1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. Gaziantepliler olarak bu şehirlerden neyimiz eksik
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

Gaziantepliler olarak bu şehirlerden neyimiz eksik

A+A-

Aslında uzun süreden beri yazmayı düşünüyordum ama sürekli öteliyordum.. Kent konseyi toplantısında konusu açılınca, hele hele bir eski belediye başkanı buraya kocaman bir cami yapalım deyince, Kamil Ocak Stadının yeri için “artık sırası geldi” dedim..Bunu daha önce Gaziantep’in ağası olarak tarif edilen Sayın Abdülkadir Konukoğlu dile getirmiş, hatta maketini bile yaptırtmıştı. Ama orada vatandaş Kamil Gereçci’nin hak olarak koyduğu tavır tüm şehrin hafızasına yer etmişti.. Evet Kamil Ocak stadı için biliyorsunuz ilk karar alındığında bizde gazete olarak tepkimizi koymuş ve “burasını beton yığınına çevirmeyelim. Kentin tam ortasında meydanımız eksik” diyerek yetkilileri uyarmıştık. Sayın Asım Güzelbey’de aynı fikirdeydi, bu yönde iyi mücadele verdi ama yalnız bırakıldı. Sayın Fatma Şahin, o kadar kararlıydı ki, meydan projesini seçim programına koydu ve burasını kesinlikle meydan yapacaklarını söyledi.. Ama zaman içerisinde meydan fikri yerini yavaş yavaş Cami’ye, AVM’lere ve konut yapılmaya dönüştürüldü.. İtiraz edenlerin ağzına bir parmak bal çalmak için de küçük bir alanın meydan yapılacağı belirtildi.

BU ŞEHRE BÜYÜK BİR CAMİ KADAR MEYDAN DA LAZIM

Şimdi böyle yazıyorum diye, birkaç yobaz çıkabilir ve “Cami’yi karşı mı çıkıyorsun” diyebilir” Ben onların ne niyetle söylendiğini bildiğimden hiç ciddiye almayacağım.. Kentin merkezi zaten trafik yüzünden kilitlenmiş durumda. Vali bile buna çözüm adına vilayetin taşınması için harekete geçti.. Mesele kent merkezini rahatlatmak ve Gaziantep’in sembolü olabilecek bir meydan yaparak, hayır duaları almak.. Onun için Cami konusunu daha önceleri yazdığım gibi, şehrin daha görünebilir, daha büyük, daha muhteşem olacak bir yerine yapmak lazım. Bakın Sayın Cumhurbaşkanı İstanbul’daki o kadar büyük tarihi eserlere rağmen Çamlıca tepesine muazzam bir cami yaptırıyor. Bizde Gaziantep’e merkeze değil de sembol olabilecek, her yerden görünebilecek muhteşem bir camii yaptırabiliriz.. Ana fikrim budur, asla değiştirmem..

BU İLLERDE TOKİ DEĞİL HALK KAZANDI

Gelelim asıl söyleyeceklerime.. Birçok ilde yeni statlar yapılıyor.. Eskileri de şehir merkezinde olduğundan buraları halkın yararlanabileceği bir alana dönüştürülüyor.. Bunlar meydan, yeşil alan ve çeşitli etkinliklerin yer alacağı bir yer haline getirilebiliyor. Örnek iller çok.. En başta Eskişehir.. Bursa.. Sivas.. Ordu.. Adana.. Malatya.. Trabzon.. Antalya.. Mersin.. Samsun.. Diğerleri de olabilir, bildiklerim bu kadar.. Bunların beton yığınına dönüştürülmemesi için gerek STK’lar, gerekse de Kent Konseyleri harekete geçmiş ve sonunda hedeflerini gerçekleştirmiş.. Bunları gittiğim toplantılarda öğrenince inanın çok etkileniyorum.. Hele Sivas’taki mücadeleyi anlattılar inanamadım ama kıskandım doğrusu.. Nihayetinde tuttuğunu koparmışlar. Trabzon’da da Mimarlar ve Mühendis odaları mücadele veriyor.. Adana’da Kent Konseyi mesela.. Bizde de bir ara Mimarlar Odası başta olmak üzere bazı STK’lar Kamil Ocak Stadının yerine meydan yapılması için çaba gösterdi. Hatta Sıtkı Severoğlu döneminde proje yarışması düzenlendi..

VALİ YERLİKAYA VE ŞAHİN’DEN BUNU İSTEMEK HAKKIMIZDIR

Şunu çok net ifade etmeliyim.. Sayın Vali Ali Yerlikaya dahil, Sayın Fatma Şahin, Kamil Ocak’ın yerinin meydan olmasını istiyor. Zaten tek düşünceleri bu.. Çünkü Vilayeti de hesaba kattığımızda Gaziantep’in tarihi bölgesi müthiş bir kimliğe kavuşturulacak. Kale, tarihi çarşılar ve son olarak harekete geçilen Panorama Müzesiyle birlikte Kamil Ocak’ın yerine yapılacak meydan bu şehrin aydınlık yüzü olacak.. Demem odur ki, Gelin hep birlikte el ele verelim ve bu alanı meydan yapmak için harekete geçelim.. Öncülüğünü Sayın Vali Ali Yerlikaya ve Sayın Fatma Şahin yapsın.. Burada özellikle Sayın Yerlikaya’ya seslenmek istiyorum.. Biliyoruz ki Valiler gelip geçicidir.. Ama görev yaptıkları kentlerde yapılacak bir hizmet, bırakılacak bir eser, onu ölümsüz kılacaktır.. Zor bir iş elbette.. Ama bir şey yapılacaksa zor olanı gerçekleştirerek yapılan makbuldür.. Zaten vilayet binasının yıkılması kararını alarak bir ilki gerçekleştirdi.. Ama bu Gazianteplileri kesmez.. Arkası gelmeli mutlaka.. İşte bunun devamını sağladığı takdirde, adı bu kentin tarihine altın harflerle yazılacaktır.. Sayın Fatma Şahin de zaten söz vermişti. İktidarın bu kadar güçlü olduğu bir dönemde, gelin hep birlikte Milletvekillerimizle, belediye başkanlarımızla, Sivil toplum örgütleriyle el ele verip, başka şehirlerde gerçekleşen bu konuyu bizde gerçekleştirelim.. Bizim o şehirlerden o şehri yönetenlerden, o şehrin STK’larından aşağı kalır yanımız yoktur.. Gaziantepli farkını hissettirelim.. Kurtaralım bu yeri ve şehir meydanını hayata geçirelim..

FATMA ŞAHİN DEDİKODUSU VE GELİŞMELER

Aslında yazmaya bile gerek duymuyorum.. Çünkü bazı kişilerin ekmeğine yağ sürmek istemiyorum.. İşleri güçleri kalleşlik.. Belden aşağı vurmak.. Sonra da Fatma Şahin’in yanında yer almak.. Alıyorlar da nihayetinde.. Zaten Sayın Şahin ne çekiyorsa güvendiği, destek verdiği, hatta allayıp pulladığı kişilerden çekiyor.. Beş para etmez adamları, gerçek kişiliklerini yeterince tanımadığı için bu şehirde itibarlı kılacak yanlışlar yapıyor.. Orası ayrı bir konu elbette.. Ama yazılmalı, söylenmeli mutlaka.. Özellikle parti içerisinden darbe vurulmak isteniyor. Bunların tek hesabı rant, çıkar.. Herkesi birbirine düşürmek, dedikodu üretmek ve bundan nemalanmak.. Belediyeler arasına nifak sokmak, başkanlara yalan haber ulaştırmak, parti içerisinde bol bol dedikodu yapmak..

 

SÖYLENTİLER ÖNCEDEN DE VARDI

Biliyorsunuz, daha önce Sayın Fatma Şahin’i eşi ile ilgili dedikoduyla yıpratmaya kalkıştılar.. Bu tutmayınca bu kez imza yetkisi alındı demeye başladılar.. Tabii buna atlayan SAZAN’lar çok olduğu için fısıltı gazetesi epeyi tiraj yaptı. Son hamle ise Kadir Topbaş gibi görevinden alınıyor haberi uçuruldu.. Öyle ki sosyal medyada kıyametler koptu.. Cuma günü Cumhurbaşkanı çağırdı dedikodusu, o sırada belediyeler birliği nedeniyle Ankara’da olması hasebiyle epeyi inandırıcı bulundu.. Ama sonra onun da yalan olduğu ortaya çıktı..

ARTIK SİYASİ ÇEVRESİNİ İYİ GÖRMELİ..

Şunu söylemek zorundayım.. Sayın Fatma Şahin’in eleştirilecek çok yanlışı var.. Sanırım en fazla bu sütunlarda eleştirilmiştir.. Ama bizim işimiz kişilerle olmadığından, hele hele bir çıkar ve rant hesabı yapmadığımızdan, yanlışları nasıl söylüyorsak, doğruları da aynı şekilde dile getirmeliyiz.. Sayın Şahin’in hiç değilse bundan sonra çevresine daha iyi bakmalı, asalakları temizlemeli, kendisine inananlara cesaret verici hamleler yapmalıdır.. Yaptıkları çalışmalara karşılık hiçbir şey yapmayanların takdir gördüğü, makbul sayıldığı bir anlayış ile şevki kırılan, özellikle belediyedeki düzgün kişiler ile partisinde olup biten çirkinlikler karşısında susup kenara çekilenlerin kendisine asla zarar vermediğini görmelidir..

SON SÖZÜM; Varsayın ki, Fatma Şahin görevden alındı.. Yerine getirilecek hangi kişi, şu anda Gaziantep için O’nun yaptıklarını yapabilecektir.. Söyleyin lütfen..?? Varsa öneriler, beni ikna edin.. Hatta bu köşede yazmayı görev sayarım.. HEPİNİZE İYİ HAFTALAR

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum