1. YAZARLAR

  2. Mehmet Nabioğlu

  3. GENEL SAĞLIK SİSTEMİ
Mehmet Nabioğlu

Mehmet Nabioğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

GENEL SAĞLIK SİSTEMİ

A+A-

Sağlık sigortası sadece sistemin içinde olanları kapsadığından  2012 yılından itibaren herkesin sağlık sigortası kapsamına alınması hedeflenmiş bunun içinde gss sistemi zorunluluğu getirilmişti.

Ancak sisteme dahil olan bir çok kişi, sigortalılığından ve yerine getirilmesi gerekli yükümlülüklerden haberdar olamadı.

Kanımızca burda bu işin aktörleri bu anlatım işini iyi yapamadılar.O dönemde uygulama süresinin ötelenmesi hususunda yetkililere yaptığımız çağrı da fayda etmemişti.

Şimdilerde de bu habersizler ordusuna daha sonra  yerine getiremedikleri yükümlülüklerinden dolayı borç yazıları gönderilmeye başlandı.

"Genel sağlık sigortası kapsamına alınanlar gelir  testine girmeleri gerekiyordu şimdi  girmeleri gereken bu gelir testine girmeyenler zor durumda."

Gelir testi sonucu GSS primleri, kişilerin gelirine göre kademeli olarak belirleniyor. Kişilerin geliri, valilik ve kaymakamlıklardaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yapılan testlerle belirleniyor.

Bu borç yazılarının içerisinde kişinin genel sağlık sigortasından faydalanmadığı halde binlerce liralık borçları olduğu belirtiliyor. Borcu var ama sağlıktan faydalanmamış, diğer yandan borcunu ödemediği için sağlıktan faydalanamıyor, hem de aynı şekilde borcu biriktikçe birikiyor. Kısacası sistemde özellikle aksaklıklardan kaynaklanan bir takım problemler yaşanıyor.

Gelir testine girmediği için kendilerine  çok  yüksek borç yüklenenler var.Özellikle öğrenimi sona erdiği için de anne, babası üzerinden sağlık yardımı alamayanlar yine aynı şekilde kısmi zamanlı çalışanlar açısından Genel Sağlık Sigortası primini 30 güne tamamlama noktasında ödeme yapmayanlar bu açıdan ciddi bir problemle karşı karşıya.

Genel Sağlık Sigortası kapsamında prim borcu olanlara yeniden yapılandırma ve af mı geliyor?

Gelir testine giren yaklaşık 12 milyon kişiden 8 milyonu bu kapsamda yer aldı. 4,5 milyon kişiye ise gelirine göre sağlık primi borcu çıkarıldı. 2012 yılının Ocak ayında uygulamaya konulan GSS ile birlikte sağlık primi alacağı 8 milyar lirayı aştı.
Gelir testine girmediği için en yüksek düzeyden borç çıkarılan ve faiziyle birlikte kabaran Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçları yeniden yapılandırılacak

Bu kişiler kendilerine verilecek 3-4 aylık sürede gelir testine girerlerse gelirlerine göre prim ödeyecekler.

Böylece bu kişiler eğer gelir 340 TL'nin altında ise borçları silinecek. Eğer gelirleri 340 TL'nin üzerindeyse bu kez gelirlerine göre prim ödeyecekler. Böylece en yüksek limitten çıkarılan prim borcundan kurtulacaklar.
Yeşil Kart yerine kurulan Genel Sağlık Sigortası sistemi işlemiyor. Kurum çok acele uygulamaya konan ve tarafların anlamasına zaman tanımayan uygulamaya konan bu sistemi alışageldiğimiz AF kavramıyla yeniden diriltmeye çalışıyor.

Umarız sonuçları mağdurlara yarar sağlar.

HERŞEY GÖNLÜNÜZCE OLSUN.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.