1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gaziantep Üniversitesi resmi açıklama yaptı
Gaziantep Üniversitesi  resmi açıklama yaptı

Gaziantep Üniversitesi resmi açıklama yaptı

Gaziantep Üniversitesi, Ökkeş Özekşi'nin 'Haftaya Bakış' köşesinde kaleme aldığı Gaziantep Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu ile ilgili konuyla ilgili açıklama yaptı.

A+A-

Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu Müdürü Hüseyin Bozkurt yaptığı açıklamada "YÖK aldığı kararlarla artık Meslek Yüksek Okullardaki bölümleri ve programları birleştirmeye gayret etmektedir. Bir üniversitenin Meslek Yüksekokulunda var olan bir programın başka bir Meslek Yüksekokulunda açılmasına izin verilmemektedir" dedi.  

 Açıklamasında detaylı bilgilere yer veren Bozkurt, Üniversitelerin misyonlarından birinin de gelişen değişen, teknoloji ile birlikte öğrencilerini modern ve günümüz şartlarına hazırlamak daha donanmalı yetiştirerek ara elemanlar haline getirdiğini söyleyen Bozkurt, "iddia edildiği gibi kimseye danışılmadan, kimsenin görüşü alınmadan yapılmış bir iş ve işlem yoktur. Süreç, en başından beri üniversitemiz yetkili kurulları tarafından titizlikle tartışılarak karara bağlanmıştır.  Sanayi kenti olan Gaziantep’e donanımlı iyi yetişmiş aranan eleman yetiştirmek misyonu olan Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu’na bölümlerin aktarılması sürecinin ülkemiz ve gençlerimize hayırlı olmasını dileriz" diye konuştu. 

İŞTE YAPILAN RESMİ AÇIKLAMA 

Son günlerde üniversitemiz meslek yüksekokullarında yapılan düzenlemelerle ilgili basın yayın organlarında birtakım yanıltıcı haberler çıkmıştır. Bu nedenle konuyla ilgili açıklama yapma gereği hâsıl olmuştur.   

Üniversitelerin misyonlarından biri de gelişen değişen, teknoloji ile birlikte öğrencilerini modern ve günümüz şartlarına hazırlamak daha donanmalı yetiştirerek ara (ARANAN) elemanlar haline getirmektir. Bu misyon YÖK’te benimsenmiş, Cumhurbaşkanlığı nezdinde de teveccüh bulmuştur. Bu doğrultuda YÖK kritik bir karar alarak üniversitelerdeki Meslek Yüksekokullarını branşlaştırmaya ve özel konularda ihtisaslaştırmaya çalışmaktadır. Meslek Yüksekokulların her birinde tüm programların oluşturulması hem ülke kaynaklarının israf edilmesi hem de niteliksiz mezunların oluşmasın yol açacağı için branşlaşma ve ihtisaslaşma, kaynakların verimli kullanılması açısından önem arz etmektedir. YÖK aldığı kararlarla artık Meslek Yüksek Okullardaki bölümleri ve programları birleştirmeye gayret etmektedir. Bir üniversitenin Meslek Yüksekokulunda var olan bir programın başka bir Meslek Yüksekokulunda açılmasına izin verilmemektedir.   

Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu, YÖK’ün organize sanayi bölgelerinde kurduğu Meslek Yüksekokullarından biridir. Mezunların nitelik ve donanım bakımından zenginleşmesi anlamında öğrencilerine sertifikalı eğitimler vermenin yanında, alaylı usta öğreticilerin bilgi ve deneyimlerini de eğitim sürecine dâhil etmektedir. Sanayi ile iç içe eğitimin uygulandığı üç dönemlik eğitim ve iki dönemlik toplamda 6 aylık iş yeri eğitimi ile ARANAN elemanlar yetiştiren, ülkemizin güzide Meslek Yüksekokullarından biridir.   

Üniversitemiz tarafından YÖK’ün vizyon projesi doğrultusunda Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulundaki bazı bölümleri kapatılmış ve bu bölümler Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu bünyesinde açılmıştır. ÖSYM yerleştirmelerinde de söz konusu programlar (Makine ve Gıda programları hariç) Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulunda ilk kez öğrenci almıştır. Dolayısıyla öğrencilerimiz üniversite yerleştirmelerinde Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu’nu bilerek, isteyerek seçmiş ve yerleştirilmişlerdir. Teknik Bilimlerdeki hâlihazırdaki öğrenciler Naci Topçuoğlu’na aktarılmadıkları gibi, tüm hakları mahfuz kalmıştır. Bu öğrenciler eğitimlerine halen Teknik Bilimlerde devam etmektedirler. Kaldı ki Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu yılda iki dönem ve 14 hafta eğitim vermekte, Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu’nu yılda 3 dönem ve 12 hafta eğitim vermekte olup öğrencilerin birlikte ders almaları teknik olarak da hukuki açıdan da mümkün değildir. Aktarım sadece öğretim elemanı, teknik eleman ve ekipman boyutunda olmuştur. Öğrenciler kesinlikle aktarılmamıştır.    

Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu’nun öğrencileri, YÖK’ün mesleki eğitim stratejik vizyonu doğrultusunda bazı programlarda özel bir destek (öğrenci başına yıllık 5.700 TL) almaktadır. Bu ödenek sadece Meslek Yüksek Okulu tarafından kullanılabilmektedir. Bu ödenek ile öğrencilerin donanımlı olarak yetiştirilmesi amacıyla sertifikalı eğitimler, atölye araç ve gereçleri, sarf malzemeleri, donanımlar, yazılımlar, seyahatler karşılanabilmektedir. Örneğin, öğrencilerimiz bu sene Mersin Limanı’nı ziyaret etmişler, TABADER eğitimlerini almak için İstanbul’a giderek yerinde eğitimler almışlardır. Bu eğitimlerde öğrencilerimizin tüm masrafları kurum tarafından karşılanmıştır.   

Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu’nda öğrencilerimiz öğrenim hayatları boyunca 6 ay (12 hafta + 12 hafta+ 2 hafta dönem arası olmak üzere) iş yeri eğitimini bizzat kurum ve kuruluşlarda yapmaktadırlar. Bu uygulama ülkemizde takdir ile karşılanan bir uygulama olup iş yerlerinin de beğenisini kazanmıştır. Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu’muzda kariyer günleri düzenlenerek öğrencilerimiz ve işverenler bir araya getirilmekte, iş yeri eğitiminde iş yeri seçme ve bulma imkânları sunulmaktadır.   

Ayrıca, Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu’muzda bulunan tüm cihazlarımızın modern ve bakımları düzenli olarak yapılmakta ve bu cihazlar çalışır durumda tutulmaktadır. Teknik Bilimlerden Meslek Yüksekokulumuza devrolan bölümlerin alet ve ekipmanının çoğu yarı çalışır, bakımlarının yapılmamış olduğu da ayrıca tespit edilmiştir. Bu durumda öğrencilerimizin çalışır ve güncel cihazlarla eğitim alması gerçekçi, ülkemize ve BİZE EMANET EDİLEN GENÇLERİMİZE yakışan bir durumdur.   

 Üniversitemiz YÖK Akreditasyon Kurulu tarafından akredite edilen bir üniversite olup karar alma süreci ve mekanizması tanımlıdır. Söz konusu karar alınırken uyulması gereken hususlara riayet edilmiştir. Bu doğrultuda, Meslek Yüksekokullarında bölümlerin aktarılması öncelikle MYO Yönetim Kurullarında görüşülmüş ve kurul kararları alınmıştır. Bu kararlar daha sonra Eğitim Komisyonu’nda görüşülerek Üniversite Senatosu’na iletilmiştir. Senato konuyu görüşmüş ve YÖK’e bildirmiştir. YÖK konuyu Yürütme Kurulu’nda görüşerek karara bağlamıştır. Yani iddia edildiği gibi kimseye danışılmadan, kimsenin görüşü alınmadan yapılmış bir iş ve işlem yoktur. Süreç, en başından beri üniversitemiz yetkili kurulları tarafından titizlikle tartışılarak karara bağlanmıştır.   

Sanayi kenti olan Gaziantep’e donanımlı iyi yetişmiş ARANAN eleman yetiştirmek misyonu olan Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu’na bölümlerin aktarılması sürecinin ülkemiz ve gençlerimize hayırlı olmasını dileriz.   

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.  HABER MERKEZİ  

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum