Vedasında ağlatan vali Vedasında ağlatan vali

Gazetemiz Gaziantep’te görev yapan Valiler ile ilgili araştırmasını yaptı ve bunların kimler olduğunu derledi. Bu arada Valilerden sonra Milletvekillerimizi ve Belediye Başkanlarımızı tanıtacağız. 
 
Sizler için ilk olarak Gaziantep’in valililerini anlatacağız. Önemli bilgilerin yer aldığı haberimizde Gaziantep’in ilk valisinin 1922-1925 yıllarında görev yapan Hüseyin Hüsnü Çakır olduğunu göreceksiniz.  
 
HÜSNÜ ÇAKIR 
 
Hüseyin Hüsnü Çakır 1892 yılında Hopa’da doğdu… 10 Ağustos 1963 yılında hayatını kaybeden Çakır,  Mülkiye'yi bitirdi. Aynı yıl Maliye Nezareti Varidat Umum Müdürlüğü 4'üncü Sınıf Katipliği ile memurluğa başladı. 1915'te Divan-ı Muhasebat Murakıp Muavinliği, 1918'de Trabzon Mektubî Kalemi İkinci Mümeyyizliği görevinde bulundu. 1919-1923 yıllarında Tirebolu, Giresun, Yusufeli, Bayburt İlçe Kaymakamlıkları yaptı. Oltu ve Ardahan Mutasarrıf Vekilliği, Mülkiye Müfettişliği görevini üstlendi.  
 
GAZİANTEP’İN İLK VALİSİ 
 
Gaziantep ve Ordu'da Valilik yaptı. Gaziantep’te 3 yıl görev yapan Çakır, daha sonra 1926'da Şeker İnhisarı Teftiş Heyeti Reisi olarak göreve başladı 1930'da Müdür Muavinliği ve Genel Müdürlük görevlerinde bulundu. Tütün İnhisarında Maliye Baş Murakıplığı yaptı. 1932'de İnhisarlar Genel Müdürlüğüne yükseltildi. Bu görevdeyken V. Dönemde İzmir'den milletvekili seçildi. VI, VII ve VIII. Dönemlerde de İzmir Milletvekili seçildi. 28 Aralık 1938'de II. BAYAR Hükümetinde İktisat Bakanlığına getirildi. 31 Temmuz 1941 tarihine kadar I. ve II. SAYDAM Hükümetlerinde de aynı görevini korudu. 10 Haziran 1948'de II. SAKA Hükümetinde Milli Savunma Bakanlığı görevine getirildi. GÜNALTAY Hükümetinde de aynı görevini korudu. 10 Ağustos 1963'te İstanbul'da vefat etti, Rumelihisarı Âşiyan Mezarlığında toprağa verildi 
 
YARIN: 11 YIL GÖREVDE KALAN VALİ İLE CUMHURİYET DÖNEMİ VALİSİ KİMDİ?