1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Gaziantepli kadınlar ezber bozuyor
Gaziantepli kadınlar ezber bozuyor

Gaziantepli kadınlar ezber bozuyor

Ulusal boyutta başarılı kadınları GAGİKAD buluşturdu

A+A-

GAGİKAD ulusal başarılara ulaşmış kadınları kendi platformunda ağırladı.  Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi, insan hakları ve Anayasa hukuku Profesörü Dr Şule Özsoy Boyunsuz, KAGİDER VE SEDEFED yönetim kurulu başkanı Emine Erdem , uluslararası iş Kadını, sanayici ve yazar Zuhal Mansfield , GAGİKAD’ın düzenlediği konferansta önemli bilgiler verdi.  GAGİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Dr Beril Özlem Leylek’in açılış konuşmasını yaptığı konferansta dikkat çekilen bilgilere yer verildi. Leylek, ““Ezber bozan Gaziantep’in akıllı kadınları. Bu şehrin sizlere ihtiyacı var. Biz önce şehrimizde sonra ülkemizde elimizden geleni yapmak zorundayız. İlla ki başaracağız. Sizlerle birlikte bu şehirde ezber bozmaya devam edeceğiz , birlikte hak ettiğimiz hedeflere ulaşacağız” dedi. 

SERGİ AÇILDI

Program Kadın sanatçı Esin Atasever’in 50 eserlik karma sergisinin açılışı ile başladı. Sergi sonrası Zuhal Mansfield’in imza günü yaptı. İmza masasında sıra oluşturan misafirlere kitapları GAGİKAD derneği tarafından hediye edildi. Kitapların tüm gelirinin Darüşşafaka Vakfına bağışlandı.  5 Aralık kadının seçme ve seçilme hakkını kazanmasına ithafen düzenlenen programda GAGİKAD üyesi İlknur Akköz tarafından hazırlanan kısa film gösterimi ile programa devam edildi.

KOLTUKLAR İŞGAL ALTINDA

GAGİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Dr Beril Özlem “Başardık. Yine bir ilki başardık. 500 Kadın burda konferans dinlemek için yarışa girdik. Sizlerle birlikte bu şehirde ezber bozmaya devam edeceğiz , birlikte hak ettiğimiz hedeflere ulaşacağız. 1934’de verilmiş hakkımızı yeterince kullanamıyor ve eşit temsil edilemiyoruz. Dünyada ki birçok medeni ülkeden önce , deha zekâsı ile, ileri görüşü , sayısız kalkınma projesi ile Türk kadınını hayata dahil eden , yücelten , onurlandıran , güçlendiren , liderimiz , hemşerimiz, adaşımız , Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e sonsuz minnetimizi sunuyorum. Bizler yasalar önünde her ne kadar eşitlenmiş olsak ta ,maalesef cumhuriyet ile bizlere altın tepside sunulan hiçbir hakkımızın tam değerini bilemiyoruz . Bu nedenle artık bu rehavet uykusundan uyanmak ve hakkımız olan haklara eşit şekilde sahip olmak için emek vermeliyiz. Kim sizin hakkınızı siz gibi düşünüp koruyabilir , kim sizin iş ,aş, emek değerinizi siz kadar bilip yasalaştırabilir. Görevinize sahip çıkınız Gazinin Kadınları, adınıza yaraşır ,adaşınıza yaraşır üst düşünme sistemini harekete geçirme vakti çoktan gelmiştir. Artık seçme vakti değil seçilmiş kişi olabilme vaktidir” dedi. 

BOYUNSUZ NOTLARI PAYLAŞTI

Daha sonra konferansta konuşmacıların salona tanıtımı için GAGİKAD Disiplin kurulu başkanı, Elvan Tuğsuz Güven söz aldı. Konuşmacıların biyografilerini okuyarak platforma davet etti. İlk konuşmacı Prof Dr Şule Özsoy Boyunsuz 1934 de verilen hakların günümüzde istenildiği oranda neden hayata taşınamadığı konusunu ele alarak notları paylaştı . Boyunsuz, “Kurtuluş savaşında büyük mücadele veren kadının hakkı verildi fakat günümüze kadar ilerleyeceğine bu durum geriledi, bizim savunmamız gereken asıl konu , eşit temsil için fermuar tekniğidir. Bir erkek seçilmişse sonraki kadın olmalıdır. Siyasi partilerden mutlaka yüzde 30 kota şartı istenmelidir “dedi .

İŞ HAYATINDA KADINLAR

KAGİDER ve SEDEFED yönetim kurulları başkanı Emine Erdem ise kadının iş hayatında ki yerine parmak basarak , “halen çok azız , artmak , kazanmak , ülkemizi kazandırmak zorundayız. Biliyoruz ki ekonomik özgürlüğü olan kadın , İş sahibi olan kadın mücadeleyi daha iyi öğrenir. Mutlak olan iş hayatında ki başarı oranı meclise de yansıyacaktır. Biz sadece eşitlik istiyoruz , her alanda , işte ,siyasette , evde , sokakta , sosyal hayatta , ailede kasına eşitlik istiyoruz “ dedi

KORKMAYIN DEDİ

Sanayici, Madenci, Yazar , Uluslararası iş Kadını Zuhal Mansfield ise kadınları yüreklendiren cümleleri ile “ korkmayın , sadece çalışın ve aklınızı kullanın , dürüst olun, işgüzarlık , sahtekarlık sürdürülebilir değildir, kadın kadına dost olmalı , ben gittiğim tüm ülkelerde kadınların birlik olduğunu gördüm, ülkemizde de bunu başaralım. Kim öndeyse kim rüzgârı arkasına aldıysa ona engel değil destek olalım“ dedi. HABER MERKEZİ


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.