1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. GELECEKTEN ÜMİTSİZ DEĞİL
GELECEKTEN ÜMİTSİZ DEĞİL

GELECEKTEN ÜMİTSİZ DEĞİL

*Gaziantep'in geleceğini iyi görüyorum

A+A-

*Köylüler yumurtayı Antep'ten alıp gidiyor

*Adana ve  Mersin'de kiralar Antep'ten ucuz

* Gastronomide önemli fırsat yakaladık

* İnşaat sektörü durdu, stokta çok daire, dükkan var. 

Gaziantep Ticaret Odası Meclis  Başkanı, Teypaş Teymurlar AŞ.Yönetim Kurulu Başkanı olan  Mehmet Hilmi Teymur, şehrimizin yaşadığı zorlu sürece rağmen gelecekle ilgili ümitsiz olmadığını söyledi. Kentte arz-talebe göre kiraların ve birçok ürünün fiyatının yükseldiği, istihdamda bazı sıkıntılar yaşandığını belirten Teymur, “Eksiklerimiz var, hem dünya hem Türkiye ekonomisinde zorluklarda var, fakat Gaziantep gerçekten çalışıyor. Şehir esnafı olarak, ticaret erbabı olarak sanayici olarak hepimiz de çalışkanız. Gaziantep’te sanayimiz iyi şükür. Gastronomiden dolayı biz buraya daha fazla turist çekersek, ekonomimiz ve istihdamımız açısından çok iyi olacaktır. Ben Gaziantep’in geleceğini iyi görüyorum” dedi.

YİYECEK VE İÇECEK SEKTÖRÜ İNSANLARI O ŞEHİRLERE GÖTÜRÜYOR

2004’te Gaziantep Ak Parti il genel meclis üyeliği, il genel meclis başkanlığı, Şehitkamil belediye meclis üyeliğinin ardından, geçen dönemden beri ticaret odası meclis başkanlığı görevini sürdüren Mehmet Hilmi Teymur ile Gaziantep’i konuştuk. Sanayinin yanısıra gastronomi turizminin şehrimizin geleceği açısından çok önemli olduğunu belirten Hilmi Teymur, “Gastronomi, dünyada bir çok şehrin turizminde önemli bir yere sahip. Yiyecek içecek sektörü insanları o şehirlere getiriyor. Bizde bu konuda çok önemli bir fırsat yakaladık. Gaziantep, dünyanın en önemli gastronomi merkezlerinden biri olma yolunda. GastroAntep Festivali ile mutfamızı dünyaya tanıtmayı sürdüreceğiz. Gastronomi şehri olmamızla birlikte kalite ve hijyen bir tık daha yukarı çıkacak. Gastronomiden dolayı biz buraya daha fazla turist çekersek ekonomimiz ve istihdamımız açısından çok iyi olacaktır” dedi.

HER MEMNUNİYETSİZ MÜŞTERİ 10 MÜŞTERİ GÖTÜRÜR

Gaziantep’in gastronominin yanısıra tarihi ve kültürel zenginliği ile de turist çekecek bir cazibe merkezi olduğunu söyleyen Hilmi Teymur, “Bu noktada hizmet kalitesi çok önemli. İnsanlar memnun kaldıkları yerlere tekrar gelir. Japonların bir araştırması var. Her memnuniyetsiz müşteri 10 tane müşteri götürür ama her memnun olan müşteri en az bir müşteri getirir. Gaziantep’e gelen insanlar da yiyeceğinden içeceğinden, hizmetinden memnun kalırsa sadece kendisi değil çevresini de getirir. Zaten misafirperverliğimizle, zengin mutfağımız ve tarihi ve kültürel zenginliklerimizle turistin memnun kalmaması mümkün değil. Kapodokya’ya gelen Çinli ve Japon turistleri buraya getirebilmek ve burada bir gece iki gece konaklatabilmek önemli. İlimizde sadece gastronomi değil, Yesemek var, Belkıs var, Tilmen var, çok yerimiz var. İnsanları getirip tanıtabilmemiz, anlatabilmemiz lazım. Bunun için de ilgili kurum ve kuruluşlar hep birlikte el ele çalışıyor” diye konuştu.

GAZİANTEP GERÇEKTEN ÇALIŞIYOR

Türkiye ve kent ekonomisinde bazı zorluklar olduğunu, fakat bunların çalışmayla aşılabileceğini dile getiren Teymur şunları söyledi:”Eksiklerimiz var, hem dünya hem Türkiye ekonomisinde zorluklar da var fakat Gaziantep gerçekten çalışıyor. Şehir esnafı olarak, ticaret erbabı olarak, sanayici olarak hepimiz de çalışkanız. Biraz rekabeti çok seviyoruz. Bizim meslekte de sanayicide de müthiş bir rekabet var. Rekabetin biraz daha farklı konulara yayılarak azalması  lazım. Sanayicimizi ve ticaret erbabımızı bilinçlendirerek sanayimizi bir tık daha yukarı taşımamız lazım. İnşaat sektöründe çok büyük stok daire, dükkan var. Ekonomi zora girince bunlar durdu. Konut faizleri 0.99 olunca tekrar bir talep başladı. Bu faiz oranları konutu biraz canlandırır, konut canlanırsa inşaat sektörü lokomotiftir çeker götürür. Ben Gaziantep’in geleceğini iyi görüyorum, karamsar değilim”

HATIRLAYIN GAZİANTEP’TE SINIFLAR 75 KİŞİYDİ

Gaziantep’in sanayi şehri olduğu için çok göç aldığını, nüfus yoğun olduğu için istihdamda da bazı sıkıntılar yaşandığını belirten Teymur, “Suriye hallolur, problem ortadan kalkarsa sanıyorum Türkiye’nin ve Gaziantep’in önü açılır. Biz gidip orada birebir çalışmasak, oranın imarında birebir olmasakta buradan gidecek ürünler kent ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır. Eğitim önemli. Eğitime büyük önem veriyoruz. 2007-2008 yılları arasında il genel meclis başkanlığı yaptım. Hatırlayın o tarihte Gaziantep’te sınıflar 75 kişiydi. Cumuriyet tarihinde yapılan derslik sayısı 4 bin 400 civarındayken, 5-6 sene içerisinde bir o kadar daha derslik yapıldı. Daha da yapılıyor. Sınıf mevcutları oldukça düştü. Bizim kent olarak her alanda bir tık üste çıkmamız için eğitim önemli. Temel taşımız aile ve insan. İnsanı iyi yetiştirirsek bir çok şeyi halletmiş oluruz. Belediyeler eskisi gibi değil spora ve eğitime büyük önem veriyorlar” dedi.

TARIM VE HAYVANCILIĞI ÖLDÜRMEMEK LAZIM

Tarım ve hayvancılığın kent ve ülke ekonomileri açısından önemli olduğunu, özellikle teknolojik tarıma geçme yönünde üreticilerin de istekli olması ve çaba göstermesi gerektiğini anlatan Teymur, “İlçe ve köylerden hep büyük merkezlere doğru bir özlem var. Köylümüz köyü bırakıp geliyor, burada asgari ücretle çalışıyor. Halbuki teknolojik tarım yapsa, kendi işini geliştirse, çok daha fazla para kazanır. Ne var şehir merkezinde? Tarımı, hayvancılığı öldürmemek lazım. Maalesef insanlar artık köyden geliyor, şehirden yumurta alıp gidiyor. Oysa tüm dünyada doğal ürünlere yöneliş var”dedi.

KİRALARIN YÜKSEK OLMASININ NEDENİ; ARZ-TALEP

Gaziantep’te hayat pahalılığı ile ilgili şikayetlerin arttığıyla ilgili sorumuz üzerine Teymur şunları dile getirdi:”Birçok girdi maliyeti şehirlere göre değişiyor ve artıyor. Gaziantep’te biraz mülkiyetler arttı, sonra kiralar arttı, fazla kazanma hırsı çıktı. 

Gaziantep’te mülkiyet fiyatları yüksek. Suriyelilerden sonra bir miktar daha arttı. Adana’ya, Mersin’e gidin gerek işyeri, gerek ev kirası bizim kadar yüksek değil. Onlarda daha ucuz. Bunun bir nedeni Gaziantep’teki yapıların biraz daha kaliteli olması. Fiyatların yükselmesinde bunun da etkisi var. Bir de en önemlisi, arz-talep meselesi. Cazibe merkezi olan yerlerde fiyatlar yükselir. Gaziantep bir cazibe merkezi haline geldi. Mesela İstanbul’da kiralar yüksektir. Talep varsa fiyat yükselir.” Meral KINACILAR,Leyla ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum