1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. GAZİANTEPLİ KASAPLARIN SESSİZ EYLEMİ VE ÖTESİ
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

GAZİANTEPLİ KASAPLARIN SESSİZ EYLEMİ VE ÖTESİ

A+A-

Gaziantepli Kasaplar Canlı Hayvan arzındaki olumsuz gidişata dikkat çekmek için bir günlük uyarı eylemi yaptılar.

Son derece nitelikli ve etik kurallar içinde yapılan bu eylemin karşıtı ya da hedef aldığı bir taraf yoktu.

Kasaplar ne müstahsille ne de canlı hayvan satıcılarıyla taraf oldu. Amaç ihracat rejiminin yanlışlığına ve izlenen genel politikaya atıfta bulunmaktı.

Uzunca bir süreden beri Canlı Hayvan stoğundaki azalma ile birlikte et ihtiyacındaki daralma, başta Gaziantep olmak üzere bütün Türkiye'yi tehdit eder bir hal almıştı.

Hükümet önce Canlı Hayvan ve Et İthalatına yöneldi. Üretime dayanmayan, salt harici hazır etin ve Canlı hayvanın iç tüketime sunulmasıyla oluşan geçici ve kısmi rahatlama, bu kez akla ziyan bir canlı hayvan politikasıyla keskin bir "U" dönüşü yaptı.

Küçükbaş Canlı Hayvanımız ihracata gönderilmeye başlandı. Hızla erimeye başlayan Küçükbaş Canlı Hayvan stoğumuz yakın bir gelecekte iç tüketimi karşılayamaz bir hale gelirse şaşırmayalım.

Et ve Canlı hayvan konusunda da bir taraftan ithalatçı diğer tarafından ihracatçı konumundaki Türkiye'de bir mantık ve matematik hatasının olduğu mukakkak.

Gaziantepli Kasaplar bu konuyu sayısız kere dile getirmelerine rağmen ne bir sonuç alabildiler, ne de bir muhatap bulabildiler.

Bu sessiz uyarı eylemi akibetine doğru sürüklenen et'in, üreticiden, tüketiciye kadar uzanan bu zincir içindeki yaşanan hatalara dikkat çekmek amaçlı ve masum bir çığlık olduğu mukakkak.

Ancak olayı sanki Gastronomi Festivalini sabote etmeye yönelikmiş gibi algılayarak, komplo teorileri üretmek bir o kadar kara mizah.

Konuyla ilgili olarak geniş kapsamlı ve akademik bir rapor hazırlayarak, meselenin il bazındaki muhatabı olan Tarım İl Müdürüne sunmak istediklerini söyleyen Mustafa Cingisiz ve Eyüp Maydanozoğlu azarlandıklarını ve sunmak istedikleri raporun ise reddedildiğini söylüyor.

Bu zamana başarılı çalışmaları ve kurduğu diyaloglardaki samimiyetiyle öne çıkmayı başaran Tarım İl Müdürünün en hafif tabirle karşılıklı olarak yanlış anlaşıldıklarını ümit ediyorum.

Başta Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in yaşanacak kriz konusunda Gaziantep'le bakanlık arasındaki yumuşak geçişte önemli bir rol oynayacağını, Vali Davut Gül'ün bu manada Kasapları mülki kata davet ederek meseleyi yerinde tetkik edeceğine inanıyorum.

Zira Türk halkının et ihtiyacı, Katar'lıların dolarından daha az değerli değil. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.