Vali Süleyman Kamçı, Atatürk'ün Gaziantep'e gelişinin 73. yıldönümünde yeni görev yerine başlamanın ayrı bir mutluluk ve gurur verici olduğunu ifade ederek, "Başarıyı yakalamak için herkese büyük görevler düşüyor. El ele vererek, gazi kentimizi daha ileriye taşıyacağız. Gazi kentte bulunmak ayrı bir mutluluk ve heyecan veriyor. Güzel hizmetler vereceğimize inanıyorum. Valilik kapısı tüm halkımıza açık, dinleyen, katılımcı, şeffaf ve toplumun diğer dinamiklerinde aktif olarak yer alacağı bir hizmet anlayışı içinde olacağız. Ortak akılla yürütülen bu kente, ortak akılla çok daha güzel ve örnek hizmetleri toplumun tüm katmanlarıyla birlikte vereceğiz" mesajını vermişti. 

İLK GÖREVİ HALK GÜNÜ DÜZENLEMEK OLDU 

Gaziantep Valiliği'ne atanan Süleyman Kamçı'nın, ilk görevi "Halk Günü" düzenlemek oldu. Kamçı, halkın sorunlarını dinlemek üzere her perşembe Halk Günü düzenledi. 

ORTAK AKIL VURGUSU YAPTI

Vali Süleyman Kamçı her konuda ortak akıl vurgusu yapan vali oldu. Güvenlik konusunda önemli çalışmalara imza atan Kamçı, kentin çeşitli yerlerine kamera sistemini devreye aldı. 

OKUL AÇIĞININ GİDERİLMESİ DEVREYE GİRDİ

Kamçı, kentte okul açığının giderilmesi için hayırseverlerin eğitime desteklerinin artarak devam etmesini istedi. Gaziantep'te eğitim seviyesinin yükseltilmesi için çalıştıklarını, İl Özel İdaresi'nden en fazla bütçeyi eğitime ayırdıklarını ifade etmişti. 

TURİZME ÖNEM VERMİŞTİ 

Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, turizm pastasından pay alma yarışının hızlandığını belirterek, Gaziantep’in bir an evvel turizm planlaması yapması gerektiğini belirtmişti. Kamçı, “Tarihi İpek Yolu üzerindeki Gaziantep’in zamanın süzgecinden geçerek olgunlaşan kültürel kimliği, yerel el sanatları, yöresel yemekleri, otantik albenisi ile kendine özgü, tarihteki uzun yolculuğunu yansıtan Rum Kale, Yesemek, Düllük Antik Kenti, Sakçagözü, Antep Kalesi, Antep evleri, hanlar, hamamlar, bedestenler, türbeler, camiler gibi çeşitlendirebilecek eserlerinin yeterince tanıtılması, ilimizin turizm gelirlerinin artmasını sağlayacaktır” mesajını vermişti. 

DUYGULANDIRAN VEDA MESAJI

Vali Süleyman Kamçı, Gaziantep Valiliği görevinden 24 Ağustos 2011  itibarıyla ayrıldı. 

Kamçı, yayınladığı mesajında, "Merkez Valiliğine atanmam nedeniyle, 26 Ocak 2006 tarihinden itibaren yürütmekte olduğum Gaziantep Valiliği görevinden, 24 Ağustos 2011 tarihi itibariyle ayrılacağım. Yaklaşık 6 yıldan beri, Kurtuluş Savaşı meşalesinin yakıldığı ilk kentlerinden biri olan ve Ülkemizin 6’ncı büyük şehri Gaziantep’te, siz aziz hemşehrilerime hizmet etme imkanı buldum. Gaziantep’te göreve başladığım ilk günden beri, her gün daha ileriye koşan ülkemizin; demokrasi, kalkınma, refah, toplumsal birlik ve bütünlük içinde, tüm vatandaşlarımıza huzurlu bir şehirde yaşama imkanı sunulmasına yönelik çalışmaları geliştirmeye gayret gösterdik" dedi.

"Ülkemizin kalkınma ve gelişme yolunda en önemli sanayi ve ticari merkezlerinden biri olan şehrimizin; üretim, ihracat ve istihdamının, kamu hizmet kalitesi ve yatırımlarının artırılması, tarihi ve kültürel varlıkların gün yüzüne çıkarılarak, turizmin hizmetine sunulması, toplumsal birlik ve beraberlik duygularının geliştirilerek, aydınlık geleceğe giden yolda Gaziantep’imizin daha fazla değer ve katkı sağlaması için, toplumun her kesiminden vatandaşımız, girişimcimiz, sanayicimiz, sivil toplum kuruluşlarımız, basınımız ve yerel yöneticilerimiz ile çok güzel olumlu bir diyalog ve işbirliği atmosferi sağladığımızı düşünüyorum" diyen Kamçı, mesajında şu ifadelere yer verdi: 

"Görev yaptığım dönem içerisinde Gaziantep’te tüm alanlarda gösterilen gelişme ve kalkınmanın, artan toplumsal huzur ve refahın, birlik ve bütünlüğün temelinde, tüm hemşehrilerimizin bizim çalışmalarımıza, maddi ve manevi tüm destekleri sağlama gayreti içerisinde olduğunu memnuniyetle müşahede ettim. Gaziantep’i tüm Türkiye ve dünyaya marka şehir olarak tanıtan, adından bahsedilirken herkesin övgüyle söz ettiği bu şehrin tüm dinamiklerinin, ortak akıl, fikir ve gönül birliği içerisinde olduğunu görmek, benim için ayrıca bir bahtiyarlık nedeni olmuştur. Devletinin her zaman yanında, ülkesinin ve milletinin bölünmezliği, birlik ve bütünlüğü ve milli hassasiyetler konusunda tarihten gelen sahiplenici ve savunucu kimliğini, her yaştaki ferdinde özümsemiş gördüğüm tüm Gazianteplilerin, aynı inanç ve kararlıktan hiçbir zaman taviz vermeyeceklerine yürekten inanıyorum."

SÜLEYMAN KAMÇI KİMDİR?

Süleyman Kamçı, 1956 senesinde Trabzon'un Akçaabat ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini memleketinde okuyan Kamçı, 1975 senesinde Akçaabat Lisesi Fen Bölümü’nden mezun oldu. Eğitimini Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde devam ettirdi ve 1979 senesinde buradan da mezun oldu.
1980 senesinde Trabzon Maiyet Memuru olarak Mülki İdare Amirliği görevine başladı. Sırası ile Çaykara ve Devrek Kaymakam Vekillikleri’nde bulundu. 1983 yılında 66.dönem Kaymakamlık Kursunu üstün başarı ile bitirerek Balıkesir İli Sındırgı ilçesi Kaymakamlığı’na atandı. 1986-1988 yılları arasında Ordu İli Aybastı ilçesi Kaymakamlığı, 1988-1991 yıllarında Bingöl Vali Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Bingöl Vali Yardımcılığı görevi sırasında bir yıl İngiltere’ye gönderildi.

1991-1994 yıllarında Kırıkkale İli Bahşili ilçesi Kaymakamı iken 20 Nisan 1994 tarihinde Mülkiye Müfettişliğine, Mülkiye Başmüfettişi iken Bingöl Valiliğine atanarak 1997-1999 tarihlerinde Bingöl Valisi olarak görev yaptı. Daha sonra Merkez Valiliği görevine tayin edildi ve Milli Güvenlik Akademisinin 28 Şubat 2000 – 26 Temmuz 2000 tarihleri arasında gerçekleştirilen 48.dönem eğitimini bitirdi.

4 Eylül 2000 tarihinden 19 Ocak 2006 tarihine kadar Çanakkale Valiliği görevinde bulundu. Bakanlar Kurulunun 30.12.2005 tarih ve 2005/9864 sayılı Kararnamesiyle Gaziantep Valiliğine atanan Vali Süleyman KAMÇI, 26.01.2006 tarihinde Gaziantep Valiliği görevine başladı.

Bakanlar Kurulunun 15.09.2014 tarih ve 2014/6780 sayılı Kararnamesi ile Malatya Valiliğine atanan Vali Süleyman KAMÇI, 25.09.2014 tarihinde Malatya Valiliği görevine başladı.

Bakanlar Kurulu’nun 30.05.2016 tarihli ve 2016/8864 sayılı Kararnamesi ile Kayseri Valiliğine atandı. 10.06.2016 tarihinde bu görevine başladı.

Vali Süleyman Kamçı, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Sevgi ve ödüllendirmede cimrilik yapmayan vali Sevgi ve ödüllendirmede cimrilik yapmayan vali