1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gaziantepli vahameti bilmeli
Gaziantepli vahameti bilmeli

Gaziantepli vahameti bilmeli

CHP Gaziantep Milletvekili Dr.Bayram Yılmazkaya, vaka ve vefat sayısının her geçen gün arttığı ilimizde yeni tedbirler alınması gerektiğini söylerken, bazı önerilerde bulundu.

A+A-

Öncelikle durumun vahametinin Gaziantep halkına iyi anlatılması ve vaka sayılarıyla ilgili şeffaf olunması gerektiğini söyleyen Yılmazkaya, 65 yaş üstü ve ulaşımda yeni tedbirler alınması gerektiğini belirtti. Hastanelerin dolu olmasından dolayı pozitif çıkan hastaların evlerine gönderildiğini, bununda insanların psikolojisini bozup ölüme terkedildikleri hissine kapılmalarına neden olduğunu belirten Yılmazkaya, “Ya belli yurtlar bu iş için organize edilsin ya da sahra hastanesi kurulsun” dedi.

HALKA O KORKUYU YETERİNCE VEREMEMİŞİZ

Dr. Bayram Yılmazkaya, Gaziantep’te idarecilerin koronavirüsle ilgili büyük bir mücadele verdiğini ancak halkın kurallara yeterince uymamasından dolayı vakaların arttığını söyledi. Yılmazkaya, “Gaziantepli önlemlere uymuyor, sokağa çıkma yasağı olduğu gün 8 Şubat’a,  Düztepe’ye gittim sanki oralarda yasak yoktu. Bir kere halkımızın bilinçlenmesi lazım. Demek ki biz Gaziantep halkına o korkuyu yeterince verememişiz. Gaziantep’te hastaneler dolu. Türkiye’nin diğer illeri arasında en kötülerden. Ölümün neredeyse üçte biri Gaziantep’ten. Hatta bir ara yarısı buradaydı. Gerek fabrikalardaki işçilerin durumu, gerek salgının durumu gerek hastanelerdeki yoğunlaşma hepsini birebir takip ediyoruz.  İdareciler ellerinden geleni yapıyorlar, halkımızın bilinçlenmesi lazım. Halk Gaziantep’in kötüye gittiğini bilmeli ve çoluk çocuğu için kendi sağlığı için kendi önlemini kendi almalı. Gaziantep’in 15 gün veya 1 ay yaşam tarzını düzenleyici bir döneme girmesi lazım.” dedi.

PANDEMİ KURULUNA İLAVE KİŞİLER ALINMALI

Pandemi Kuruluna bazı tavsiyelerde bulunan Yılmazkaya, “Biincisi şeffaf olmalıyız. Saklayarak, gizleyerek, birşeyler yokmuş gibi davranarak bu virüsle mücadelede halkı yanımıza çekemeyiz. Yani gerçekten Gaziantep’teki durumun vehametini şehrin idarecilerinin anlatması lazım. Şeffaflık mutlaka lazım. Gaziantep halkı Gaziantep’in vahim durumda olduğunu bilmeli, çoluğunun, çocuğunun, yaşlısının tehlikede olduğunu bilmeli. İkincisi pandemi kuruluna ilave kişiler alınmalı. Akıl almak için pandemi kurulunda bazı değişimler yapılmalı. En son tabip odası başkanı alındı, bu kurulda akıl verenin artması lazım. Üçüncüsü şehir için toplu taşımalarda yolcu sayısı azaltılmalı. Trenler, minibüsler, servisler tıkış tıkış evet ekonomik boyutu var. Ama bunlara gerekirse nakdi yardım yapılabilir” diye konuştu.

65 YAŞ ÜSTÜNE HAFTA SONU SIKITLAMA GELMELİ

Tavsiyelerine devam eden Yılmazkaya, ”65 yaş üstüne özellikle hafta sonları yasak gelmeli. Çünkü Gaziantep’te ölenlerin hepsi 70 yaş üstü hatta 73 yaş üstü. Bu konuda bakanlığı da uyardım. Buraya bakanlar kurulundan bilim kurulundan insanlar geldi çalışma yaptılar. Bakandan Gaziantep halkına seslenmesini ve sokağa çıkmamalarını, maske takmaları konusunda uyarıda bulunmasını istedim. Gaziantep’teki salgının boyutunun Gaziantep halkına panik yaptırmadan hissettirilmesi lazım. O da şeffaflıktan geçer. Sağlık ordumuzda tükenmişlik var, yoruldular. Bir doktor 30-40 hastaya bakıyor. Özellikle hemşirelerin yeniden otellerde kalmaları gerekiyor. Bizim bu mücadeleyi tekrar başlatmamız lazım. Gaziantep salgın bakımından iyi bir noktada değil, çok kötüde değil ama yeterli önlemleri almadığımız takdirde daha fazla ölümlerin, daha fazla sayıların artışını göreceğiz. Hem Gaziantep halkının hemde idarecilerin salgının önüne geçmek için ciddi karar alması lazım” dedi.

YURTLAR AYARLANABİLİR VEYA SAHRA HASTANESİ KURULABİLİR

Hastanelerde yer olmadığı için çok şikayeti olmayan pozitif vakaların evlerine gönderildiğini, bu insanların koronavirüsüm diye paniğe ve korkuya kapıldığını söyleyen Yılmazkaya, “Esasen çok şikayeti olmayan insanların hastanelerde kalması doğru değil. Ama adam evde korkuyor. Günde 3-5 kişi beni arıyor, beni eve gönderdiler, benim ateşim var nefes darlığım var diyor. Aslında ateşi normal ama adam korkuyor, evinde ölüme terkedilmiş hissediyor. Hafif bir nefes darlığını öleceğim zannediyor. Psikolojileri bozuluyor, korkularını evde atamıyorlar, sağlıkçıların olduğu bir ortamda korkularını yenmeleri gerekiyor. Ya bu vakalar için belirli yurtlar ayarlansın ya da bir sahra hastanesi kurulsun. İnsanlar eve gönderilmeden en azından tedavinin bir kısmı doktor, hemşire gözetiminde yapılmalı” şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum