı.

REKABET ARTACAK

“KOBİ’lerin ve İş Gücünün Uluslararası Rekabetçiliğinin Artırılması” projesinin de bu destek hedefiyle yaptıkları çalışmalardan biri olduğunu ve bu projeyle ihracatçı üyelerinin uluslararası rekabet gücünü artırmalarını desteklemeye ve de piyasaya yeni ihracatçı firmalar kazandırmaya odaklandıklarını söyleyen Acıoğlu, “Son 2 yıldır Odamız bünyesinde yeni pazarlar ve güvenli dış ticaret için firmalara koçluk hizmeti veren Dış Ticaret İstihbarat Merkezimizin koordinasyonunda yürütülen proje ile gençlerimize ve firmalarımıza direkt dokunuşlarda bulunduk. Genç, dinamik, pırıl pırıl 60 gencimizi “Dış Ticaret Profesyoneli” olarak yetiştirdik. Bu gençlerin 50’sinin ihracatçı firmalarda istihdamını sağladık. Şehrimize kazandırdığımız 50 yeni dış ticaret uzmanı yanında projemiz kapsamında şehrimize ihracatçı firmalar da kazandırdık" 

İŞBİRLİĞİ ÖNEMLİ

GTO ile birlikte yaptıkları projelerle Gaziantep firmaları için pek çok fırsat yarattıklarını, Gaziantep’in çok önemli bir ihracat şehri olduğunu ve GTO ile olan iş birliklerine çok önem verdiklerini dile getiren Alman Uluslararası İş Birliği Kurumu Ekonomik Fırsatların Desteklenmesi Program Direktörü Amer Ghrawi ise konuşmasında şunları söyledi: “İhracat Gaziantep için çok önemli ve şunun farkındayız ki güçlü firmaların varlığı istihdam için çok önemli. Birlikte yaklaşık 120 firmayı destekliyoruz. Yaklaşık 108 kişiye dış ticaret konusunda eğitim sağladık, 180 kişiye de iş kurma desteği de dâhil olmak üzere katkıda bulunduk. Gaziantep çok önemli bir gastronomi şehri ve bu alandaki ihracat kapasitesinin de artması konusunda çok heyecanlıyız. Bu etkinlik katılımcıları arasında kalıcı ve ciddi iş birliklerinin ortaya çıkması ve bu iş birliklerinin sürdürülebilir istihdama destek sağlaması konusunda çok ümitliyiz.” HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.