1. YAZARLAR

  2. Baler Fidan

  3. GAZİANTEPSPOR KURTARILABİLİR Mİ ?
Baler Fidan

Baler Fidan

Yazarın Tüm Yazıları >

GAZİANTEPSPOR KURTARILABİLİR Mİ ?

A+A-

2,5 Milyon insanın yaşadığı bir şehirde statlar dolmuyor, alt yapıdan sporcu yetişmiyor, futbol ve spor adına önemli başarılar elde edilemiyorsa ciddi bir sorun olduğunu kabul etmek durumundayız. 

Gaziantep bulunduğu coğrafi konumu, kozmopolitik yapısı, stratejik önemi gereği her konuda marka değeri yüksek  bir il olmak mecburiyetinde.

Ve ayrıca her alanda olduğu gibi sporda da  Türkiye'nin hatta dünyanın en önemli merkezlerinden olmalı. Çünkü dünya sportif başarıları önemsiyor, spordaki başarınız ekonomik ve sosyal açıdan gelişmişliğinizin göstergesi oluyor.

O yüzden Brezilya çocukluğumuzun süper gücü değilmiydi.

Birde spora verilen önem kazanılan başarılar birlik beraberlik ve dayanışmanın dışa yansıması oluyor yanı dosta güven düşmana korku veriyor.

Hani; "Kendi spor değerlerine destek vermek için her fikir ve düşünceden  bir araya gelen insanlar daha önemli mevzularda neler yapmazlar"

Gaziantep özelinde bu düşünceleri sadece futbolla sınırlamak ta doğru değil basketbol, voleybol gibi takım oyunları ve bireysel spor branşlarında da başarılı olmak için mücadele edilmeli.

Toplumsal olarak İnternet ve akıllı telefon esaretinden ancak bu yolla kurtulabiliriz diye düşünüyorum.

Gaziantep yoğun nüfus ve önüne geçilemeyen iç-dış göç nedeniyle, çok ciddi bir genç nüfusa  sahip.

Bu genç potansiyeli ancak spor yoluyla kötü alışkanlıklardan uzak tutup, topluma faydalı bireyler haline getirebiliriz.

 

Belediyeler her semte halı sahalar yaparak sporu hobi olarak yapanlara olumlu  katkılar sağlıyor ancak kabul edelim ki sporun herkes tarafından hobi olarak yapılması belli bir süre sonra ondan vazgeçilmesini kolaylaştıracaktır.

Spor halı saha maçları ve yürüyüş parkurlarının dışına çıkarılmalı, bir istihdam modeli olarak değerlendirmeli.

Bunun için spor müdürlükleri ve  belediyeler düzenli spor yapanları profesyonel branşlara  teşvik etmeli onlara her türlü imkanı sağlayıp gerekli maddi destekler karşılık beklenmeksizin yapılmalıdır.

Bir çok ilde belediyelerin amatör spor kulüplerine ciddi maddi destekler verdiğini biliyoruz.

Bir çok profesyonel spor kulübünün bizzat yerel yönetimler tarafından finanse edildiği gibi.

Gaziantep'te her belediyenin değişik branşlarda spor kulüpleri olduğunu ve onların masraflarının belediyeler tarafından karşılandığı gibi.

Bunu imalı olarak yazmış olsam da, bunların sporun teşviki, spor kulüplerinin her branşta yaşatılması için doğru bir yöntem olduğunu, yerel yönetimlerin spora daha fazla destek olması gerektiği anlatmaya çalıştığımı belirtmeliyim.

Bu desteklere rağmen Gaziantep başta olmak üzere Türkiye'de kötü ve rant odaklı yönetim anlayışları sebebiyle spor kulüplerinin çok zor durumlarda olduğunu ve bir çoğunun kapanma noktasına geldiğini görüyoruz.

Maalesef ülkemizde spor denince futbol akla geliyor ve her organizasyon futbol üzerinden değerlendiriliyor.

Futbol kulüperinin özellikle şehir takımlarının ne durumda olduğu hepimizin malumu, yılların takımları lime lime dökülüyor.

Şuan can çekişmekte olan Gaziantepspor gibi.

İşler yoluna iken çok fazla tartışılmayan ve hatta tartıştırılmayan şeyleri, rüzgar tersten esmeye başladığında tartışmanın ne kadar anlamsızlaştığı, geç kaldığını üzülerek ve yaşayarak görüyoruz.

Gaziantepspor gerçeğinde filler tepinmiş maalesef çimler ezilmiştir. 

Biz her ne kadar geçmiş başarıları ve dünyaya kendini kabul ettirmiş bir  Gaziantepsporu yazıp çizsekte

Bu durum takımın çıkmaza doğru yol aldığı, bunu görüp türlü bahanelerle el uzatmayan şehri yönetenlerin GAZİANTEPSPOR sevenler tarafından küme düştüğü gerçeğini değiştirmez.

Gaziantepspor tükeniyor koskoca şehir seyrediyor.

Belediye başkanlarının bir tanesi çıkıpta bu takım hepimizin demiyor.

Hemde Gaziantepsporun başarısızlığı sonrası oy kaybedecek başkanlar bile.

Gaziantepspor kapanacak herkes akıl veriyor.

En kötüsü 6 organize sanayi bölgesi olan, binlerce fabrika ve on binlerce çalışanı olanların yaşadığı şehrin en önemli markası Gaziantepspor düşerken Gaziantep itibar ve prestij kaybediyor.

İtibar kaybediyor çünkü insanlar sizin en çok ihracat yapan il olmanıza değil takımınıza sahip çıkıp çıkmamanıza bakıyor.

Şuan her şey bitmiş sayılmaz ama çokta kolay değil.

Daha önce kamuoyu ile paylaştığımız kongre kararı ve içerisinde bulunduğum yönetim ve takımla ilgili görüşlerimi önümüzdeki günlerde paylaşacağım.

Çıkmadık candan umut kesilmez bu akşam ki Adanademirspor maçı umudumuzu tazeleyebilir.

Oktay hocanın samimiyeti ve takımın galibiyetten başka çaresi olmaması alınacak galibiyetin takımda bir özgüven oluşturacağı umutlarıyla Hayırlı Cumalar diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.