1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gaziantepspor isterse Otogarı verebilirim
Gaziantepspor isterse Otogarı verebilirim

Gaziantepspor isterse Otogarı verebilirim

HALİL ALPAY- EYÜP ÖZKANBüyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, kendisinin Gazinatepspor'a yardım etmediği yolundaki bazı söylentilere farklı bir...

A+A-

HALİL ALPAY- EYÜP ÖZKAN


Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, kendisinin Gazinatepspor'a yardım etmediği yolundaki bazı söylentilere farklı bir yaklaşım getirdi. Güzelbey yasalar gereği Gaziantepspor'a para yardımı yapmasının imkansız olduğunu, ancak Bursa'da olduğu gibi gelir getirmesi açısından otogarı Gaziantepspor'un işletmesine verebileceklerini söyledi.


Halil Alpay ve Eyüp Özka'a son dönemlerde spor dünyasında yaşanan tüm olayları ve gelişmeleri anlatan Güzelbey, birbirinden ilginç ve farklı mesajlar verdi. Güzelbey bazı çevrelerce otagar'ın Gazinatepspor'a verilmesi yolundaki önerilerine açıklık getirerek " Ben mesela Gaziantepspor'a otogarı hemen vermeye razıyım sıfır bedelle, sıfır bedelle alsın kendileri çalıştırsınlar hiç bedel almadan. O zaman bizim Gaziantepspor'a ancak böyle iyiliğimiz olabilir"dedi.


Güzelbey bu arada Gaziantepspor'a 3 kez para yardımı yapıldığını söylerken, bu yönde bazı olumsuzluk yaşandığı yolunda mesaj verdi. Yardımın tüm olarak Gaziantepspor'a aktırılmadığı yolundaki bu mesaj için Güzelbey şunları söyledi: "Gaziantepspor'a 3 defa 250'şer milyar miktarında bir para temin ettik verdik. Belki bunun içinde para vermeyenler vardır, yani organize edenlerden. Onun için yanlış bir şey anlaşılmasın. bizim organizasyonumuz 3 defa 250'şer milyar civarındaydı."


Güzelbey kongre kararı içinde şu açıklamayı getirdi ve "Gaziantepspor yönetimine bazı şeylerin tartışma yerinin basın olmadığını, bunları tartışma yerinin kongre olduğunu söyledim. Ben yinede aynı sözümde devam ediyorum, bu arkadaşlarımızın devam etmesinde yarar görüyorum. Ancak ekiplerinde eğer ciddi bir sorun yaşıyorsa kongreye giderler ekibi takviye ederler. Yoksa işleyen değirmenin boğazına durmak bizim için uygun olmadığı kanatindeyim"diye konuştu.

Başkan Gaziantepspor'da yıllarca yöneticilik yaptınız. Deneyimli bir spor yöneticisi olarak Gaziantepspor yönetim kurulunun tarzı hakkında görüşlerinizi öğrenebilirmiyiz?

Asım Güzelbey: Tabii ki bu yönetim tarzı hakkındaki görüş kulübün başarısıyla özdeştirilebilir. Ben şunu söyleyeyim bir çok kişinin düşüncesinin tersine, ben geçen sezon Gaziantepspor'un başarılı olduğuna inanıyorum. Çünkü hedef birinci ligde kalmak üzere konulmuştu. Bu çerçevede çok daha fazla para harcayan daha fazla yıldız oyuncuları olan Antalyaspor gibi takımlar küme düştüğü halde Gaziantepspor geçen sezon ligi orta sıralarda bitirmiştir. Buda bana göre başarılıdır. Onun dışındaki yönetim kurulu, yönetim tarzı hakkında konuşmak tabiki bizim için uygun değildir. O kendilerin takdiridir.

Celal Doğan yönetiminin Gaziantepspor yönetimini bırakmasında, İbrahim Kızıl'ın yönetime talip oluşunda ve sonrasında belirgin hatalar sizce nelerdir.

Asım Güzelbey: Şimdi zaten aynı ekip olarak devam ettiler diye değerlendirmiştik. Sayın Celal Doğan sporda son derece başarılı bir Belediye başkanıdır. Kendisini biz her zaman bu konuda takdir ediyoruz. Celal bey hep konuşmasında hiç unutmam bu ekibin desteklenmesini istemiştir. Bende şahsen Belediye başkanı olarak bu ekibi destekledim. Sonra aralarında bir şey olmuştur, olmamıştır tabii ki bu benim sorunum değil. Ama biz şehir olarak elimizden geldiğinde bu takıma yardımcı olmak zorundayız. Çünkü bu takım kimsenin malı değildir bu şehrin malıdır. Bunu sadece Belediyeler olarak değil, bu şehirde yaşayan sorumlu olan herkesin ben bu takıma sahip çıkması gerektiğine düşünüyorum. Ama sahip çıkmayı herkes para vermek olarak değerlendiriyor, hayır para vermenin dışında da bu takımın sorunlarını çözmede bir çok yapacak şey var diye düşünüyorum.

Gaziantepspor yönetimine, yönetim biçimi konusunda hiç uyarınız oldu mu? Bu uyarılarınız dikkate alındı mı?

Asım Güzelbey: Şimdi mevcut yönetim kuruluna dışardan müdahele etmenin doğru olmadığına inanıyorum. Ancak bu arkadaşlarımız bize geldikleri zaman bir takım sorunlar olduğunu söyledikleri zaman biz bu sorunların çözüm yolunun kongre olduğunu söyledik. Daha sonra biz kendilerini ziyaretimizde de arkadaşlarımızın yönetime devam etmelerini ancak aralarında bir sorun varsa çünkü bir takım konular basında kamuoyunda tartışılıyor. Bunların tartışma yerinin basın olmadığını, bunları tartışma yerinin kongre olduğunu söyledim. Ben yinede aynı sözümde devam ediyorum, bu arkadaşlarımızın devam etmesinde yarar görüyorum. Ancak ekiplerinde eğer ciddi bir sorun yaşıyorsa kongreye giderler ekibi takviye ederler. Yoksa işleyen değirmenin boğazına durmak bizim için uygun olmadığı kanatindeyim.

2005-2006 futbol sezonunda Gaziantepspor'a Belediye olarak veya araç olduğunuz sivil toplum örgütlerince ne kadar katkıda bulundunuz?

Asım Güzelbey: Burada maddi katkı çok önemli değil. Bizim için önemli olan manevi katkı biz onların daima arkalarında destek olduk. Belediye bütçesinden yasal olarak 5216 sayılı yasayla Belediye bütçesinden profosyonel takımlara para vermek mümkün değildir. Bu yasa 2004 yılının Ağustos ayında yürürlüğü girmiştir. Yani biz Belediye başkan olduktan 3 ay sonra yürürlüğü girmiştir. Dolasıyla eski yönetim zamanındaki devirle şimdiki yönetim arasındaki devir arasında çok fark vardır. Buda yasal boyuttan kaynaklanmaktadır. Onun için bizim Belediye olarak verdiğimiz her hangi bir para yoktur. Ancak iş adamlarından, bu şehri seven insanlardan ve sivil toplum kuruluşlarından bu takıma destek olması gerektiği konusunda destek vermelerini söyledik. Ve zannediyorum ki 3 defa 250'şer milyar miktarında bir para temin ettik verdik. Belki bunun içinde para vermeyenler vardır organize edenlerden onun için yanlış bir şey anlaşılmasın. bizim organizasyonumuz 3 defa 250'şer milyar civarındaydı. Tabii ki bu yönetimin harcadığı paranın yanında az bir para çünkü ben yönetimin bu işe çok daha fazla para harcadığını inanıyorum. İyi niyetle çalışıyorlar, çabalıyorlar ben onun için mevcut yönetimin kongreye kadar yoluna devam etmesini uygun buluyorum.

Yöneticilerden Ömer Çelik "Kasamızda 5 trilyonumuz var" dedi. Bu durumda Gaziantepspor'a bu sezon katkıda bulunmayı düşünüyormusunuz?

Asım Güzelbey: Bu maddi katkı mı, yoksa manevi katkı mı? Eğer manevi katkıysa tabii ki her türlü desteği sağlayacağız. Şimdi bakın belediye olarak bizim buraya her hangi bir maddi katkı sağlamamız yasal olarak mümkün değil. Ancak biz futbolculara teşvik primi şeklinde ancak bizim kendi futbolcularımıza vermemiz mümkün olabilir. Ama bizim şu anda yasal olarak Gaziantepspor'a maddi destek sağlamamız mümkün değil.

Kalıcı kaynak sağlanamaz mı? Mesela Kayseri Belediyesi özellikle Bursa belediyesi otogarın gelirlerini Bursaspor'a aktarıyor. Bizde öyle şey yapılamaz mı?

Asım Güzelbey: Otogarı büyük ihtimalle Bursaspor'a vermişler. Bizim Gaziantep'deki otogarın belki durumunu biliyorsunuz. Otogar Gaziantep'de her ay 20-25 milyar zarar ediyor. Bu ayrı bir yürek acısı onun için oraya girmek istemiyorum. Ben mesela Gaziantepspor'a otogarı hemen vermeye razıyım sıfır bedelle, sıfır bedelle alsın kendileri çalıştırsınlar hiç bedel almadan. O zaman bizim Gaziantepspor'a ancak böyle iyiliğimiz olabilir.

Serdar, Ömer ve Sezgin Eskişehirspor'a verildi. Bu transferde Maliye Bakanı Kemal Unakıta'ın büyük rolü var. Büyükşehir Belediyespor bu transferden para kazandı mı? Ne kadar transfer ücreti alındı?

Asım Güzelbey: Tabii biz bu işten çok ciddi bir para aldık. Tam rakamı şu anda şimdi bilmiyorum. Ama maliye bakanımız gerçekten devreye girdi. Biz bu çerçevede Serdar, Ömer ve Sezgin özellikle bize göre 1. lig futbolcusudur. Biz o zaman dedik ki ilk önce ilk hak Gaziantepspor'un dedik. Ve biz Gaziantepspor kulübüne dedik ki bu 3 tane futbolcuyu size bedelsiz verelim dedik ve karşılığında hiç bir futbolcu istemiyoruz dedik. Parada istemiyoruz, futbolcuda istemiyoruz dedik. Ancak onlar bunlar bize yaramaz biz almıyoruz dediler. Bizde Eskişehir kulübüyle anlaşarak hem bonservis bedeliyle hemde ciddi rakam alıp onları verdik.

Başkan transferde ne kadar para aldınız rakam tam belli değil mi?

Rakamı tam olarak bilmiyorum ama tabikii bizim rakamı bu şekilde açılmamızın sakıncası var. Mali açıdan sakıncası var.

Sayın Celal Doğa'ın Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesinde Gaziantepspor başkanı olmasının katkı oranı nedir?

Asım Güzelbey: Tabii ki spor bu şehrin bir gerçeği. Celal beyde başarılı bir Belediye başkanıdır. Kendisi özellikle futbol konusunda hakikaten bizde takdir ediyoruz kendisini. Ama o günün şartlarıyla bugünün şartları arasında çok fark vardır. Özellikle yeni çıkan yasayla Belediye başkanlarının kulüp başkanı olamaması belediyelerle kulüp arasındaki organik bağı koparmıştır. Belediye başkanının kulüp başkanı olmadığı bir yerde belediye'nin zaten kulübün içine elini sokması doğru da değil. Çünkü yasal bir boyutu var. Onun için herkes Celal beyin zamanındakini şu andaki belediyeden beklerse bu mümkün değil çünkü yasal bir problem var. Aslında doğrudur, yanlıştır ben onu tartışmıyorum ama belediye başkanları kulübe mutlaka destek olması lazım. Bizde bu çerçevede elimizden geleni yapıyoruz. Ama belediye başkanları kulübü karıştırıcı olmamalıdır. Ben onun için dikkat edersiniz, mevcut bir yönetim var mevcut bir yönetime de destek vermek lazım. Haa mevcut yönetim biz bu işi yapmıyoruz derse o zaman yapan arkadaşları çıkar biz onlara destek olalım. Bu arkadaşlar devam etsin onlarada destek verelim.

GASKİ ve Büyükşehir Belediyespor'a başkan olanların gönderiş biçimi hiçte şık olmadı. Mesela bir Asım Kuyucu'nun gönderilmesi, bu konuda neler söyleyeceksiniz?

Asım Güzelbey: Bu bir bayrak yarışıdır. Bu arkadaşlarımızın hepsi devirlerinde başarılı olmuşlardır. Asım Kuyucu takımı şampiyon yapmıştır ama bir insan oturup koltuğa devam etmemelidir. Bunların yeri kongredir, kongrede başka arkadaşlar başkan olmuştur. Bu kongrenin sonucuna da saygı göstermek gerekiyor. Hiç kimseyle de her hangi bir kırgınlığımız olmamıştır.

GASKİ ve Büyükşehir Belediyespor'da Teknik Direktörler içimizden çıkan antrenörler. Bu arkadaşlara bütçemiz bu kadar bütçemiz bu kadar bu takımla başarılı olun diyor takımı güçlendirmek için bir çabanız olmuyor. Ama Suat Kaya geldiğinde önemli transferler, takviyeler yapıldı. Ödemeler günü gününe yapılıyor bizden olanlara haksızlık yapılmıyor mu?

Asım Güzelbey: Ben tam tersi yerli antrenörün yerlisininde yerlisinden yanayım. Ben Mehmet Şaha'ın gönderilmesine muhalefet ettim ancak o zamanki yönetim biz artık Mehmet Şahan ile yollarımızı ayırmak zorundayız. Bizde o zaman kendi başınızın çaresine bakın dedik. Bence biz müessese, şehir takımları olarak başarılı olmak istiyorsak yerliyi değil yerlininde yerlisini almak zorundayız. Biz bu sene tamamen öze döndük, GASKİspor bu sene farklı yapıya kazandırdık ve bir futbol okulu şekline getirdik. GASKİspor'un şu anki foksiyonu Gaziantep'e ve Türk futboluna futbolcu yetiştirmektir.

Bu sezon GASKİ ve Büyükşehir Belediyespor'un hedefleri Teknik Direktör başarılı olmayınca takımları takviye mi edecek yoksa teknik adamları mı değiştireceksiniz?

Asım Güzelbey: Ben hiç antrenör değiştirmekten yana değilim. Ben Ali Güneş'e de zamanında destek verdim. Şimdiki arkadaşlara da destek veriyorum. Şu anda çok yoğun olmama rağmen Nevşehir'e gittim, kampa katıldım futbolcularla ve teknik adamlarla konuşarak onlarla sohbet ettim.

Tahir Tekin Öztan sizin aracılığınızla başkanlığı getirildi. Neden sonuna kadar arkasında durmadınız?

Asım Güzelbey: Şimdi bunlar başarıyla ilgili. Şimdi takım başarılı olursa arkasında durmak zorundasınız. Ama takım başarılı olmazsa bu başarısızlığın yeri kongredir, kongrede de delegeler hangi yönde oy kullanırsa biz onu kabul etmek zorundayız.

Celal Doğan yönetimindeki gibi 3 takım tek başkan formülünü ne zaman uygulamayı düşünüyorsunuz?

Asım Güzelbey: Kesinlikle tavsiye ederim. Çünkü biz belediye başkanı olduktan sonra sayın Celal Doğan yönetimi Büyükşehir Belediyespor'u bize devretmek istediğini söyledi. Bizde o zaman kendilerine demişizdir ki;

"bu yanlış olur veriyorsanız 3'ünü birden verin, alıyorsanız 3'ünü birden alın" demişizdir. Arkadaşlarımız hala canlı şahidir bunun ama o zaman hayır biz Belediyespor'u istemiyoruz demişlerdir ve bizde Büyükşehir Belediyespor'a sahip çıktık o zaman şampiyon yaptık ertesi sene GASKİspor'a sahip çıktık GASKİspor'u da şampiyon yaptık.

Büyükşehir Belediyespor'un hedefimiz Play-Off demesini sıcak buluyor musunuz? Büyükşehir Belediyespor süper lige çıktığını düşünürsek size göre sakıncaları neler olabilir?

Asım Güzelbey: Bana göre hiç bir sakıncası yok, biz bu sene hedefimiz play-off, önümüzdeki senede hedefimiz süper lig. Zannetmiyorum her hafta bu şehirde bir maç olacaktır.

Amatör futbol takımları yoksulları oynuyor. Fakat sponsoru Belediye olan veya kurum takımları birde tesadüfen sponsoru olan ne zenginleri bu adeletsizliği gidermek için bir çabanız olacak mı?

Asım Güzelbey: Bu belediyenin çabası olmaz. Ben aslında kamu kuruluşlarının profosyonel futbolda da olmasına taraftar değilim. Bizim görevimiz daha çok amatöre destek vermek semt sahası yapmak futbol okulu açmak ama şartlar bunu gerektirdi. Bizde bu şekilde yolumuza devam ediyoruz. Bakalım belediye olarak ne yapabiliriz, ona belediye olarak ona yardım etme imkanımız var.

Malatya'da gördük. Bir üst geçide Bülent Korkmaz adı verilmiş. Böyle yüreklendirici davranışları sizlerden ne zaman göreceğiz?

Asım Güzelbey: Şimdi biz üst geçitlere, caddelere, yollara isim vermeyle bir yönetmenlik hazırladık. Bu bizim dönemimizde çıkmıştır. Bu yönetmenliği uygun olan arkadaşlar müracat ederlerse ve yahut kamuoyundan bize böyle bir talep gelirse bunu meclis gündemine alır konuşuruz.

Ama başkan o şahıslardan böyle talep gelmez?

Asım Güzelbey: şahıstan gelmez ama birisi öneride bulunur. Tabii yani dünya çapında öne sahip olmuş şehrimizi tanıtanların ismini vermek onure edici bir şey.

Mesela bir örnek Talat Özkarslı?

Tabii bu bir üst geçide değilde bir spor tesisine adını vermekde fayda var.

Ömer, Serdar ve Sezgi'i gönderdiniz ama yerlerine önemli bir yıldız alınmadı? Sizce Büyükşehir Belediyespor bu kadroyla ligi götürebilir mi?

Asım Güzelbey: Bu kadro ligi götürür. Çünkü Ömer'de geldiği zaman yıldız değildi, Serdar geldiğinde Mardinspor kapı dışarı etmişti. Ama bunlar bizde yıldız oldular.

İlk kez Teknik Direktörlük yapacak olan İsmet Savcılıoğlu'na güveniyor musunuz. Başarılı olabilir mi, sonuna kadar destek veriyor musunuz?

Asım Güzelbey: Biz İsmet Savcılıoğlu'na güvenmeseydik o göreve getirmezdik. Ben daha önce de söylediğim gibi ben yerlininde yerlisinden yanayım. İsmet Savcılıoğlu'na sonuna kadar destek vereceğim. Dediğim gibi yerlinin yerlisinden yanayım.

Yerlinin yerlisi deyince Antep'li mi demek istiyorsunuz?

Asım Güzelbey: Yerlinin yerlisi deyince tabii ki Antepli. Şimdi zamanında yabancı antrenör getirilmesine karşıyım. Daha önce Walter Zenga'yı getirmek yerine Sakıp Özberk Gaziantepspor'a getirilseydi daha başarılı olurdu.

Faik Demir, son iki sezondur GASKİspor'da Faik hocadan bir şeyler bekliyor musunuz? Sizce bu sene ne yapabilir?

Asım Güzelbey: Ben bu sene Faik hocadan patlama bekliyorum, GASKİspor'u bir üst kategoriye çıkarmasını bekliyorum. Büyükşehir Belediyespor'da bazı futbolculardan da patlama bekliyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.