1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gaziantep'e yakışacak
Gaziantep'e yakışacak

Gaziantep'e yakışacak

Vali Gül:Gaziantep dualı bir şehir

A+A-

Demir:Ülke olarak bir çıkış yaşıyoruz

Şahin: Gaziantep lojistiğiyle, coğrafyasıyla festivale hazır 

Bayraktar:Gaziantep’in havası değişecek

Ülkemizde yapılmaya başladığından beri büyük ilgi gören ve İki yıldır ziyaretçi rekorları kıran dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST, 22-27 Eylül 2020 tarihlerinde Gaziantep ‘te yapılacak. Tüm Türkiye’nin büyük bir merak ve heyecanla takip ettiği,   Teknofest’in 2020 tanıtım toplantısı Zeugma Müzesi’nde yapıldı. Tanıtım toplantısında konuşan Vali Davut Gül, “Bu şehrin dualı şehir olmasıı, bu şehrin birlik beraberlik içinde olması, bu şehrin mazlumlara kucak açması böyle bir imkana vesile oldu” derken, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, sanayi ve teknoloji alanında bir çıkış yaşadığımızı söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ”Bu festival sanayide dönüşümde mihenk taşı olacak. Gaziantep tek yürek bu festivale hazır” derken, Teknofest Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, ”Teknolofest düzenlendiği iki yılda Türkiye’nin havasını değiştirdi. Yine milli teknolojinin hakim olacağı coşkulu cıvıl cıvıl bir hava yaratmayı hedefliyoruz” dedi. Teknofest İcra Kurulu Başkanı Mehmet Fatih Kacırise, “Milli teknoloji hamlesi hedeflerine adım adım yaklaşıyoruz” dedi.

Türkiye’nin teknoloji üreten bir topluma dönüşmesini hedefleyen ve “Milli Teknoloji Hamlesi” sloganı ile yola çıkan TEKNOFEST’le ilgili Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi’nde toplantı düzenlendi. Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, Gaziantep Valisi Davut Gül, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı - Teknofest İcra Kurulu Başkanı Mehmet Fatih Kacır, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı - Teknofest Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar ile T3 Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, Teknofest paydaşlarının yöneticileri, teknoloji yarışmalarında dereceye giren öğrenciler ve çok sayıda davetlinin katılımıyla Teknofest 2020 ile ilgili bilgiler aktarıldı.

DEMİR:ŞUANDA BİR ÇIKIŞ YAŞIYORUZ

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, ülke olarak şu anda bir çıkış yaşadığımızı belirterek, “Savunma Sanayi Başkanlığı olarak Türkiye’nin milli teknoloji üreten milli bir topluma dönüşmesi yolunda amaçlar edinmiş böyle bir önemli organizasyonun paydaşı olmaktan duyduğumuz gururu paylaşmak istiyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın bizzat desteği ve teşrifleriyle 2 yıldır gerçekleştirilen Teknofest Havacılık ve Uzay Teknolojileri Festivali’nin bu kez ilk defa İstanbul dışında yapılacak olması malumunuz İstiklal Harbi’nde bir meşaleyi yakan şehir olarak düşünülebilir. Bu ulusun sanayi ve teknoloji alanında başarması gereken çok iş var. Şuanda bir çıkış yaşıyoruz. İstiklal harbimizin kıvılcımını yakan Gazişehirden böyle bir çıkışın yapılması, böyle bir festivalin yapılmasının çok daha anlamlı olduğunu düşüyorum. Bu festivalin uluslararası boyutu çok önemli. Bu meşale yayılarak devam edecek. ” dedi. 

BAYRAKTAR:TÜRKİYE’NİN HAVASINI DEĞİŞTİRDİ

T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve Teknofest Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, “İcra kurulumuzun kararıyla Festivalimizi bu yıl kadim medeniyet şehrimiz Gaziantep’te gerçekleştireceğiz. Bu süreçte aday olan kentlerimizi çeşitli kriterlerde değerlendirdik. Gaziantep hemen hemen tüm kriterlerde en üstte olduğu gibi hem sanayi hem de akademik alanda Türkiye’nin en önemli kentlerinden biri. Toplantıyı da burada yapmaktan büyük gurur duyuyoruz. Gaziantep aynı zamanda şehirlerin ve kültürlerin buluşma noktası. Teknofest’i Anadolu’ya taşımamızın amacı İstanbul’a gelip, bu güzelliği yaşayamayan gençlerimiz ve çocuklarımızla buluşmak. Geçen yıl bu festivalde gökyüzüne bakan çocukların gözlerindeki parıltılarını gördük. Ziyaretçilerin festivalin tadını çıkarabilsinler diye festivalimizin süresi 6 gün olacak. Bundan sonra festivalimizi bir yıl Anadoulda bir yıl İstanbul’da yapmayı hedefliyoruz. Teknofest düzenlendiği iki yılda Türkiye’nin havasını değiştirdi ve milli teknolojinin hakim olmasını sağladı. Yine milli teknolojinin hakim olacağı coşkulu cıvıl cıvıl bir hava yaratmayı hedefliyoruz. Bu yıl sesimizi Gaziantep’ten duyuracağız. Roketten uçan arabaya, 23 dalda 3 milyon lirayı aşan ödüllü yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat 2020” şeklinde konuştu. 

ŞAHİN:BİZ HAZIRIZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep’in bu festivale her yönüyle hazır olduğunu söyledi. Şahin, ”Bir medeniyet şehrindeyiz. Şehirlerin anası kültür başkentine, lezzetin başkentine, bu güzel etkinliği getirdiğiniz için şehrim adına çok teşekkür ediyorum. Zaman bilgi ve teknoloji diyor. Tarım devrimini ıskaladık, sanayi devriminin ucundan geçtik, önümüzde kocaman bir fırsat var. Bilgi teknolojisi ve bilgi ekonomisi. Bunu yapacak güçte ve iktidardayız. Oda başkanlarıyla bir toplantı yaptık, bu şehrin emek yoğun bir teknolojiden nasıl yüksek bir teknolojiye geçmesi gerektiğini konuştuk, ortaya 4 başlık çıktı. Raporu aldık ve Ankara’da ilgili bakanlıklara gittik. Eski Maliye Bakanımız bu konuda özellikle 11. kalkınma eylem planında biz ne yapmak istiyorsak bu şehir bunu talep ediyor dedi. Bu şehirde böyle bir vizyon var, böyle bir gelecek var, böyle bir enerji var, böyle bir girişimcilik, böyle bir cesaret var. Bizde bir söz var. İyi olacak doktor hastanın ayağına gelir derler. Aslında gerçekten bu bir festival değil bu bir paradigma, bu bir dönüşüm, bu bir gelecek. Teknofest’ten önce Teknofest’ten sonra. Bunu başarmamız lazım. İstanbul’dakinin üzerine büyük bir vizyon ve konulacak yeni alanlar var. Ulaşmamız gereken çok büyük hedeflerimiz var. Gaziantep buna hazır. Lojistiğiyle, coğrafyasıyla buna hazır. Dünyanın 10. büyük ekonomisi olmak istiyoruz, aşkla çalışırsak, gücümüzü, enerjimizi, saflarımızı birleştirirken, kardeş olursak ulaşamayacağımız hiçbir hedef, yakalayamayacağız hiçbir başarı yoktur.” diye konuştu.

VALİ GÜL:GAZİANTEP DUALI BİR ŞEHİR

Vali Davut Gül ise Gaziantep’in dualı bir şehir olduğunu, mazlumlara kucak açan bir şehir olduğunu belirterek, “Teknofest’in bu şehirde düzenlenmesi bize nasip oldu. Bizim kültürümüzde başarıdan ziyade nasip vardır. Bu şehrin dualı şehir olmasıı, bu şehrin birlik beraberlik içinde olması, bu şehrin mazlumlara kucak açması böyle bir imkana vesile oldu. TEKNOFEST, Türkiye Teknoloji Takımı’nın da ötesinde bütün bir milletimizin değeri haline gelmiştir. Teknofest Türkiye’nin ne önemli organizasyonlarından biri. Üzerimizdeki sorumluluk çok büyük. Hem şehir olarak daha iyisini yapma anlamında sorumluluğumuz var, hem 82 milyona varolan bu markayı daha ileriye götürme anlamında sorumluluğumuz var. İnşallah Teknofest’ten sonra öğrencilerimizin özgüvenlerini daha oluştuğu, sanayicimizin yatırımcımızın, ziyaretçilerimizin, fikri anlamında zihni anlamında olgunlaştığı, değiştiği, dönüştüğü bir yapıyla karşılaşacağız” diye konuştu. 

KACIR:SANKO’YA YAKIŞIR

Teknofest İcra Kurulu Başkanı Mehmet Fatih Kacır, Festivalin uluslararası alanda önemli bir etkinlik olduğunu belirterek, ”Teknofest İlk yıl 560 bin, İkinci yıl 1 milyon 700 bin ziyaretçi aldı. Bu etkinliklerin dünyada eşi benzeri yok. Gençlerin teknoloji geliştirmelerini bekliyoruz. Biz yarışmalarla Türkiye’nin milli teknoloji hamlesi hedeflerine adım adım yaklaştığını farkediyoruz. Çevre ve enerji yarışmalarında paydaşlık Gaziantep’in öncü sanayi kuruluşlarından Sanko’ya yakışır” dedi. Kacır’ın bu sözleri üzerine Sanayi Odası Meclis Başkanı Adil Konukoğlu ve Sanko Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu sponsorluğu onayladı.

23 FARKLI KATEGORİDE TEKNOLOJİ YARIŞMALARI YAPILACAK

Toplumun tamamında teknoloji ve bilim konusunda farkındalık oluşturmayı, Türkiye’nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen TEKNOFEST 2020 kapsamında, gençlerin geleceğin teknolojileri üzerinde çalışmalarını desteklemek için 23 farklı kategoride teknoloji yarışmaları düzenleniyor. Havacılıktan otomotive, yapay zekadan simülasyon sistemlerine, su altı araçlarından otonom araçlara uzanan geniş bir spektrumda düzenlenen 19 farklı kategoride yer alan teknoloji yarışmalarına geçtiğimiz yıl Türkiye'nin 81 ilinden, dünyanın 122 farklı ülkesinden toplamda 17.373 takım, 50.000 öğrenci başvuruda bulunmuş, 2.000 finalist takım 10.000 yarışmacı ile finalist olmaya hak kazanmıştı. 

MALZEME DESTEĞİ SAĞLANACAK

Gaziantep'te düzenlenecek olan Teknofest 2020’de 23 farklı kategorideki Teknoloji Yarışmaları kapsamında geçtiğimiz yıldan farklı olarak; Biyoteknoloji İnovasyon Yarışması, Tarım Teknolojileri Yarışması, Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışması, Akıllı Ulaşım Yarışması, Eğitim Teknolojileri Yarışması, Helikopter Tasarım Yarışması, Jet Motor Tasarım Yarışması yer alacak. Türkiye’de gençlerin millî teknoloji üretme ve geliştirme konusunda ilgilerinin arttırılmasını hedefleyen, bu alanda çalışan binlerce gencin projesine destek olmak için ön eleme aşamasını geçen takımlara toplamda 4 Milyon TL'nin üzerinde malzeme desteği sağlanacak. 

SON BAŞVURU TARİHİ 28 ŞUBAT

TEKNOFEST 2020 Gaziantep'te yarışıp dereceye girmeye hak kazanan takımları ise 3 Milyon TL'nin üzerinde ödül bekliyor olacak. #milliteknolojihamlesi heyecanı ile yolumuza devam ettiğimiz TEKNOFEST 2020 Gaziantep'te yarışma hakkını elde etmek için adayların son başvuru tarihi 28 Şubat 2020. Türkiye tarihinin en büyük ödüllü teknoloji yarışmalarının yanı sıra Take-Off Uluslararası Girişim Zirvesi, Hack Zeugma, Dünya Drone Şampiyonası, THY Seyahat Hackatonu, havacılık gösterileri, seminerler, sergiler, rüzgar tüneli ve Planetaryum, teknoloji ve eğitim atölyeleri, konserler ve aktiviteler ziyaretçilere sunulacak. Katılımcı firmaların standlarının yer alacağı fuar alanı da etkinlik süresince ziyaretlere açık olacak.

BÜYÜK DESTEK

Teknofest 2020 teknoloji yarışmaları destekçilerinden AFAD, ASELSAN, BAYKAR, Bilişim Vadisi, CBDDO, HAVELSAN, T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI, ROKETSAN, SANKO, STM, TARNET, TEI, THY, TURKSAT, TUSAŞ, TÜBİTAK, TÜBİTAK MAM, TÜBİTAK SAGE ile birlikte festivale BMC, Devlet Hava Meydanları İşletmesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Valiliği, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü,TAI, Türk Patent, Türkiye Uzay Ajansı, Turkcell, TÜBA, Türk Hava Kurum, Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı, T.C. Savunma Sanayi Başkanlığı, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, T.C Gençlik ve Spor Bakanlığı, T.C İçişleri Bakanlığı, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C Milli Savunma Bakanlığı, T.C Sağlık Bakanlığı, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı destek veriyor. Festivalin akademik paydaşları arasında Boğaziçi Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Medipol Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Sanko Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi yer alıyor. Teknofest 2020’nin medya paydaşları ise sırasıyla AA, Albayrak Medya, Ciner Medya, Demirören Medya, Doğuş Yayın Grubu, Kanal 7, Sabah Gazetesi, TGRT Haber, TRT ve Türk Medya. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum