1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Gaziantep'te hastalar immün plazma bulamıyor
Gaziantep'te hastalar immün plazma bulamıyor

Gaziantep'te hastalar immün plazma bulamıyor

Plazma çağrısı

A+A-

CHP Milletvekili Bayram Yılmazkaya, Gaziantep özelinde Covid-19 vakalarının arttığını ve hastanelerin yoğun bakımlarında insanların yaşam mücadelesi verdiğini söyledi. Yılmazkaya, Koronavirüs’ü yenerek iyileşmiş hastalardan alınan ve Covid-19’a karşı antikor içeren immün plazma bağışı için çağrıda bulundu. 

81 ilde, Kızılay’ın immün plazma rezervlerinin tükendiğini belirten Yılmazkaya, “Bu son verilere göre, Türkiye genelinde durumlar pek iç açıcı değil! Hastaneler ve yoğun bakımlar tamamen dolmuş. Covit-19 hastalığını geçirmiş herkesin bir an önce bağışçı olması gerek.  Yoğun bakımda yatan, kötü durumda olan hastaların tedavisine destek verilmesi noktasında kritik öneme sahip olan immün plazma bağışı konusunda toplumun daha duyarlı davranması gerek. Türk Kızılay’ının depolarında maalesef plazma kalmadı. Yeni bağışçı olmayınca birçok hastanın tedavisi yarım kalıyor.  Ve insanlar yoğun bakımlarda ölümle mücadele ediyor” ifadelerini kullandı. 

HAYAT KURTARIYOR

Yılmazkaya, “Hastalığın ilk 5 ile 7 günlük sürecinde uygulanan immün plazma tedavisi hayat kurtarmaktadır. Türkiye genelinde bir bağış kampanyası başlatılarak gerekli immün plazmalar bir an önce toplanmalı.  Türkiye genelinde ve Gaziantep’te bağışlar yok denecek kadar az. Kızılay’ın immün plazma depoları bomboş. Vatandaşlarımızın duyarlılık göstererek bağışta bulunması çok önemli” ifadelerini kullandı. 

LÜTFEN DUYARLI OLUN

Yılmazkaya, Özellikle Gaziantep İlindeki hastaların büyük mağduriyetler yaşadığını, bağış yapılmayınca iyileşmelerin geciktiğini, hatta hastaların kaybedildiğini vurguladı. “Onun için plazma bağışı çok önemli” diyen Yılmazkaya, Türkiye genelinde iyileşen vatandaşlara seslenerek diğer hastalara plazma bağışında bulunmaları konusunda çağrısını yeniledi.  Şu anda yaşanan koronavirüs dalgasına karşı hazırlıklı olmak gerektiğini bu konuda, koronavirüsü yenerek iyileşmiş hastalardan alınan ve Covid-19’a karşı antikor içeren immün plazma bağışının çok önemli olduğunu belirten Yılmazkaya, Covid-19 vakalarındaki artışlara dikkat çekerek, vatandaşların alınan tedbirler konusunda daha duyarlı davranması gerektiğini vurguladı.  

BAĞIŞÇILARA İHTİYAÇ VAR

 Yılmazkaya, açıklamasında şu ayrıntılara yer verdi;  “COVID-19, başlıca öksürme, hapşırma gibi damlacık yoluyla kapalı ortamlarda yayılmakla birlikte, virüs bulaşmış yüzeyler ve eşyalarla temas ile de bulaşabilmektedir. Hastalığın yeni ortaya çıkan varyantlarıyla yayılma hızı daha da artırmış durumdadır. Plazma tedavisi de, COVID-19 tanısı konulan ve tedavi sürecinin ardından iyileşen hastalardan toplanan kan plazmasının kritik durumda olan hastalarda kullanılması yoluyla gerçekleştirilen tedavi yöntemidir. Tıp camiasında bilinen ve etkin bir yöntem olan immün plazma tedavisi ülkemiz başta olmak üzere birçok ülkede uygulanmaktadır. Koronavirüs’ü yenerek iyileşmiş hastalardan alınan ve Covid-19’a karşı antikor içeren plazmalarıyla gönüllü bağışçı olacak vatandaşlarımıza, yoğun bakımlarda yatan birçok hastanın ihtiyacı var. Kötü durumda olan hastaların tedavisine destek verilmesi noktasında kritik öneme sahip olan immün plazma bağışı konusunda toplumun daha duyarlı davranması gerek. İyileşen hastalarımız kanlarındaki Covid-19’a karşı antikor içeren plazmayla yeni hastalara ve yoğun bakımdaki kritik hastalara büyük fayda sağlayacaktır. Covid-19’ hastalığını geçirdikten sonra iyileşen kişiler 1 ay sonra immün plazma bağışı yapabilir. 3 ay içerisinde toplam 8 kez immün plazma bağışı yapılabilir. Özellikle kovid rahatsızlığını atlatmış vatandaşlarımızın plazma bağışları çok önemli” ifadelerini kullandı. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.