1. YAZARLAR

  2. Ahmet Yıldız

  3. GAZİŞEHİR’İN SÜPER LİĞDEKİ İLK ÜÇ HAFTASI
Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Yazarın Tüm Yazıları >

GAZİŞEHİR’İN SÜPER LİĞDEKİ İLK ÜÇ HAFTASI

A+A-

Gazişehir’i süper liğdeki ilk üç maçına göre değerlendirdiğimizde; çok incitici sonuçla yenildiğimiz Fenerbahçe maçı, biraz şansla ve rakib oyuncuların kart görerek eksik kalmasıyla kazandığımız Gençlerbirliği maçı ve kazanmak için çıktığımız ancak direnemediğimiz için beraberlikle döndüğümüz Sivas maçı.                                                                                                                                                                                

Öncelikle sezon başında yönetimin transferde yaptığı gecikmeyi kınamak istiyorum. Geçen sezondan kalan ve süper liğde düşünülmeyen oyuncular gönderilirken yerlerine getirilecek oyuncular takıma geç katıldılar, takım oluşturulmakta geç kalındı, yeni oyunculardan oluşturulan takım hazırlık maçları yapamadı, takım olamadılar. Takımdan gönderilecek oyuncular seçilirken de yanlışlar yapıldı, Segbefia, Cihat ve Yalçın’ın takımdan gönderilmesi büyük yanlıştı, en azında Segbefia kadroda tutulsaydı ön libero bölgesi için alternatif oyuncu olurdu. Son olarak Gökhan’ında gönderilmesi de çok yanlış oldu, şimdi almak istesek Gökhan gibi oyuncuyu kaç paraya alabiliriz? Bu oyuncular gönderilirken takıma geçen sezonda pek katkısı olmayan Kenan’ın takımda tutulması da hiç anlaşılır bir olay değil. Sumudica Kenan’ı nasıl kullanacak, bekleyip göreceğiz.                                                                  

Yeni oluşturulan ve hazırlık maçları yapamayan takım Fenerbahçe karşısına çıkarıldı ve çok incitici sonuçla yenildi. Fenerbahçe karşısına çıkarılan takımda Sumudica oyuncu seçerken sezon başındanberi çalıştığı uyuncuları seçmeyip kayırma yaparak kendi getirttiği ve birlikte çalışmamış oyuncularla takım kurdu. Fenerbahçe karşısına Mehmet Erdem Uğurlu, Gökhan, Oğuz, Muğdat ve Jefferson’un yanına Segbefi takımdan gönderilmeyip de oynatılsaydı, yani orta alan Jefferson, Segbefia ve Gökhan’ dan oluşturulsaydı, sağda Oğuz solda M.Erdem seçilseydi, birbirlerini tanıyan bu oyuncuların oyunlarıyla sonuç daha iyi olurdu kanısındayım. Orta alan birbirleriyle hiç oynamamış Tetteh, Jefferson ve Chibsah’ dan oluşturulmuştu, Tetteh ve Chibsah çok kötü oynadılar, Jefferson  oynatıldığı orta sol iç bölgeyi yadırgadı ve ortada açık gördüğü içi sürekli ortaya doğru kayarak oynadı, çünkü orta alanda sürekli boşluk oluşuyordu, Tetteh ağır kalıyordu, Chibsah geri gelemiyordu. Bu karşılaşmada  hocanın takımı açık oynatması ve savunma önünün iyi kapatılamaması sonucu birlikte oynamayan savunmacılar da çok açık verdiler. Yetenekli oyunculardan kurulu Fenerbahçe bu durumu iyi değerlendirerek ilk maçımızda bizi kötü yendiler. Oysa ilk kez birlikte oynatılan takım böyle açık oynatılmamalı, iyi savunma yaptırılıp Muğdat ve Kayode gibi hızlı oyuncularla kontra ataklar denenmeliydi.                                                                                                                                                                                          Gençlerbirliği karşılaşmasının başlanğıcında takımın uyumsuzluğu yine belirgindi, rakip iyi bastırıyordu, bizden diriydiler ve yapı olarak iri ve güçlüydüler. Neyse ki kontra topla iyi giden hızlı oyuncularımızın düşürülmesi, rakibin iki oyuncusunun kart görerek atılmasıyla kazandık, moral bulma yönünden iyi oldu.                                                                                                                                                               

Sonucunun ne olacağını beklediğimiz Sivas karşılaşmasına gelince; birlikte oynama becerimiz daha iyiydi, iyi savunma yapmaya çalışıyorduk, Dijilobodji savunma önünde Tetteh’in yanına alınarak bu bölgenin açık vermesi engellenmeye çalışılıyordu. İyi oynayan Dijilobodji ileri doğru pas yaptı, Kayode bu pası hafif bir dokunuşla Twumasi’ nin önüne aktardı, Twumasi de iyi oyununu golle süsledi. Her şey iyi gidiyor gibiydi. Sağ önde Güray, sol önde Twumasi, ileride Kayode, sağ geride Oğuz, savunmada Alin Tosca, ortada Diarra iyi oynuyorlardı.                                                                                                            

İkinci yarı başlayınca beklendiği gibi Sivas bastırmaya başladı, orta alanın yetersiz kaldığını gören hoca değişikliğe gitti, Güray’ı çıkarıp Jefferson’u oyuna aldı ve ilk yanlışı yaptı. Güray’ı çıkararak hem sağ açığı boşalttı, hem de Jefferson’u bu bölgede boşuna oynattı, hiç yararı olmadı. Oysa Jefferson orta alana yorulan Tetteh’in yerine alınmalıydı, ve Jefferson da asıl yeri olan ön libero bölgesinde oynatılarak takıma katkı sağlamalıydı.  Daha sonra ikinci yanlış oyuncu değişimi yapıldı, Diarra çıkarılıp Chibsah oyuna alındı, Fenerbahçe maçına göre daha iyi oynamasına rağmen orta alanın açığını bu oyuncu da kapatamadı. Oysa Diarra’nın yerine daha hazır olan Gökhan alınmalıydı. Gökhan oyuna daha çok katkı sağlardı, çıkarılmasa Güray ile daha iyi anlaşarak oynayabilirdi. Gökhan Chibsah’dan daha mı kötü oynar dı? Orta alanın boşluğu kapatılamayınca Sivas beraberliği sağladı. Sivas’ın attığı golde savunma ve kalecimiz hatalıydı, savunmadaki oyunculardan birisi Kone’in önünde yükselmedi, gelen yan topa kaleci çıkmadı. Daha sonra Sumudica oyunu kazanmak için Twumasi’yi oyundan çıkarıp yerine Kenan’ı aldı, elinde Muğdat gibi hızlı ve becerikli bir oyuncu dururken! Böylece beraberlikle yetinmek zorunda kaldık.                                                                                                                               

Gazişehir takımı zamanla daha iyi olacak gibi duruyor. Pivot santrafor getirilemedi, eski oyuncumuz M. Demir getirildi, pek katkısı olacağını sanmıyorum. Bu takıma De Nigris gibi, Viola gibi bir oyuncu getirilmesini öneriyorum.                                                                                                                                 

Her şeye rağmen Sumudica’nın başarılı olacağına inanıyorum, Segbefia’yı yeniden takıma almasını istiyorum.                                                                                                                                                               Gazişehir’e süper liğde başarılar diliyorum.                           

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum