1. YAZARLAR

  2. Erol Güngör

  3. Gaziantepte bir ilk beste yarışması
Erol Güngör

Erol Güngör

Yazarın Tüm Yazıları >

Gaziantepte bir ilk beste yarışması

A+A-

On yılı aşkın süredir Amasya ilimizde, her yıl periyodik olarak devam eden “Altın Elma Türk Sanat Müziği Beste Yarışması” yapılır. Bu yarışma ile her yıl yeni ve güzel besteler ortaya çıkar. Bir bölümü TRT Repertuarında da yerini alır. Balıkesir Akçay, İstanbul, İzmir, Ankara, Yozgat, Malatya, Adana ve daha birçok şehrimizde beste yarışmaları olduğunu izliyor ve duyuyoruz. Benim gönlümde ise on yıldan beri Gaziantepte “Altın fıstık TSM beste yarışması” yapılması arzusu yatıyordu.

Bu dileğimi yıllardan beri yeri geldiğinde birçok etkinlikte ve gazetemizde bazı köşe yazılarımda dile getirmiştim. Elmanın altını adında beste yarışması var da, fıstığın altını adında beste yarışması neden olmasın diyordum. Zaten her yıl Gaziantepte Eylül ayında en lezzetli fıstığı üreten fıstıkçılarımız arasında beste yarışması ile ilgisi olmayan bir festival de var ayrıca.

Nihayet beste yarışması bir ilk olarak Gaziantep İl ve ilçe dernekleri federasyonu Başkanı Hasan Özaygut beyin bu konuya ilgi duyması ile bu yıl gerçekleşmiş oluyor. Yarışmanın koordinatörlüğünü değerli sanatçımız Faruk Lök üstlenmiştir. Beste yarışması şartnamesi hakkında bilgi alınacak adres Atatürk caddesi 77/B Gaziantep olup, yarışmaya gönderilecek eserlerin de bu adrese gönderileceği belirtilmiştir. Yarışmaya tüm bestecilerimizin davetli olduğu, son katılım tarihinin 01.04.2016 günü saat 17 ye kadar olduğu bu yarışmanın büyük ilgi göreceğini düşünüyor, her yıl devam etmesini diliyorum.

En azından baklava veya lahmacun yeme yarışmasından daha fazla ilgi göreceğine inanıyorum. Beste yarışması gibi kültürümüze ve sanatımıza katkısı olan bu tür yarışmalar ve etkinlikler, şehrimizin “Marka Şehir” sıfatını her geçen gün daha da hak ettiği anlamına gelir. Bu etkinliğin gerçekleşmesinde önemli iş adamlarımızın sponsor olarak desteği de gerekli olabilecektir ve olmalıdır. Önemli etkinliklere sponsor olmak bir onurdur.

Gaziantepliler bazı konularda acele karar vermezler. Hatta Antep tabiri ile “hele dur yoorum, biraz düşünek” bile derler zaman zaman. Fakat karar verirlerse en iyisini yaparlar. Hadi en iyi beste yarışmalarından biri de Gaziantepte olsun inşallah. Bütün Gazianteplilere her türlü tehlikeden, kazalardan, sorunlardan uzak huzurlu, sağlıklı ve mutlu yıllar diliyorum. Kalın sağlıcakla değerli okurlarım…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.