1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gaziantep'in geleceği Enerji yatırımlarında
Gaziantep'in geleceği Enerji yatırımlarında

Gaziantep'in geleceği Enerji yatırımlarında

Solarturk Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Osman Özberk, son yıllarda Gaziantep'te enerji yatırımlarında ciddi sıkıntılar olduğunu belirterek,

A+A-

 yeni açıklanan Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) bölgelerinde Gaziantep'in yer almamasının üzüntü verici olduğunu söyledi. Özberk, Türkiye'nin en kurak illerinden biri olan Gaziantep'te susuzluğun tarımın bitmesi anlamına geleceğini belirterek, "Barajlardan su basmamız gerek. Bu da enerji gerektiriyor. Yarın enerji olmazsa fıstığı, zeytini kaybedeceğiz" dedi. Osman Özberk, Gaziantep Ticaret Odası'nda 3 Nisan'ta yapılacak seçimlerde 11.Grup'ta Değişim sloganıyla yarışacaklarını belirterek seçilmeleri halinde sektörün sorunlarının çözümü noktasında aktif olarak çalışacaklarını gazetemize anlattı.

ENERJİ YATIRIMLARINDA ÖZELLİKLE ALTYAPIDA CİDDİ SIKINTILAR VAR

Muzaffer Doğan,Mehmet Tiryaki ile birlikte yepyeni bir listeyle oda seçimlerine hazırlandıklarını anlatan Özberk, meclise, sektöre ve Gaziantep'e faydalı olmak için çalışacaklarını belirtti. Sektöre hakim olduklarını, sorunlar ve çözüm önerileriyle ilgili de önemli çalışmalar yapmayı hedeflediklerini dile getiren Özberk, "Gaziantep, Türkiye ihracatının yüzde 2.5-3'ünü yapıyor. Türkiye'nin enerji tüketiminin yüzde 3'ü'de Gaziantep'te. Fakat son yıllarda enerji yatırımlarımızda, özellikle altyapıda ciddi bir sıkıntımız var. Yoksa barajlarımızdan dolayı önemli bir enerji üssüyüz. Birecik, Karkamış barajımız var, Gaziantep'in kuzeyi ve batısında rüzgar santrallerimiz olmasına rağmen gerek şehir içi, gerek organizede altyapımızda ciddi sıkıntılarımız var" dedi.

GAZİANTEP BU GÜCÜNÜ KULLANMALI

EPDK Başkanı ve müsteşar yardımcımız Gaziantepli olmasına rağmen, enerji yatırımlarında maalesef istenilen noktada olmadığımızı, yatırımlarda ciddi eksikliğimiz olduğunu anlatan Özberk şunları söyledi:"Önümüzdeki 10 yıl komşumuz Suriye'nin yeni yapılanmasıyla birlikte ciddi bir hareketlenme bekleniyor. Buna hazırlanmamız gerekiyor. Gaziantep olarak komşumuz ve Ortadoğuya hazırlanmamız gerekiyor.  İhracatımızın artması için ciddi bir enerji altyapımızın olması gerekiyor. Bu tüm enerji çeşitleri için geçerli. Sadece Gaziantep olarak görmememiz lazım. Yanımızda yaklaşık 15 milyonluk bir ülke yapılacak, biz buraların enerji altyapısına müşteri olmamız lazım, enerji ihtiyacını karşılamamız lazım hedefimiz bu olmalı. Yoksa kendi dar çerçevede bakmamızın mantığı yok." 

MAALESEF GAZİANTEP YOK

Bir üzüntüsünü de dile getiren Özberk, "Geçtiğimiz hafta yenilenebilir enerji kaynak alanları YEKA bölgeleri açıklandı. Hemşerimiz Kalyon enerjinin aldığı bir ihalede 2 ve 3 4. bölgeler açıklandı, maalesef Gaziantep yok.  Şanlıurfa, Viranşehir, Antakya, Erzin, Niğde var. Burada olabilirdik. Ciddi bin enerji kaynağını yaratabilirdik. Şanlıurfa, Erzin ve Niğde'de yapılacak güneş enerji yatırımının yaklaşık büyüklüğü 6 milyar dolar. Bunun gerek istihdama katkısı, gerek altyapıya katkısı, onları kıskanmamak elde değil. Ülkemiz için yapılsın ama neden bunun bir kısmı Gaziantep'te olmasın?  Bunun 1 milyar doları Gaziantep'te olsaydı hiç olmazsa gerek istihdama gerek küçük sanayide çalışan sektörlere, yan sanayiye üretime ciddi katkısı olacaktı" diye konuştu.ENERJİ BAĞIMSIZ OLMALI

'Ülke olarak enerjide bağımsızlığımızı elde etmemiz lazım' diyen Özberk şunları söyledi:"Eğer bir ülke enerjide bağımsız değilse bağımsızlığından söz etmemiz mümkün değil, eğer bir ülkenin enerjisi vanaya bağımlı ise büyük sıkıntı var demektir. O ülkede vana kapandığı zaman ne organize sanayi kalır ne evlerimizdeki enerji kalır. Muhakkak kendi öz kaynaklarımızı kullanmamız gerek. Amacımız kendi kaynağımızın tamamını kullanarak bağımsızlığımızı elde etmemiz. Türkiye'de 4 bin megavata yakın güneş enerji kurulumu oldu. Yüzde 2.5 gibi, çok az. yüzde 5-10 arasında olmamız lazım. Gaziantep'te 100 megavata yakın. Büyük düşünmeliyiz Ortadoğu'yu, Suriye'yi düşünmeliyiz her türlü kalkınmayı yapmalıyız. Yolun başındayız. Dağıtım şirketleri özelleşmiş durumda. Altyapıların tamamlanması lazım."

YERLİ KAYNAKLAR KULLANILMALI

Türkiye'de Solar sektörü oluşurken her noktada bulunduğunu söyleyen Özberk, "10 yıldır sektörün içinde her noktasında bulunduk, mücadele yaptık. Uzakdoğudan gelen panellere karşı yerli sanayinin kalkınması noktasında sanayiye ciddi katkılarımız oldu. İnşallan yerli kaynakların tamamını kullanırız, yanlız güneş değil rüzgar, biyogaz hepsi. Ciddi güneş kaynağımız var, bu kaynakların ayağı kalkması lazım. Sanayimiz, ihracatımızla önemli bir şehiriz. Aşırı göç alıyoruz, altyapımızın uygun olması lazım. Suriyeli misafirlerimiz var, biz istihdam yaratmak zorundayız" dedi. 

YEREL KAYNAKLAR KULLANILMALI

Türkiye'nin en kurak illerinden biri olduğumuzu da söyleyen Özberk, "Gaziantep'te susuzluk demek tarımın bitmesi demek. Barajlarda su basmamız için enerji gerekiyor. Enerji olmazsa fıstığı zeytinin kaybedeceğiz. Tehlikenin farkında değiliz. Gaziantep'e 40-50 km'den içmesuyu geliyor. Bize enerji lazım. Enerji altyapımızı yapmalıyız. Güneş enerji maliyetleri düştü şu anda en ucuz enerji. HES'e göre yarı yarıya maliyet düştü, rüzgara göre yüzde 30 daha ucuz olmuş. Yeterki önündeki engeller kalksın. Yerel kaynakların kullanılması lazım. Enerjimizin önü çok açık ama şimdiden altyapımızı kurmalıyız" şeklinde konuştu.Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum