1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Gençler Harbi'ni iyi okumalı
Gençler Harbi'ni iyi okumalı

Gençler Harbi'ni iyi okumalı

Şehr-i Ayıntab-ı Cihan üzerine sohbetler programı kapsamında Antep harbinin bilinmeyenleri anlatıldı.

A+A-

 Prof. Dr. Halil İbrahim Yakar, Antep harbinin özellikle gençlere anlatılması gerektiğini vurguladı. Yaklaşık 100 yıl önce ülke toprakları üzerine yapılan planların bugün de farklı şekilde yapılmaya çalışıldığını dile getiren Prof. Dr. Yakar, " O yüzden gençlerimizi ve halkımızı uyanık tutmak zorundayız ki tarihi bildiğimizde geleceğe daha iyi gözle bakalım ve bu ülkenin kıymetini iyi bilmiş olalım" dedi.

YAŞANANLARI ANLATTILAR

Şehitkamil Belediyesi tarafından “Şehr-i Ayıntab-ı Cihan Üzerine Sohbetler” programında ‘Antep Harbinin Bilinmeyenleri ve Konuşulmayanları’ konulu etkinliğin ikincisi düzenlendi. Programa konuşmacı olarak katılan Gaziantep Şehir Tarihi Araştırmacısı Asım Mıhçıoğlu, resim ve belgelerle Antep harbinde yaşananları anlatmaya devam etti. Moderatörlüğünü Prof. Dr. Halil İbrahim Yakar yaptığı programda konuşan Mıhçıoğlu, yüzlerce resim ve belge ile Antep harbinde yaşananların gerçek yüzünü katılımcılarla paylaştı. O döneme ait tüm detayları slayt gösterisi eşliğinde gösteren Asım Mıhçıoğlu, program bitiminde izleyenlerden gelen soruları yanıtladı.

UYANIK OLUN

Program sonrası açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Halil İbrahim Yakar, Antep harbinin özellikle gençlere anlatılması gerektiğini vurguladı. Yaklaşık 100 yıl önce ülke toprakları üzerine yapılan planların bugün de farklı şekilde yapılmaya çalışıldığını dile getiren Prof. Dr. Yakar, "İlk programda Şehitkamil’i anlatmıştık. İkinci sohbet programında ‘Antep harbinin bilinmeyenleri’ diye tabir ettiğimiz ve Fransızların gelişine kadarki süreçten bahsetmiştik. Şimdi üçüncü programda da Fransızların ve İngilizlerin gelişiyle beraber Antep’te yaşanan olaylar, Fransızların, İngilizlerin, Ermenilerin durumları fotoğraf destekli bilgiler ve belgelerle anlatılmaya çalışıldı. Antep savunması tekmili birden bir savunma hareketidir. 100 yıl önce de İngilizler, Fransızlar Ermenilere silah vermişlerdi, yüz yıl sonra da Amerikalılar sınırımız ötesindeki terör örgütlerine silah vererek aynı oyunu oynatmaya çalışıyorlar. Değişen bir şey söz konusu değil. O yüzden gençlerimizi ve halkımızı uyanık tutmak zorundayız ki tarihi bildiğimizde geleceğe daha iyi gözle bakalım ve bu ülkenin kıymetini iyi bilmiş olalım. Bu yüzden buradaki sohbetlerin, bilgilendirmelerin halkın bilinçlenmesi adına çok önemli olduğunu düşünüyorum.” HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.