1. YAZARLAR

  2. Muharrem Türkoğlu

  3. Gaziantep ve Basketbol
Muharrem Türkoğlu

Muharrem Türkoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Gaziantep ve Basketbol

A+A-

Gaziantep ve Basketbol Gaziantepe sportif pencereden bakıldığında futbolda Süper ve Birinci lig temsilcilerimizin yanı sıra basketbol erkekler liginde de en üst seviyede yani süper ligde Gaziantep Basketbol takımıyla temsil ediliyoruz. Aslında futbol ile kıyaslandığında maddi anlamda çok az paralar harcanarak iyi bir takım oluşturula biliniyor.

Gaziantep Basketbol takımına ikinci ligdeyken destek vererek süper lige çıkmasına vesile olan Royal Halı, süper ligde de 4 yıl üst üste ana sponsor olarak destek vererek şehrimizi hem ülkemizde hem de Avrupa arenasında başarılı bir şekilde temsil edilmesine önemli katkılar sunmuştur. Bu doğrultuda başta Royal Halı Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Taner Nakıboğlu ve ekibine ne kadar teşekkür etsek azdır. Son zamanlarda şirketlerine uygulanan baskılar neticesinde maddi anlamda yıprandığını zannettiğimiz Nakıboğlu ailesine bu anlamda destek olun baskısı yapılması da kolay değildir.

Bu zamana kadar üzerlerine düşen görevleri en iyi şekilde yaptılar. Peki, bu aşamadan sonra ne olacak? bütün basketbol severlerin kafasında ki soru işareti de budur. Aslında bu şehirde Gaziantep basketbol takımını sevenlerin sayısının sadece maçları izlemeye gelenlerle sınırlı kalmadığını böyle bir atmosferde daha iyi şahitlik etmiş olduk.

Royal Halının isim sponsorluğunu çekmesinin ardından kimlerle karşılaşmış olsak öncelikli olarak Gaziantep Basketbol takımının akıbetini soruyorlar. Ülke ekonomisini ayakta tutan sanayimizde aslında bu takıma destek olabilecek ve isim sponsorluğu yapabilecek o kadar çok kurum ve kuruluşlar var ki yeter ki destek olunmak istenilsin. Ve yeter ki bu marka değere sahip çıkılsın. Bundan 25 yıl önce şehrimizi Beslen Makarna adı altında temsil eden bir takım hala ismiyle anılıyorsa bundan çeyrek asır sonra da bu takıma destek verenlerin isimleri tarihe altın harflerle mutlaka yazılacaktır.

VERGİ AVANTAJI UNUTULMASIN

Sporun insanın fiziki ve düşünsel gelişimindeki önemini kavrayan toplumlar özellikle çocuk ve gençlerin spor yapmalarını sağlamak için tüm imkanları seferber etmektedirler. Ancak, başta çocuk ve gençler olmak üzere tüm vatandaşların faaliyet gösterebilecekleri spor branşlarının yeterli düzeyde yapılabilmesi sadece devlet imkanlarının harekete geçirilmesi ile mümkün değildir. Kişilerin ve kurumların spora katkılarının sağlanması noktasında sponsorluk müessesesi öne çıkmaktadır. Sporda sponsorluk; sportif bir gösteri, müsabaka, şov gibi bir etkinliğin masraflarını kendi adının anılması koşulu ile üstüne alan kişi veya kuruluşların ortak adı olarak tanımlanabilir. Spor alanında sponsor olarak harcama yapan gerçek ve tüzel kişilere sağlanan vergisel avantajlara değinilerek bu alanda avantaj sağlamaktadır.

13 Mart 2004 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 5105 sayılı Kanun ile 3289 Sayılı Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun Ek 3. maddesi değiştirilerek kanunun yayımlandığı tarihten itibaren sponsorluk harcamaları yeniden tanımlanarak vergi kanunlarında yapılan değişiklikler ile bu harcamaların vergi matrahından düşürülmesi esasları belirlenmiştir. Sponsorluk harcamalarının yıllık gelirden indirilmesi veya kurum kazancının tespitinde gider olarak değerlendirilmesinde spor dalının amatör veya profesyonel olması önem kazanmaktadır.

Amatör ve profesyonel ayrımı yapılırken sporcunun katıldığı gösteri, maç, yarış ve benzeri organizasyonlar nedeniyle ferdi olarak veya bağlı bulunduğu kurum, kuruluş, organizasyon, kulüp veya benzeri teşebbüsler aracılığı ile belli bir gelir elde edip etmediğine bakılması gerekir. Kazanç amacıyla veya bir para ödülünü ve belirli bir geliri sağlamak niyetiyle yapılmayan spor faaliyetleri amatör spor olarak kabul edilebilecektir. Ayrıca ticari bir organizasyon içinde yapılan faaliyetlerin tamamı gelir sağlayıcı nitelikte olacağından bu tür faaliyetler profesyonel kavramı içeresinde değerlendirilecektir.

Federasyonlara, gençlik ve spor kulüplerine, sporculara, gençlik ve spor tesisleri ile faaliyetlerine yapılacak harcamalara ilişkin belgeler Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün kontrol ve tasdikine tabidir. Genel Müdürlükçe tasdik edilmeyen harcamalar gider olarak kabul edilmez. Genel Müdürlükçe tasdik edilen harcamalara ilişkin belgelerin birer örneği, harcamalarda bulunan mükellefin bağlı bulunduğu vergi dairesine gönderilir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.