1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Geçici geldiler,kalıcı oldular
Geçici geldiler,kalıcı oldular

Geçici geldiler,kalıcı oldular

Gaziantep Barosu Göç ve İltica Komisyonu 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü nedeniyle yazılı açıklama yaptı.

A+A-

Gaziantep’in 433 bin 664 Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yaptığı belirtilen açıklamada,  Gaziantep Valiliğinden ve İl Göç İdaresinden beklentiler sıralandı. Gaziantep Barosu göç ve iltica Komisyonu üyesi Avukat Şafak Yılmaz, “Suriyeli sığınmacıların geçici durumları kalıcı bir hal almıştır. Artık kalıcı entegrasyon için çalışmalar yapılmalı” dedi.

KAYITSIZ BİNLERCE MÜLTECİ VAR

Türkiye’de mülteciler, Mülteciler Günü’nün yoksulluk, güvencesiz çalışma, sömürü, geleceksizlik, belirsizlik, statüsüzlük, nefret söylemleri ve linç girişimlerinin kıskacında karşıladığını belirten Yılmaz, “4 milyon Suriyeliden sadece 30 bininin çalışma iznine sahip olduğu, kayıtsız binlerce mültecinin bulunduğu, Geri Gönderme Merkezlerinde idari gözetim altındaki yabancıların bulaşıcı hastalığa yakalandığı, sokaklarda mendil satarak ve dilenerek hayata tutunmaya çalışan çocukların olduğu, Suriyeli kadınların şiddete ve istismara maruz kaldıkları bir ülke de onurlu bir yaşamdan bahsedilemez” denildi.

CİNSEL İSTİSMAR İDDİALARI SORUŞTURULMALI

Gaziantep Valiliğinden ve İl Göç İdaresinden beklentilerini sırayan Yılmaz, İl Göç Koordinasyon Kurulu’nun yeniden aktif hale getirilmesinin yanısıra şu taleplerde bulundu: *Oğuzeli Geri Gönderme Merkezindeki dikkat çeken ve her geçen gün artış gösteren ve idari gözetim altındaki yabancıların zorlandıklarını iddia ettikleri “gönüllü geri dönüş” prosedürünün uygulanmasında yaşanan sorunların çözülmesi ve iradesi dışında kimsenin gönüllü geri dönüşe zorlanmaması için önlem ve tedbirler alınmalı, gönüllü geri dönüş formlarında bağımsız ve tarafsız bir kurum tanıklık etmeli.  Zuhor Naser, isimli Suriyeli kolon kanseri olan kadın, statüsüz bir şekilde, sağlığa ve ilaca erişimi olmadan hayata tutunmaya çalışmaktadır, bu kişi için acil yardım çağrısında bulunuyoruz.  Suriyeli sığınmacıların geçici durumları artık kalıcı bir hal almıştır. Artık kalıcı “entegrasyon” için çalışmalar yapılmalı, Suriyelilerin adli yardıma daha etkin erişimleri için baroların adli yardım bütçeleri yeniden düzenlenmelidir.  Sığınmacıların eğitim ve sağlık hakkına erişimlerinin önündeki tüm engeller ortadan kaldırılmalı,AFAD kamplarında kadınlara ve çocuklara yönelik basına yansıyan cinsel istismar iddiaları etkin bir şekilde soruşturulmalı, sorumlular cezalandırılmalı ve etkin önlemler alınmalıdır.  Sağlık hizmetlerinin tüm basamaklarının etkin bir şekilde işlemesi için hastahanelere yeterli sayıda tercüman görevlendirilmesi yapılmalıdır.  Göçmenlerin çocuk yaşta evlendirilmesinin önüne geçmek için ciddi ve etkin politikalar üretilmelidir. “ Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.