1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gaziantep'i görmek yeter
Gaziantep'i görmek yeter

Gaziantep'i görmek yeter

Ak Parti İl Gençlik Kolları kongresi için şehrimize gelen Başbakan Binali Yıldırım, bir dizi ziyaret ve etkinliğe katıldı.

A+A-

Başbakan Yıldırım, Gaziantep'e yapılan yatırımları anlatırken övgülerde bulundu, müjdeler verdi. 'Türkiye ekonomisinin nereden nereye geldiğini görmek için Gaziantep'i görmek yeter' diyen Başbakan Yıldırım, "Gerek Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin, gerek ilçe belediye başkanlarımız, gerek milletvekillerimiz ve bakanlarımız Gaziantep'in kalkınması, büyümesi için canla başla büyük bir fedakarlıkla çalışıyorlar ve Gaziantep'in çehresini değitirdiler. Gaziantep'i yaşanabilir marka bir şehir yaptılar. Gaziantep doğru ellerde" dedi. Anadolunun diğer illerinde iki bakanı olan il olmadığının da altını çizen Başbakan Yıldırım, "Biri Adalet, diğeri Kalkınma Bakanı.Yani Adalette, Kalkınmada Gaziantep'te. Ak Partinin ana hedefleri Gaziantep'te. 16 yılda Gaziantep'e 24 milyar yatırım yaptık, helali hoş olsun. " dedi. Vali Ali Yerlikaya ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'i makamında ziyaret eden Başbakan Yıldırım, Sanayi Odası'nda da sanayicilerle biraraya geldi.

2019'DA SAYIYI DAHA DA YUKARI ÇIKARACAĞIZ

Başbakan Binali Yıldırım Ak Parti Gaziantep 5. İl Gençlik Kolları Kongresi'ne katıldı. Kongre salonunda halka seslenen Binali Yıldırım, Ak Parti'nin Türkiye'nin markası olduğunu belirterek, "Gaziantep dünyanın marka şehirlerinden biri" dedi. Gaziantep'in ilk günden Ak Parti'ye sahip çıktığını söyleyen Yıldırım, "Her seçimde Gaziantep Ak Partimize desteğini artırarak bu günlere geldi. Ak Partimize, bize olan güveninizi hep muhafaza ettiniz. 16 Nisan'da yüzde 62.5'la Türkiye ortalamasının üzerindeydiniz.2019'da bu sayıyı daha da yukarı çıkaracağız" dedi.

TÜRKİYE'NİN GÜVENLİĞİ SURİYE VE IRAK'TAN GEÇER

Terörden ve Suriye'deki iç savaştan en fazla etkilenen illerimizin başında Gaziantep'in geldiğini belirten Başbakan Yıldırım, " Yaşadığınız mağduriyeti metanetli bir şekilde karşılama erdemi ,özverisi gösterdiniz. Bazı çatlak sesler çıkıyor, teröristlerin ağzından kara propagandalar yapıyor. Bunlar maksatlıdır. Suriye'nin toprak bütünlüğü bizim için vazgeçilmezdir, Türkiye'nin güvenliği Suriye'den Irak'tan geçer. Buraların istikrarından geçer. PKK, PYD, DEAŞ terör örgütlerini tamamen yok ederek bölgede ülkemizde huzuru sağlamak önceliğimizdir. Bunu engellemek isteyenler hüsrana uğramaya mahkumdur" dedi.

ADALET'TE, KALKINMA DA GAZİANTEP'TE

15 yıl boyunca günü birlik düşünmediklerini, yapısal reformlar yaptıklarını belirten Yıldırım, ülkemizi dünyanın 17. Avrupa'nın 6. büyük ekonomisi haline getirdiklerini söyledi. Yıldırım, "Gaziantep'ten başka illerde, Anadolu illerinde çok yok, iki tane bakanımız. Ekonominin başında Mehmet Şimşek, Adaletin başında Abdulhamit Gül var. Adalet ve Kalkınmada Gaziantep'te, adalette, Gaziantep'te. Ak partinin ana hedefleri Gaziantep'te. Çünkü Gaziantep kendi ayağı üzerinde duran kendi dinamikleriyle geleceğini inşa etden bir şehir. En zor şartlarda Suriye, Irak savaşında teröre asla pes etmedi. Hep ayakta durmayı başardı, hep gelecek hedeflerine yoğunlaştı. Bugün Türkiye 15 yılda çok mesafa katetti. İhracatımızı 36 milyar dolardan 160 milyara çıkardık. 1 yıl içinde 1 milyon 620 bin vatandaşımıza iş sağladık. Yatırımlarda dünyanın en iddialı yatırım teşvik sistemini başlattık" diye konuştu. 

GAZİANTEP BÖLGENİN LİDERİ

'Türkiye ekonomisinin nereden nereye geldiğini görmek için Gaziantep'i görmek yeter' diyen Başbakan konuşmasını şöyle sürdürdü:"Gaziantep büyüme hedefimize en büyük katkıyı veren illerimizden birisi. Bu büyümede tabiki Gaziantep'te üzerine düşen payı aldı. Türkiye'nin büyüme istihdam artışından daha yükseğini, kamu ve özel yatırımlarından Gaziantep büyük pay aldı. Gaziantepe yapılan her kuruş helali hoş olsun, Gaziantep herşeyin en güzeline layıktır. Türkiyenin ihracatta 5. büyük şehri Gaziantep ekonominin güçlü şehirlerinin başında geliyor. Kişi başına düşen dış ticaret rakamında Gaziantep bölgenin lideri. 12 milyar doları bulan dış ticaret rakamı var. İhracatı 7 milyara dayandı. Marka şehir Gaziantep'e bu yakışır. Alın teri akıtmayı büyük erdem sayan Gaziantep'ingüzel ve çalışkan insanlarına yakışan budur. Gaziantep üretimin ve bereketin şehridir."

HELALİ HOŞ OLSUN

16 yılda Gaziantep'e 24 milyar yatırım yaptıklarını anlatan Başbakan Yıldırım, "Helali hoş olsun. Hepsini anlatmaya vaktimiz yok. Gaziantep'e yaptığımız yatırımlardan sadece birkaç tanesini zikretmek istiyorum. Gaziantep'te sigortalı çalışan sayısı 34 bini aştı. 450 bin kişi sosyal güvenlik kapsamında çalışıyor, akıl teri, alın teri döküyor. Gaziantep üniversitesi bölgenin en iyi eğitim veren üniversitelerinden biri. Şimdi Gaziantep'e yeni bir müjdem var. Gaziantep'e 3. büyük üniversite daha geliyor, bilim ve teknoloji üniversitesi hayırlı olsun. Gaziantep üniversitesinin yurt kapasitenisini 5 kat artırdık. 15'i hastane olmak üere 75 sağlık tesisini Gaziantep'e kazandırdık. 1875 yataklı şehir hastanesini de önümüzdeki yıl açmak için çalışıyoruz hayırlı uğurlu olsun" dedi. 

İŞTE FARKIMIZ

Göreve geldiklerinde Gaziantep'te sadece 116 km bölünmüş yol olduğunu hatırlatan Başbakan Yıldırım, "Bunun üzerine 280 km bölünmüş yol ilave ederek 396 km'ye çıkardık. İşte farkımız bu. Gaziantep-Şanlıurfa otoyolunu bizim dönemde yaptık. Şimdi Gaziantep'ten Urfa'ya giden yolu da bölünmüş yol olarak yapıyoruz, hayırlı uğurlu olsun. Gaziantep'i denize yaklaştıracak İskenderun limanıyla mesafeyi 85 km kısaltacak, Amanos tünelleri projesi adım adım ilerliyor. Gaziantep-Osmaniye, Adana, Mersin hızlı tren proje çalışmaları da tüm hızıyla devam ediyor. Bu proje bittiğinde Gaziantep- Kahramanmaraş arası 50 dakika, Gaziantep-Osmaniye arası 1 saat, Gaziantep- Adana arası 1.5 saat, Gaziantep-Mersin arası 2 saate trenle gidilebilecek" dedi.

GAZİANTEP MARKA ŞEHİR

Gaziray demiryolu projesinin de seneye bitmiş olacağını söyleyen Yıldırım, "Hem metro standartlarında kent içi toplu taşımaya, hem de hızlı tren bağlantısıyla şehirlerarası ulaşıma hizmet edecek Gaziray projesini bu şekilde planladık. Ta benim bakanlığım zamanında Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile başlattığımız bir proje. Bu hatta 100 bin Gaziantepli günde ulaşım sağlayacak. TOKİ büyükşehir işbirliği ile 50 bin konut projesi başlatıldı. Bunların 2800 kadarının ihalesi yapıldı, inşaata başlandı. Bir yandan metro, raylı sistem, bir yandan kentsel dönüşüm projeleriyle adım adım Gaziantep marka şehir, bölgenin parlayan yıldızı olmaya devam ediyor" dedi. 

GAZİANTEP'İN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRDİLER

Gaziantep'te 2002'de iki adet Organize Sanayi Bölgesi bulunduğunu dile getiren Yıldırım, "4 OSB'de 140 bin kardeşimiz akıl teri, alın teri döküyor, ekmeğini kazanıyor. Gaziantep Organize bölgelerine özellikle teşekkür ediyorum. Çünkü zor zamandada OSB sorumluluk aldı, SOMA depreminde şehit olan mağdurlarımızın yakınlarına 301 konut yapıp teslim ettiler. Bu kardeşlik dayanışma ruhu her türlü takdiri hakediyor, sağ olsunlar var olsunlar. Gerek Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin, gerek ilçe belediye başkanlarımız, gerek milletvekilleriz ve bakanlarımız Gaziantep'in kalkınması, büyümesi için canla başla büyük bir fedakarlıkla çalışıyorlar ve Gaziantep'in çehresini değiştirdiler. Gaziantep'i yaşanaibilir marka bir şehir yaptılar. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Gaziantep doğru ellerde ne kadar güzel işlerin yapılabildiğini gösteren en önemli şehirlerimizden biri. Haber Merkezi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.