1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gaziantep’i öve öve bitiremedi
Gaziantep’i öve öve bitiremedi

Gaziantep’i öve öve bitiremedi

Mehmet Fatih Kacır, Gaziantep’in hedefleri olan ve ortak iş yapma kültürü gelişmiş bir şehir olduğunu belirterek, Gaziantep’te iş yapmanın, Gaziantep’in liderleri ile çalışmanın her zaman verim ve netice sağladığını söyledi.

A+A-

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Gaziantep’in hedefleri olan ve ortak iş yapma kültürü gelişmiş bir şehir olduğunu belirterek, Gaziantep’te iş yapmanın, Gaziantep’in liderleri ile çalışmanın her zaman verim ve netice sağladığını söyledi. Gaziantep Model Fabrika Öğren-Dönüş Program Lansmanına katılan katılan Kaçır,  10 milyar dolara varan ihracatı ile Gaziantep’in üretim ve ihracat üssü olduğunu vurgulayarak, “Gaziantep’in üretim ve ihracat potansiyelini ileri teknoloji üreten bir şehre dönüşerek daha ileri noktalara taşıyacağına inanıyorum. Gaziantep aynı zamanda gençlik ve üniversiteleri ile büyük bir eğitim şehridir. Bu gençliğin dinamizmini nitelikli işgücüne dönüştürerek Gaziantep sanayisinin üretim gücünü, sanayisini ve rekabet gücünü çok daha ileri noktalara taşımayı hedefliyoruz” dedi.

Yalın üretim, dijital dönüşüm, ürün geliştirme ve enerji verimliliği tekniklerini kendi işletmelerinde uygulama noktasında firmalara uygulamalı eğitim ve danışmanlık hizmetleri sağlayan Model Fabrika, Öğren-Dönüş Programı ile işletmelerdeki verimliliği artırarak küresel piyasada daha rekabetçi olmalarını, kent ve ülke ekonomisine yüksek katma değer oluşturmayı ve sanayideki dönüşüme katkı sunmayı hedefliyor.

MODEL FABRİKADAN YARARLANIN

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak model fabrikaları desteklemeye devam edeceklerini, merkezlerde yürütülen faaliyetlerin geliştirilmesi için ne gerekiyorsa yapacaklarını kaydeden Kacır, “Model fabrikalarımızdan en üst düzeyde neticelerin alınmasını arzuluyoruz. Bütün sanayicilerimizin bu merkezlerden yaralanmaları hem kendi işletmeleri hem de ekonomimiz için büyük önem taşıyor. Model Fabrikamızın Gaziantep sanayisinin dönüşümüne, iş gücümüzün nitelik kazanmasına, özellikle pandemi sonrası dünyanın yeni koşullarına en hızlı şekilde hazır olmasına ve bu koşulları yerine getirmede dünyaya öncü olmamıza vesile olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

SALGIN BAZI ŞEYLERİ DEĞİŞTİRDİ

Salgınla birlikte birtakım kavramların öne çıktığını, bunların başında öz yeterlilik kavramının geldiğini anlatan Kacır, salgın sürecinin ilk zamanlarında pek çok ülkenin çok kritik ürünlere erişemediğine dikkati çekti. İhtiyaçlarını kendileri karşılayabilme gücüne sahip ülkelerin bu süreçte öne çıktığına işaret eden Kacır, şöyle konuştu: "Çok şükür Türkiye son 20 yılda gelişmiş altyapı sanayisinde pek çok alanda kendi kendine yeten bir ülke konumunu herkese ispat etti. Önümüzdeki dönemde de yükselen üretim üslerinden biri olma potansiyelini taşıdığını bütün dünya görmüş oldu. Pandeminin çıkardığı bir başka kavram ise dijital dönüşüm oldu. Zaten özellikle son 20 yılda kamu yönetimi şirketlerimiz ve bireysel yaşamımız dijital dönüşümün çok yoğun etkisi altındaydı. Fakat pandemi ile beraber belki 10 yılda gerçekleşecek dijital dönüşümün bir iki yıla sığdığına şahit olduk. Biz dijital dönüşümde de aslında şimdiye kadar yaptığımız hazırlıkların önümüzdeki dönemde inşallah meyvelerini toplayacağımıza inanıyoruz."

YÜKSEK TEKNOLOJİYE ADIM ATIN

Yenilikçi teknoloji alanlarını listeleyip bunları sanayi ve girişimcilere ilan ettiklerini, bu alanlarla ilgili yatırımlara devlet destekli teşvikleri sunmaya başladıklarını ifade eden Kacır, şöyle devam etti: "Geçen yıl hamle programını ilk çağrısını gerçekleştirmiştik. Makine sektörü ile başlamıştık. Bu yıl sağlık, ilaç, tıbbi cihaz sektörleri yine makine sektörü ve şimdi dijital dönüşüm başlığı ile çağrıda bulunuyoruz. Bu çağrılara sanayicilerimizin ve yatırımcılarımızın ilgi göstereceğine ümit ediyorum. Türkiye, bir üretim üssü. Türkiye, 2020'de demir çelikte yıllık 36 milyon ton üretim ile Avrupa'da birinci, dünyada 7'inci üretim ülkesi. Otomotivde 1,5 milyona varan üretim ile Avrupa'da 4'üncü, dünyada 14'üncü sıradayız. Beyaz eşyada Avrupa birincisi, dünya ikincisiyiz. Pek çok ürün grubunda aslında dünyanın en önemli üretim üssüyüz ama şimdi yüksek teknolojiye adım atma vakti diyoruz. Bütün sanayicilerimizi özellikle teknoloji seviyesi yüksek ürünlere yönelik hamle programlarına katılmaya davet ediyoruz."

VİNTON: AVANTAJLAR SUNUYOR

Gaziantep Model Fabrika’nın iş dünyasına üretimde verimlilik alanında önemli katkılar sağladığını belirten UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton da soyut kavramların Model Fabrika’da somut hale geldiğini, bunun da iş dünyasına hem ekonomik tasarruflar hem de işgücünün kapasitesinin artması anlamında avantajlar sunduğunu vurguladı. Gaziantep Model Fabrika’nın sağladığı kazanımların gurur verici olduğunu kaydeden Vinton, sözlerini şöyle sürdürdü: “Buradaki faaliyetler sadece iş dünyasına katkı sunmakla kalmıyor, iş dünyası da buradan elde ettiği kazanımları geliştirerek daha verimli hale getiriyor. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Model Fabrika’yı en başından beri desteklemekten büyük gurur duyuyor.”

KONUKOĞLU: KATKI SUNUYORUZ

Gaziantep’in üretim gücü ile öncü bir şehir olduğunu kaydeden GSO Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu da yaptığı konuşmasında, sanayiciler olarak bu başarının sürdürülmesi hedefiyle çalışmaya, üretmeye, kent ve ülke ekonomisine katkı sunmaya devam edeceklerini söyledi. Model Fabrika’da sanayi ve üretimi güçlendirme, Gaziantep’i, bölgeyi kalkındırma ve ekonomideki büyümeye katkı sağlama amacıyla sürdürdükleri çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini belirten Konukoğlu, “Sanayiciler olarak temel ihtiyacımız yetişmiş nitelikli elemandır. Nitelikli elemanın yetişmesi için de eğitim kurumları ile sanayinin iş birliği büyük önem taşıyor. Birlikte ortak çalışmalar geliştiriyoruz ve bunu artırarak devam ettireceğiz” dedi.

GÜL: ORTAK ÇALIŞMA KÜLTÜRÜNÜN GELİŞTİĞİ BİR ŞEHİR

Gaziantep’in birlikte iş yapmanın, ortak çalışma kültürünün geliştiği bir şehir olduğunu söyleyen Gaziantep Valisi Davut Gül de, bunun en güzel örneğinin şehirdeki odalar arasındaki uyumun, odalar ile iş dünyası arasındaki bağın olduğunu ifade etti. Gaziantep’in geçmiş yüz yılda kaydettiği ilerlemenin gelecek yüz yıla ilham kaynağı olacağını kaydeden Gül, “Buradaki en büyük gücümüz Sanayi  ve Teknoloji Bakanlığı’mızdır. Hem Bakanımız Sayın Mustafa Varank’ın hem de bakan yardımcılarımızın şehrimize çok büyük katkıları oluyor. Model Fabrika gibi yapılarla Gaziantep Sanayi Odamız ve diğer odalarımız sanayicilerimize ve üreticilerimize önemli destekler sunuyor” diye konuştu.

ŞAHİN’DEN ÖVGÜ

Gaziantep’in en büyük gücünün yetişmiş insan gücü olduğunu kaydeden Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise bunu sağlayan sanayicilerin, bunun altyapısını oluşturan odaların çok önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade etti.

“Bu cesaret ve vizyon olduğu sürece bu bölgenin kalkınan, büyüyen, sanayileşen şehri olmaya devam edeceğiz” diyen Şahin, İstanbul’da gerçekleştirilen TEKNOFEST 2021’e en çok projenin Gaziantep’ten gittiğini, Gaziantep’in artık bir bilim ve eğitim şehri olduğunu belirtti. 

“MERKEZİMİZ FİRMALARDA YALIN LİDERLER YETİŞTİRİLMESİNİ SAĞLADI”

GSO Yönetim Kurulu Üyesi ve Model Fabrika Proje Sorumlusu Başar Küçükparmak da, verimlilik ve dijitalleşme konularında firmalara yönelik uygulamalı eğitim hizmetleri sunan Model Fabrilka’nın Gaziantep ve bölge illeri için vizyon bir proje olduğunu kaydetti. Model Fabrika’da yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler veren Küçükparmak, “Merkezimiz, farklı sektörlerden 6 firmaya danışmanlık hizmeti verdi. Yalın üretim eğitimi kapsamında 22 farklı modül ile danışmanlık hizmeti verdik ve merkezimiz firmalarda yalın liderler yetiştirilmesini sağladı. Buna ek olarak Gaziantep Üniversitesi ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi’ndeki 11 farklı akademisyene teorik ve uygulamalı eğitimler sağladık. Şu anda 3 firmaya yalın dönüşüm eğitimi ve danışmanlık hizmeti veriliyor” diye konuştu. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.