1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. GETHAM ilaç olacak
GETHAM ilaç olacak

GETHAM ilaç olacak

Gaziantep Ticaret Odası ve KOSGEB iş birliğiyle kurulan Gaziantep Bölgesel Endüstriyel Tasarım ve Hibrit Modelleme Merkezi (GETHAM) Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın da katıldığı muhteşem bir açılış töreniyle KOBİ’lerin hizmetine açıldı.

A+A-

 

Açılışta konuşan Bakan Varank, GETHAM projesinin, Gaziantep ve bölge illerinin, Ar-Ge, inovasyon ve tasarım üssü olmasına hizmet edeceğini, bu merkezden deri, mücevher, aksesuar ve elektronik devreler üreten KOBİ'lerin yararlanmasının hedeflendiğini söyledi. KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, Türkiye’nin 2023, 2071 hedeflerine giden yolda KOBİ’lerin lokomotif konumda olacağına inandıklarını belirtirken, Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım da, etrafındaki kentlere teşvik verilirken kendisi bu teşvikleri almadan başarı sağlayan Gaziantep’in özel bir destek veya teşvik sistemini fazlasıyla hakettiğini söyledi. 

getham.jpg

YILDIRIM:TÜM FİRMALARIMIZI MERKEZE BEKLİYORUZ

GETHAM’ın açılış törenine Vali Ali Yerlikaya, Ak Parti Gaziantep Milletvekilleri Nejat Koçer, Mehmet Erdoğan, Derya Bakbak, Mehmet Sait Kirazoğlu, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu,Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Osman Toprak, Emniyet Müdürü Faruk Karaduman’ın yanısıra oda başkanları ile çok sayıda sanayici ve işadamı katıldı.

Ticaret Odası Başkanı Mehmet Tuncay Yıldırım, merkezin hedefinin Gaziantep ve bölgenin çalışkan, üretken firmalarına destek olmak, ürün ve hizmetlerine değer katmak olduğunu belirtti. Yıldırım, “Türkiye olarak en büyük 10 ekonomiden biri olmak gibi bir hedefimiz varsa, bu hedefe ulaşmanın yolu da insanımıza hizmetimize üretimimize değer katmaktar. İşte bu binada tek hedefimizde budur. Böyle bir merkezi Gazantep’e kazandırmak bizim açımızdan gurur kaynağıdır. Öncelikle tüm firmalarımızı merkezimize bekliyoruz” dedi. 

getham2.jpg

HAYALİNİZİ ALIN GELİN

Binada son teknoloji makinalar olduğunu belirten Yıldırım, “Bu binasının içinde genç yürekler, genç yetenekler ve uzmanlar var. Siz sadece hayalinizi alın gelin. GETHAM KOBİ’lerimizin hayallerini gerçeğe dönüştürüyor. Bu kapıdan içeri giren bir girişimci aynı kapıdan ürünüyle, markasıyla güçlü bir network ile çıkabilme şansına sahiptir. Lütfen bu şansı kullanalım. Üstelik hayalinizi gerçekleştirirken GETHAM’dan hizmet alırken, maliyetinizin yüzde 60’ını da KOSGEB karşılamaktadır. KOSGEB’in destek paketine GETHAM’ın alınmasında KOSGEB Başkanı ile il müdürümüzün çok değerli katkıları vardır” dedi.

GAZİANTEP’İ SANAYİ 4.0’A TAŞIYALIM

Merkezle ilgili bir hedeflerinin de GETHAM’ı bakanlığın 5746 sayılı kanun kapsamında desteklediği bir tasarım merkezi haline getirmek olduğunu dile getiren Yıldırım şunları söyledi:”Sayın bakanımızın bu noktada bizim yanımızda olacaklarına yürekten inanıyoruz. Şu anda hazırlıklarımızı tamamlama ve dosyamızı bakanlığa sunma aşamasındayız. Desteklerinizi bekliyoruz. Biz hep birlikte Gaziantep’i sanayi 4.0 üssü yapmak istiyoruz. Gaziantep ihracatta, üretimde, ticarette Türkiye’nin hatta dünyanın lider şehirlerinden birisi ise Türkiye ekonomisi sanayi 4.0’ı taşıyacak merkezlerdende biri olacaktır” dedi.

ARTIK BU ŞEHİR ÖZELBİR TEŞVİKİ HAKEDİYOR

Gaziantep’in bugüne kadar bir çok önemli başarıya imza attığını anlatan Yıldırım, “Dünyanın en rekabetçi 7 şehrinden biri seçildi. Dünya halı üretiminin ticaret merkezi oldu. Makarna, ayakkabı gibi birçok üründe üretim merkez üssü oldu. Türkiye’nin en fazla ihracat yapan 6.kenti Gaziantep’tir. Tüm bunları kendi girişimcilik ruhu ile yaptı. Etrafındaki kentlere teşvik verilirken kendisi buteşvikleri almadan bubaşarıları sağladı. 2 milyonluk nüfusuna 500 bin Suriyeliyi ekleyerek başardı. Artık bu şehir özel bir destek veya teşvik sistemini fazlasıyla hakediyor. Özellikle firmalarımızı sanayi 4.0’a ilişkin verilecek yeni bir teşvik sistemiyle bu şehri uçurmak içten bile değil.” diye konuştu.

getham3.jpg

BAZI FİRMALAR MAĞDURİYET YAŞADI

KOSGEB mağdurlarıyla ilgili de konuşan Yıldırım, “Biliyorsunuz ilimizdeki bazı firmalarımız KOSGEB ekranlarının kapanması nedeniyle birtakım sıkıntılar yaşadı. Firmalarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi noktasında verdikleri destekler için Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e, Sayın Bakanımıza, KOSGEB Başkanımıza, il müdürümüze emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür etmek isterim. Ayıca bu projenin ortakları Gaziantep KOSGEB il Müdürlüğü ve ticaret odasıdır. Bakanımız olmak üzere AB Türkiye delegasyonuna, KOSGEB başkanımıza il müdürümüze emeği geçen tüm ticaret odası başkanları, yönetim kurulu ve meclis üyelerine teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

UZKURT:GETHAM ÖNEMLİ ROL ÜSTLENECEK

KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt ise, KOSGEB ve Ticaret Odası iş birliğiyle kurulmuş olan GETHAM Projesinin KOBİ’lerin rekabet güçlerinin arttırılmasında önemli bir rol üstleneceğini söyledi. Uzkurt, “Böylesine önemli bir projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen tüm paydaşlarımıza ve çalışanlarına teşekkür ediyorum, KOSGEBin KOBİlerimizi güçlendirmek ve ülkemizin ekonomisine katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirdiği her türlü faaliyetini her zaman destekleyen, yeni projeleri hayata geçirmemizde bizlere öncülük eden ve KOBİ’lerimizin önünü açmak için hiç bir fedakarlıktan kaçınmayan ve bugünde bu projenin açılışını teşrifleriyle onurlandıran Sayın Bakanımıza şükranlarımızı arzediyorum” dedi.

getham35.jpg

KOBİ’LER TOPLUMUN DİNAMİKLERİ

‘KOBİ’lerimizi sadece ekonomimizin değil toplumumuzunda dinamikleri olarak görüyoruz’ diyen Uzkurt şunları söyledi:”KOBİ’lere yeni bir vizyon kazandıracak ve onları daha rekabetçi hale getirecek bu projede olduğu gibi KOSGEB olarak KOBİ’lerimizi daha da güçlendirmek ve onları katma değeri ve teknolojik ürünleriyle yurt dışına açmak vizyonuyla her geçen gün yeni projeler ve programlarımızı yürürlüğe koyuyoruz. Bu çerçevede ekonomik büyümenin tabana yayılması ve  gerçek bir refah oluşturması için KOBİ’lerimizin başarılı bir kimliğe sahip olmasının farkındayız. Bu nedenle KOBİ’lerimizi sadece ekonomimizin değil toplumumuzunda dinamikleri olarak görüyoruz.” 

DESTEK VERMEYİ SÜRDÜRÜYORUZ

Türkiye’nin 2023, 2071 hedeflerine giden yolda KOBİ’lerin lokomotif konumda olacağını söyleyen Uzkurt şöyle devam etti”:Güçlü KOBİ’lere sahip olmak KOBİ’lerimiz vasıtasıyla ekonomimizi sağlam temellere dayandırmak için desteklerinizi artırararak ve kapsamına genişleterek devam ettireceğiz. Verdiğimiz her desteğin katma değeri yüksek yatırımlara dönüşmesi yeni KOSGEB vizyonumuzun en önemli önceliklerinden birisidir. Artık KOBİ’lere çok daha çeşitli küresel rekabet açısından ihtiyaçlarına uygun nitelikli destekler veriyoruz. KOBİ’lerimize katma değeri yüksek üretim faaliyetlerini gerçekleştirebilmeleri için makina teçhizat, ihracat ve teknoloji yatırımlarına, AR-GE çalışmalarına, yerli ve milli üretimlerine kadar çok geniş bir yelpazede destek vermeyi sürdürüyoruz.” 

YOL TIKAYAN DEĞİL YOL AÇAN OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Bürokrat refleksiyle, yolu tıkayan engelleyen değil, her zaman yolu açan, engelleri aşan, teşvik eden olmaya devam edeceklerini söyleyen Uzkurt, “Gelecek dönemde de hükümetimizin bizlere çizdiği istikamette ithal ürün ve ara malların yerli ve milli üretimini desteklemek, KOBİ’lerimizi uluslararası pazarlarda söz sahibi yapmak ve ülkemize stratejik önceliklerine uygun olarak yenilikçi ve teknoloji düzeyi yüksek, imalatçı girişimcilerimizi öncelikle desteklemek amacıyla çalışmalarımıza devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

VARANK: KOBİLER YARARLANSIN

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank GETHAM projesinin, Gaziantep ve bölge illerinin, Ar-Ge, inovasyon ve tasarım üssü olmasına hizmet edeceğini, bu merkezden deri, mücevher-aksesuar ve elektronik devreler üreten KOBİ'lerin yararlanmasının hedeflendiğini anımsattı. Merkezin faaliyetlerinin sadece Gazianteple sınırlı kalmayacağını, burada başlatılan yenilikçilik hamlesinin, bölge illerini de kapsayacak şekilde genişletileceğini bildiren Varank, GETHAM'la birlikte daha rekabetçi hale gelen KOBİ ve girişimcilerin, oluşturdukları istihdam ve katma değerli ürünler sayesinde, bölgenin sosyo ekonomik gelişimine önemli katkı sağlayacaklarını belirtti.

VARGÜCÜMÜZLE ÇALIŞACAĞIZ

Varank, "Rekabetçi Sektörler Programı" kapsamında nisan ayında, "araştırma ve geliştirme", "teknoloji transferi ve ticarileştirme" başlıklarında 53 milyon avroluk proje çağrısına çıktıklarını ve gelen talepler arasından kriterlere uygun olan farklı projeleri seçtiklerini ifade ederek, bunların bir an önce uygulamaya geçmesi için var güçleriyle çalıştıklarını aktardı. Leyla ÖZEKŞİ POLAT,Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.