1. YAZARLAR

  2. Tayfun Eser

  3. Gelecek Meslek Liselerinde
Tayfun Eser

Tayfun Eser

Yazarın Tüm Yazıları >

Gelecek Meslek Liselerinde

A+A-

LGS tercih döneminde her yıl olduğu gibi bu yıl da ortaöğretim kurumlarına yerleşebilmek için yaklaşık 1 buçuk milyon öğrenci tercihte bulundu. 

Her bir velinin ve öğrencinin tercih yaparken ortak kaygısı liseden mezun olunduğunda meslek sahibi olanabilecek mi? 

Evet… Artık yavaş yavaş üniversite okumanın yerine önce meslek sahibi olmanın önemi fark edilmeye başlandı. Öğrencilerin ‘üniversitede herhangi bir bölüm okuyayım da sonrasına bakarız’ anlayışının kırılmaya başladığını söyleyebilirim. Özellikle son dönemde meslek liselerinde yapılan yenilikçi anlayış meslek liselerine karşı olan olumsuz algıyı olumluya çevirdi. 

Şu an birçok ilimizde meslek liseleri için donanımlı, modern okullar inşa ediliyor. Spor salonlarından kültürel faaliyetlere, atölyelerden üretim merkezlerine kadar yerleşke tarzında inşa edilen bu liseler eski, ihtiyacı karşılayamayan liselerin yerine alacak.

Eğitim sisteminde yapılan değişiklikle lise 9. Sınıf öğrencisi doğrudan seçmiş olduğu alanıyla ilgili mesleki eğitime başlayabilecek.

Özellikle sanayi bölgelerine bütünleşmiş olarak kurulan meslek liselerinde öğrenciler staj görerek doğrudan mesleki sahada yer alacak. Her öğrenciye ulusal ve uluslar arası mesleki gelişimleri takip etmesi için fırsat verilmesi mesleğinde öncü kişileri de ortaya çıkartacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığı ile sanayiciler arasında yapılan protokoller sayesinde aranan mesleki personel ihtiyacı ise hızla karşılanarak bu alanda yetişen öğrenciler aranan eleman olmaktadır.  

Ülkemizin son yıllarda savunma sanayide üstün başarılar elde etmesi bu alanda donanımlı teknik personel ihtiyacını ortaya çıkardı. Savunma sanayide artık birçok envanteri üretmeye başlamamız teknik personel ihtiyacımızı karşılayacak mesleki liselerin açılmasını sağladı.

Önümüzdeki yıl itibariyle yerli otomobil üretimine başlanması sebebiyle bu alanda yine ciddi bir personel ihtiyacı doğmuştur. Üretilecek yerli otomobilin elektrikli olması mühendislik alanında ihtiyacı da arttırdı.

Yenilenebilir enerji kaynakları gelecek çağın en önemli konusu haline geldi. Petrol ve farklı yer altı kaynaklarının ülkelere ve dünyaya ciddi zararlar vermesi, mali boyutunun fazla olması yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını zorunlu hale getirdi. Özellikle güneş enerjisi, enerji depolama ve geri dönüşüm sistemleri yine mesleki liselerden yetişecek personeller sayesinde ihtiyaç karşılanacak. İnsansız hava araçları, ulaştırma, iklimlendirme, enerji önümüzdeki dönemin iş sahasını oluşturacak. Ülke olarak 21. Yüzyılın gereksinimlerini karşılayabilmemiz, ekonomik, sosyal ve kültürel bağımsızlığımızı kaybetmememiz için meslek liseleri işte bu kadar çok önemlidir. 

Üniversite okumanın önemli olduğunu ama daha önemlisi bir meslek sahibi olmanın çok daha önemli olduğunu asla unutmamamız gerek. Son söz meslek liselerine güvenin. Gelecek meslek liselerinde. Esenlikler dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar