1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Gaziantep Türkiye'nin üretim üssü
Gaziantep Türkiye'nin üretim üssü

Gaziantep Türkiye'nin üretim üssü

Hasan Büyükdere ile Mehmet Fatih Kacır, "Gaziantep Sanayisinin Stratejik ve Teknolojik Dönüşümünde Üniversitelerin ve Teknoparkların Rolü" konulu toplantıda akademisyenlerle bir araya gelerek, Ar-Ge ve teknoloji alanında istişarelerde bulundu.

A+A-

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcıları Hasan Büyükdere ile Mehmet Fatih Kacır, "Gaziantep Sanayisinin Stratejik ve Teknolojik Dönüşümünde Üniversitelerin ve Teknoparkların Rolü" konulu toplantıda akademisyenlerle bir araya gelerek, Ar-Ge ve teknoloji alanında istişarelerde bulundu.  Kaçır, Gaziantep'in Türkiye'nin üretim üslerinden biri olduğunu, bu tarz şehirlere daha fazla odaklanılması gerektiğini ifade ederek, kent sanayinin teknolojik dönüşümünü gerçekleştirmek istediklerini söyledi.

Kacır, imalat sanayinin katma değerini yükseltmeyi amaçladıklarını belirterek, "Son 10 yıllık periyota baktığımızda imalat sanayinin katma değerinin gayrisafi yurt içi hasıla içerisinde yüzde 16,5 payı var. Biz bunu yüzde 21'e çıkarmayı hedefliyoruz." dedi.  Kacır, Gaziantep Üniversitesi Rektörlük Senato Toplantı Salonu'nda düzenlenen toplantıda, Gaziantep sanayisini, teknoloji ekosistemini ve Ar-Ge yenilik ekosistemini yüksek katma değer üreten bir yapıya dönüştürmek istediklerine dikkati çekti.

KALKINMA PLANIMIZ VAR

 Türkiye'nin 11. Kalkınma Planı olduğunu anımsatan Kacır, şunları söyledi: "Bunun akabinde 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi belgesinde ön gördüğümüz ulusal hedeflerimiz var. Cumhuriyetin 100. yılına dair ulusal hedeflerimiz var. Ana hatlarıyla belirlemiş durumdayız. Ve bu hedeflerin  odağındaki kalkınma planında, sanayi ve teknoloji stratejisinde imalat sanayinin katma değerini yükseltme hedefi var.  Son 10 yıllık periyota baktığımızda imalat sanayinin katma değerinin GSYİH içerisinde yüzde 16,5 payı var. Biz bunu yüzde 21'e çıkarmayı hedefliyoruz. İmalat sanayi ihracatının 160 milyar dolar seviyesinin 210 milyar dolar  seviyesine çıkarılması,  orta yüksek ve yüksek teknoloji ürünlerinin payının yüzde 40 seviyesinden yüzde 50 seviyesine çıkarılması 4 yıllık hedeflerimiz arasında."

ARGE ÖNEMLİ

Büyük ölçekli sanayi kuruluşlarının sayısını arttırmak, Ar-Ge liderlik sıralamasında ilk 2 bin 500 firma arasına yenilerini dahil etmek istediklerini ifade eden Kacır, "Önümüzdeki dönem kamu desteklerini, teşviklerini, çok yaygın olarak uygulanması yerine daha seçici, daha ayrıştırıcı, özellikle siklet yükseltme potansiyeli taşıyan, ölçek arttırma potansiyeli taşıyan girişimciler, firmalar ayrıştırılarak, onlara daha odaklanmış destekler sunulması adına önemli olduğunu düşünüyoruz. " diye konuştu.

GÜL: ÖNEMLİ BİR KONU

Vali Davut Gül, yüksek teknolojiye geçmenin iki önemli ayağından birisi olan üniversite boyutunu konuşmak için Gaziantep Üniversitesi’nde biraraya geldiklerini belirterek, “Bu toplantının ilimizde yapılmasına vesile oldukları için Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank Bey başta olmak üzere, gelen bakan yardımcılarımıza, genel müdürlerimize, başkanlarımıza, bürokratlarımıza teşekkür ederim. Gaziantep bu çalışmayla beraber inşallah bir adım daha ileriye gidecek hem Türkiye’nin beklentilerini karşılayacak bir çalışma yapacak, hem de şehrimizin sorunları çözülecek” dedi.

BÜYÜKDEDE: ZEMİN YARATACAK

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ise, Gaziantep Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen toplantının hem teknolojik olarak Gaziantep’in geliştirilmesi konusunda karşılıklı olarak fikir alış-verişinde bulunulmasına imkan sağlayacağını, hem de sanayi bölgeleri, sanayi tesisleri bakımından yeni hangi konseptlerin Gaziantep’te geliştirilmesi konusunda fikirlerin ortaya koyulmasının belirlenmesi zeminini yaratacağını vurguladı.

GAZİANTEP MODEL BİR KENTTİR

Gaziantep Üniversitesi ve daha sonda da iş dünyasıyla yapılan toplantıların hedeflere ulaşma için bir başlangıç olacağını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, “Biz küresel ölçekte şehrin sanayi altyapısını nasıl güçlendiririz diye bir çalışma yaptık. Bu çalışmada aslında sanayinin Check-Up yaptık. Emek yoğun bir sanayi altyapımız var. Montaj sanayi bir altyapımız var. Fakat bir türlü yüksek teknolojiye geçemediğimiz bir altyapımız var. O yüzden hem üniversite - sanayi işbirliği, hem yeni Silikon Vadileri kurulacak altyapıyı oluştururken buraya özel ne yapılabilir diye yaptığımız çalışmada her şeyin başı eğitim olduğu gibi bu meselede de birinci çalışılması gereken kısmın eğitim olduğu ortaya çıktı” dedi.

POZİTİF AYRIMCILIK BEKLİYORUZ

GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür ise, böylesine önemli bir toplantıya üniversite olarak ev sahipliği yapılmasından duydukları memnuniyeti dile getirirken, “Bu farklı bir model. İnşallah bu model Türkiye’ye örnek olacak. Bütün bileşenler aynı anda muhataplarıyla oturup tartışarak, konuşarak ortak aklı üretme açısından çok önemli bir toplantı. Bu arada Gaziantep gibi büyük bir sanayi şehrinde ve en önemlisi de Suriye gibi çok önemli krizi hem modüle eden hem yöneten aynı zamanda da dezavantajlarını yaşadığı gibi de avantaja çevirmesini de bilen bir potansiyeli güçlü şehirde yaşıyoruz”

AMAÇ GAZİANTEP VE TÜRKİYE EKONOMİSİNE KATKI

Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nin bir şehir üniversitesi, beşeri girişimci ve teknoloji girişimcisi olmaya çalışan ve bu yolda da hızla ilerleyen bir üniversite olmanın yanı sıra, Ar-Ge ve Ür-Ge anlamında çalışmalar yapan bir üniversite olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Edibe Sözen de, “Hiçbir sanayi kuruluşu, şehir, üniversite tek başına kendi içinde kararlar alınarak yönetilemez. O yüzden üçü de birbiriyle ortak alanlarını genişletmek ve üretmek zorundadır” dedi. SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı, ise sağlık temalı bir üniversite olduklarını vurgularken, “Dışarıdan gelen birisi için bölgesel farklılıkları görmek ya da sezmek daha değişik bir göz, fikir ortaya çıkartıyor. Bu bölgenin üstün özellikleri var. Çok güçlü bir sanayisi ve çok büyük bir ihracat potansiyeli var. Beşeri sermayesi çok güçlü ve bölgesel özellikleri var” diye konuştu. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.