1. YAZARLAR

  2. Ömer Lök

  3. Gaziantep YANIYOR! (1.BÖLÜM)
Ömer Lök

Ömer Lök

Yazarın Tüm Yazıları >

Gaziantep YANIYOR! (1.BÖLÜM)

A+A-

Bir Gaziantep Masalıydı…

Gaziantepspor ile aynı yaştayım. Hatta bu takımın 1969 yılının ilk aylarında kurulduğunu hesaba katarsak aynı aylarda doğmuşuz bile diyebiliriz. Futbolu da burada öğrendim. Alt yapıda miniklerde, yıldız ve gençlerde top oynadım. Rahmetli ALBER, Necdet ZORLUER, Sakıp ÖZBERK ve Vedat ÖZSOYLU ilk hocalarımdı. Kırmızı siyahlı formamı o dönemlerde hiç üzerimden çıkarmadım. Yatarken bile! Dört beş yaşlarında Gaziantepspor’un maskotu olduğum yıllarda Şendoğan abi ve Fatih (ZAMBAK) abi ile çok maça en önde koşarak çıktım. Rahmetli Babam Ömer LÖK bu aşkı yüreğimize kazıyıp gitti. Çok destanlar dinledim Ondan, çok fırtınalar duydum, çok çileler... Ama her zaman bir şey vardı, o da AŞK! Gaziantepspor Sevgisi yani… Hiçbir menfaat gözetmeden! 9-0’lık Altındağ destanını tribünde hayal meyal hatırlıyorum. O dönem gazetede çıkan resimlerime baktığımda Allah’tan ezilmemişim diyorum. Kırıkkale (Ankara) Zaferinin de tüm ince detaylarını dinledim yıllardır büyüklerimden. Babam Gaziantepspor’a yöneticilik yapmış yıllarca resmi, fahri, maddi ve manevi… Daha sonraları tüm tarihi olaylara tanıklık ettim. İkinci ligdeki şampiyonluklara, ilk İnter-toto zaferine, UEFA Kupasına kadar… Bunları niçin anlattım? Masum saf katıksız Gaziantepspor aşkı için… Benim gibi bu duyguları yaşayan on binlerin yanan yüreği için. Sahreye gider gibi, düğüne gider gibi maça gidenler için… Yaşlısından gencine tribünleri dolduran o GERÇEK taraftarlar için… Deplasmanları dış kapı mandalı yapanlar için… Türkülerle, çıkınlarla tribünleri fener alayına çeviren o coşku için anlattım. Çünkü O Gaziantepspor yok artık! O coşku, o aşk yok! Çok çabuk tükettik. Bir markayı yerlere çaldık. Erittik, bitirdik… Neden, neden, neden?

BAKLAVA KEBAP DEPLASMANI OLDUK
İkinci ligde bir hazırlık maçını 20.000 kişiye oynadığımızı bilirim. Gaziantepspor yönetimine son dönemlerde, kulübe gerçek anlamda gönül vermeyenler hakim oldu ve ya bu işten anlamayanlar ya da gerçekten Gaziantepli olmayanlar… Heves uğruna heba olduk yani… Bakın son beş yıldır Fenerbahçe’den içerde dışarıda tek puan alamadık. Hezimet yenilgilerimiz oldu. Gaziantep’i yağma Hasan’ın böreğine çevirdiler. Tam bir baklava, kebap deplasmanı olduk. Gıkı çıkan var mı? Eskiden buraya gelenin dizi titrerdi. Kaç yıl kazanamadılar, onun hesabı yapılırdı. Şimdi kaç yedik onunla kafa buluyorlar…

GÜNDEN GÜNE ERİYOR TÜKENİYORUZ
Son uyarı yazısıdır bu… Bundan sonrası kayyumdur, alt kümedir, borç batağıdır… Bugün günü birlik hangi maçı kazanır-sak kazanalım aslında hep kaybediyo-ruz… Saatli bomba geri sayıyor. Cılız galibiyetler, ağrı kesiciden başka bir şey değildir. Çünkü beden habis bir ura yakalanmıştır. Günden güne erimekte-yiz, tükenmekteyiz. Zaman aleyhimize işliyor. Son bir iki yılın yıkıntısı değildir bu. Yıllarca uygulanan yanlış politikala-rın, kurumsallaşamamamın ve kişiye endeksli yapının iflasıdır son gelinen nokta.

YILDIRIM DEMİRÖREN ÇARŞI GRUBUNDAN TARAFTARI DÖVSE NELER OLUR ?
Çok acı tablolar var önümüzde. Gaziantepspor gerçekten patagonya olmuş. Son dönemlerde traji-komik olaylar yaşanıyor. Tepkisiz dediğimiz taraftar, son Fener maçı sonrası (Ki, bana göre normal) galeyana geliyor, tesis basıyor. (Ama içeri girmesi hata, kapının önünde protestonu yap sloganını at, açıklamanı yap git) Fakat daha acı olanı içeri giren taraftarları sövüp, sayan bir de döven Başkan! Başka yerde bu olay yaşansa (Yıldırım Demirören, Çarşı gurubundan taraftarı dövse) olacakları düşünmek bile istemem. Ama burası Gaziantep, biz çok medeniyizdir!

TÜRKİYENİN GÜNDEMİNDE BORÇ, MAZOT,
ELEKTRİK KESİNTİLERİYLE VARIZ

Taraftar kaybı yaşıyoruz. İmaj zedeleniyor. Kolej havası, tekaütler geçidine döndü. Bir futbolcumuz yok ki Türkiye gündeminde olsun aransın, istensin. Bir tek aranan istenen vardı onu da Fener maçı öncesi sattık. Dur diyen oldu mu? Olmaz çünkü burası yolgeçen hanı. İsteyen istediğini yapıyor, hesap da vermiyor, daha ileri gidersen de bir üstüne dayak yiyorsun. Yazıklar olsun! Şimdilerde Türkiye’nin gündeminde başka şeylerle meşhuruz; Parasızlık, perişanlık, borç, su parası, mazot parası, elektrik faturaları… Maalesef herkes Gaziantepspor’u kendi menfaati adına kullandı ve bir kenara fırlatıp attı, gitti. İtibarımız yerlerde sürünüyor. Düşmekten beter olduk. En acısı da birileri kalkıp bizim derdimizi kendi dilimizle anlatamıyor ya ona yanıyorum!..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.