1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. GAZİANTEPİ SEVENLER OKUSUN
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

GAZİANTEPİ SEVENLER OKUSUN

A+A-

/

 

GAZİANTEPİ SEVENLER ENDİŞELİ

Geçen hafta “Kurtarın bu görüntüden Gaziantepi”demiş ve uçaktan çektiğim bu fotoğrafı yayınlamıştım.. Çok sayıda telefon aldım bu konuda.. Sosyal medyada durum daha farklıydı tabii.. O kadar güzel v eyerinde yorumlar yapılmıştı ki, bunları sizlerle paylaşmadan edemedim. Bu konuda kent yöneticilerine yaptığım çağrımı bir kereliğine yapmayacağımın bilinmesini istiyorum. Eğer bu şehirde yaşıyorsak, bu kenti yönetenlerin de vatandaş kadar duyarlı olmalarını istiyoruz. Geçen haftaki yazımı tekrarlamaya gerek yok, okumayanlar eğer gazete ellerinde değilse, internet sitemizden açıp bakabilirler.. Ben sözü fazla uzatmıyor ve Gaziantep halkının görüşlerini, yorumlarını, değerlendirmelerini ve önerilerini sizlerle paylaşıyorum..

İrfan Karakuzulu

Beton yığını resmen !

Beyhan Şen

Yeşile karşıyız neresi yeşilse yakıp arsa yapmak bizim işimiz. Etiler mahallesi güçsüzler yurdu o kadar çam ağacı vardı, tek kentsel dönüşüm olacak yer orası mı vardı? çamlık ve orası o bölgenin oksijen deposuydu ne oldu beton yığını, şimdi de çamlığın peşindeler.  orası güzel bir verem savaş veya farklı alanda hastane olabilirdi adamların gözünde kalıcı eser bırakmak yerine rant var

Sabiha Yıldız

Çok üzücü nerde yapılan parklar nerde

Mehmet Uğurlu

Küçücük Düztepe çamlığını bile yok etmek istemişlerdi

Cemal Iyikülah

Şaşırrmadım. 2007 den buyana Gaziantepteyim 8 yıldır butik parklar olmaz, onlarca yüzüncü yıl parkı lazım diyordum. İbrahimlinin tepesine cevreyolu civarına 2. Etap yerine. Hastane ve dülükle birlesen parklar yapılmalıydı... Sehir bozkır olan doğu, kuzey doğuya doğru büyümeliydi. Yazık.

Serkan Bakar

Çarpık kentleşmeye bire bir örnek,ne yazıkki..Şimdi halihazırda trafik çilemiz var ama 3 yada 5 yıl sonra şehir merkezinden evimize İstanbuldaki gibi 2, 2,5 saate ulaşacağız.

Ömer Asim Cesur: MARKA ŞEHİRMİŞ

Hüseyin Karapolat

Marka şehirrr ev arsa kira fiyatlarında belli

Halil Yılmaz

Sadece Gaziantep mi? Namı yeşil olan Bursa da aynı, beton yığını. Çünkü halkımız ve yönetimler estetik değil rant peşinde:(

Erdal çelik

Taş yığını bir şehir. Ama müteşebbis insanları Dünyanın dört bir yanına nam salmış güzel bir şehir.

Orhan Zehiroğlu

Güzel ülkeler görmemiş,güzel şehirlerde yaşamamış insanlara Gaziantepin aslında güzel bir şehir olmadığını anlatamazsın.

Mehmet Külte

Daha bu iyi günleriniz. Yeşile hevesli insanlara dünyayı dar edecekler. Şahinbey Belediyesi sınırları içinde Kızılhisarda bir bağevi arazime 40 tl vergi öderken 2014 senesinde tam bin katı vergi tahakkuk ettirmişler. Vergimi birtakım işlemlerden sonra 4 milyon tl den 800 TL ye düşürttüm. Ama hala eski vergiyi yeni vergimden mahsup etmiyorlar. En az 25 yıllık ağaçlarımı şehrimiz yeşillensin diye yaptım. Allah bana bin katı vergi yazan o belediyeyi ve başkanını islah etsin. (Tapu eşim Hatice Külteye aittir. Bu kafayla kim ağaç diker.

Hamdi Akar

Kentsel Dönüşüm ( Havasız Şehir,zehir dolu şehir,duman,is dolu şehir)

Metin Karan

Ökkeş hocam, o fıstığınızın yeşili nerede? Biz Kocaelinde  betona boğulduk diyorduk ama siz bizi geçmişsiniz

Abdülkadir Toprak 

Yeşil olan yer varsa aman yerini söylemeyin keserler

 

Mehmet Menderes Karaduman

Marka kent dediğin böyle olur. 

 

Cengiz Krby

Şehri yönetenler sağolsun .Kent konseyinde olup da birsey yapamıyanlarda.

 

Necmi Necmi

Yeşil Beton a Yenildi

Ihsan Yıldız

Burada  bazı arkadaşlarım var, cevre illerden Gaziantepe yerleşen sonra yur tdışına çıkıp yatırımlarını Gaziantep de betona yatıranlar hep bana Gaziantebin güzelliklerinden bahsederler. Tabiki onlar bilmiyor Sarıgüllüğümüzü, Kavaklığımızı incili pınarımızı, yeşil suyumuzu, turizm aile cay bahçelerimizi, yazlık sinemalarımızı, bağlarımızı ve bostanlarımızı.. Bilmiyorlarki doğal güzelliklerimizin yok olup gittigini ahhhhhhh ahhhhhh.

Erdinc Tutunculer 

Önemli bir yüzölçümde yeşilin sadece asri mezarlıkta bulunuyor olması ; bizlere ağaç altında yatabilmek için ancak ölmek gerektiğini düşündürüyor.

Karaca Bozgeyik

Şaşırdım(!) aldıkları o kadar çiçek, o kadar Ağaç niye gözükmüyor acaba! Ökkeş bey fotoğraf makinanızda bir sorun olmasın!?

Şahin Ateşoğlu

Dr.Erdinc Tutunculer Kardeşim;Yakın arkadaşlarım beni uyarıyor.”Ağam;Üç beş ağaç için sağlan sollan kötü olmayı değer mi?Mahkemeye git,savcıya git,hakime git.Bırak ta işine gücüne keyfine bak” diyorlar.Ben yıllardır bu mücadeleyi mezarımın üstünde üç ağaç olsun diye mi verdim? Şimdi ülkemde canlı ne varsa kesiyorlar. Bunlar her türlü canlıya düşman.Kavaklık Parkımdaki ağaca, Kırkayak Parkımdaki güle, Silvandaki kürt kardeşime kadar. İtiraz edince, tepki gösterince de sırıtıyorlar...

Mehmet Külte

Belediyelerin yeşillik anlayışı bir iki ay içerisinde solacak çiçeklerlerdir. Güçleri yetiyorsa arazi olarak alınıp satılan yerlerden ağaçlandırma vergisi alıp ağaçlandırsınlar. YEŞİL GAZİANTEP öyle olur. Biz refüjlere dikilen sahte çiçekler yerine kalıcı ağaç istiyoruz. Var mısınız sayın ve çok değerli belediye Başkanlarımız ?.

Mehmet Nihat Ergin

Abdülkadir beyin, dediği gibi yeşilin yerini söylemeyin Öğrenilirse beton yığınlarını dikerler.

Turgut Ercan

Yeşilin az olmasının nedeni yaklaşık 20 yıldır Top Akasya veya İtalyan Akasyası denilen ağacın Gaziantepe yoğun olarak dikilmesidir ; Bu ağaç ve çalı arası çok büyümeyen ,uzun ömrü olmayan ağaç şehrin ağaç yüzdesinin büyük kısmını oluşturmaktadır ,havadan ve uzaktan bakıldığında küçük hacmi nedeniyle gözükmemektedir ; Bizlerin ve sonraki kuşağımızın şanssızlığı bu ağaç türüne denk gelmemizdir .. 

Not: 20 yıldır bu ağaç tipi dikilmesine rağmen Gaziantep de 20 yaşına gelmiş top akasya yoktur yada bir kaç tanedir..

Hasan Sarıoğlu

Çok güzel bir konuya temas etmişsiniz arkadaşım. Tespitiniz çok doğru.

Ahmet Şinasi Büyükhatipoğlu

MAALESEF TEK KELİME İLE ÇOK YAZIK. GÜZELİM ANTEP, RANT UĞRUNA KATLEDİLDİ. 

Mehmet Nihat Ergin

Ama bu rant TÜRKİYE YE yayılmış durumda, yazık ki ne yazık, Halbuki yerleşim yerine kadar yeşil alanlara da yaşam sürdürebilmek için ihtiyacımız var....

Ali Bağci Beton yığını 

Mustafa Tekerekoglu

Hatanın başlangıcı, 70li yıllarda degirmiçemi yeşil alandan çıkartıp, asker belediye başkanının imara açmasıyle kavaklığı ve alleben çevresini katletmekle başladı...Ceremesini bugün bu nesiller çekmeye başladı.Bari şimdiki bağ evlerinin olduğu yerleri kızılhisarı, baglar başını, dülükbaba ve çevresini rahat bırakınız!!!!!

Ömer Aksoy

Sevgili Ökkeşciğim 1976 yılında zabıta memurları İçin bir seminer düzenlemiştik bu seminere Ankara siyasal bilgiler Fakültesi şehircilik kürsüsü başkan ve hocaların seminere davet etmiştik kürsü başkanı Fehmi yavuz hoca benden Gaziantebi gezdirmemi istedi ve arkasından beni Gaziantebi en yüksek yerine çıkarda şehri panoramasını bir göreyim dedi. Bende Hacıbabaya çıkardım. Gaziantebi şöyle bir inceledikten sonra bana dönerek mezarlığı gösterdi ve “ ben Gaziantebi çok çıplak bir yer zannediyordum oysa bakınız bu taraf bayağı yeşil” deyince, ben “hocam orası mezarlık”dedim utanarak. Kürsü başkanı bana oğlum siz dirileri bırakıp sizden hiçbirşey istemeyenlere ölüler hizmet etmişsiniz bu nasıl bir belediyecilik ? diyerek deyim yerindeyse bir güzel haşlamıştı beni. Bu yazınızı okuyup resmi görünce yaşadığım anımı sizinle paylaşmak istedim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.