1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Genç işsizlik patlamış durumda
Genç işsizlik patlamış durumda

Genç işsizlik patlamış durumda

Makine Mühendisleri Odası Şube Başkanı Aykut Kocalar, içinde bulunduğumuz ekonomik krizin giderek derinleştiğini ve zamsız geçen bir gün dahi olmadığını söyledi.

A+A-

 Kocalar, “Döviz kurundaki artışının olumsuzluklarına bir de küresel boyutta enerji, hammadde ve emtia fiyatlarındaki anormal artışların eklenmesiyle kötü ekonomi yönetiminin faturası halka katmerlenerek yansıyor. En az yüzde 42’si asgari ücrete mahkûm olan halkın önemli bir kısmı beslenme ve barınma ihtiyacını bile zorlukla giderebilecek hale geldi. Yurttaşlar her geçen gün fakirleşiyor, kur rekor üstüne rekor kırıyor, akaryakıt istasyonlarının önünde sözde “Varlık” kuyrukları uzadıkça uzuyor ama hala dış güçlerin operasyon çektiği masallarıyla uyutulmaya çalışıyoruz. TÜİK istatistiklerindeki pembe tabloya artık kimse inanmıyor. Genç işsizlik patlamış durumda, her 4 makina mühendisinden 1’i işsiz” dedi. 

Mesleğe hoş geldin etkinliğinde konuşan Kocalar önemli bilgiler verdi. Gaziantep Sanayisi hakkında genel bilgiler, sanayinin genç mühendislerden beklentileri, meslekte başarılı olmak için kendilerini nasıl yetiştirmeleri gerektiği gibi konularda öneriler sunulan etkinlikte genç meslektaşlara sunum yapan Kocalar, “TÜİK istatistiklerindeki pembe tabloya artık kimse inanmıyor. Genç işsizlik patlamış durumda, her 4 makina mühendisinden 1’i işsiz. Her ne kadar işsiz olan üyelerimize iş bulma konusunda destek olmaya çalışsak da bu gayretimiz tabiri caiz ise bataklıktaki sinekleri tek tek avlamaya çalışmaktan öteye gitmiyor. Sorunun asıl çözümünün bataklığın kurutulmasından, yani doğru ekonomik modellerle üreten bir ülkeye dönüşmekten geçtiğini artık hepimiz biliyoruz” dedi. 

MÜHENDİSLER ÜRETMEYE DEVAM EDİYOR

“Yaşamı kolaylaştırmak için mühendisler hizmet üretmişler ve üretmeye devam etmektedirler” diyen Kocalar, “Çevremizde gördüğümüz her nesne, her araç, her gereçte mühendislerin katkısı yadsınamaz bir gerçekliktir. Otomobilden uçağa, bilgisayardan iletişim araçlarına, yol ve köprülerden binalara, hemen hemen hepsinin tasarımında ve üretiminde mühendisler rol oynamışlardır. Ama mühendislik fakültesini bitirip mühendis olmanın yeterli olmadığını da unutmamız gerekiyor. Dünyamız teknoloji ve inovasyon çağında ise her geçen gün teknoloji gelişiyor ise bizlerinde bu gelişen teknolojiye ayak uydurmamız ve kendimizi geliştirmemiz gerekiyor. Ülkemizdeki birçok üniversitemizde mühendislik eğitiminin yeterli olmadığını hepimiz biliyoruz. Ülkemizin üretim potansiyeli, nasıl ve ne kadar işgücü potansiyeline ihtiyaç olduğu düşünülmeden, oy uğruna, alt yapıdan yoksun boy boy tabela üniversiteleri açılmıştır. Bunun sonucunda da mesleğinde yeterli temel eğitimi almamış, iş garantisi olmayan gençler üniversitelerden bir bir mezun edilerek mühendislik diploması verilmiştir” şeklinde konuştu. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.